Connect with us

Świat

OPEC+ trzyma się swojej polityki w obliczu słabnącej gospodarki i rosyjskiego pułapu naftowego

Published

on

OPEC+ trzyma się swojej polityki w obliczu słabnącej gospodarki i rosyjskiego pułapu naftowego
  • Żadnych dyskusji o rosyjskim pułapie cenowym – delegaci
  • Ceny ropy znalazły się pod presją ze względu na słabą gospodarkę
  • Kolejne spotkania odbędą się 1 lutego oraz 3-4 czerwca

LONDYN/DUBAJ, 4 grudnia (Reuters) – OPEC+ zapowiedział, że na niedzielnym spotkaniu będzie trzymał się swoich celów wydobywczych, ponieważ rynki ropy walczą o zaabsorbowanie wpływu spowolnienia chińskiej gospodarki na popyt i pułap cenowy G7 na ofertę rosyjskiej oceny ropy .

Decyzja zapadła dwa dni po tym, jak kraje Grupy Siedmiu (G7) uzgodniły pułap cenowy dla rosyjskiej ropy.

OPEC+, składający się z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i sojuszników, w tym Rosji, rozgniewał Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie w październiku, kiedy zgodziły się zmniejszyć produkcję o 2 miliony baryłek dziennie (bpd), około 2 proc. światowego popytu, od listopada do końca 2023 r.

Waszyngton oskarżył grupę i jednego z jej przywódców, Arabię ​​​​Saudyjską, o opowiadanie się po stronie Rosji pomimo wojny Moskwy na Ukrainie.

OPEC+ argumentował, że ograniczył produkcję ze względu na słabsze perspektywy gospodarcze. Ceny ropy spadły od października z powodu wolniejszego wzrostu gospodarczego w Chinach i na świecie oraz wyższych stóp procentowych, co doprowadziło do spekulacji rynkowych, że grupa może ponownie ograniczyć produkcję.

Ale w niedzielę grupa producentów ropy postanowiła utrzymać politykę bez zmian. Kluczowi ministrowie spotkają się następnie w ramach komitetu monitorującego 1 lutego, a pełne spotkanie zaplanowano na 3-4 czerwca.

W piątek G7 i Australia uzgodniły pułap cenowy 60 dolarów za baryłkę rosyjskiej ropy morskiej, próbując pozbawić prezydenta Władimira Putina dochodów przy jednoczesnym utrzymaniu rosyjskiego przepływu ropy na rynki światowe.

Moskwa powiedziała, że ​​nie będzie sprzedawać ropy poniżej pułapu i zastanawia się, jak zareagować.

Wielu analityków i ministrów OPEC stwierdziło, że pułap cenowy jest mylący i prawdopodobnie nieefektywny, biorąc pod uwagę, że Moskwa sprzedała większość swojej ropy krajom takim jak Chiny i Indie, które odmówiły potępienia wojny na Ukrainie.

READ  Kanadyjczyk oskarżony o pomoc w samobójstwie poprzez sprzedaż śmiercionośnych substancji przez Internet

Jak podają źródła, ani na spotkaniu OPEC w sobotę, ani na spotkaniu OPEC+ w niedzielę nie dyskutowano o rosyjskim pułapie cenowym.

Rosyjski wicepremier Aleksander Nowak powiedział w niedzielę, że Rosja wolałaby raczej ograniczyć produkcję niż dostarczać ropę poniżej pułapu cenowego, mówiąc, że pułap ten może wpłynąć na innych producentów.

Źródła poinformowały Reutera, że ​​kilku członków OPEC+ wyraziło frustrację z powodu ograniczenia, twierdząc, że środek antyrynkowy może zostać ostatecznie wykorzystany przez Zachód przeciwko każdemu producentowi.

Stany Zjednoczone stwierdziły, że środek nie był wymierzony w OPEC.

JP Morgan powiedział w piątek, że OPEC+ może dokonać przeglądu wydobycia w nowym roku w oparciu o nowe dane dotyczące chińskich trendów popytowych i przestrzegania przez konsumentów limitów cenowych na produkcję ropy naftowej w Rosji i przepływ tankowców.

Reportaż Maha el Dahana i Roweny Edwards, montaż przez Kirsten Donovan

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *