Connect with us

Świat

Rodzina Amerykanina zamieszanego w nieudany zamach stanu w Kongu twierdzi, że ich syn był na wakacjach w Afryce

Published

on

Rodzina Amerykanina zamieszanego w nieudany zamach stanu w Kongu twierdzi, że ich syn był na wakacjach w Afryce

SALT LAKE CITY, Utah (AP) – Rodzina Amerykanin Z oświadczenia przekazanego agencji Associated Press wynika, że ​​dzieci zamieszane w nieudaną próbę zamachu stanu w Kongu oświadczyły, że ich syn przebywał na wakacjach w Afryce z przyjaciółmi rodziny i nie był wcześniej aktywny politycznie.

Tyler Thompson był jednym z nich co najmniej trzech Amerykanów te używane przez armię kongijską jako część nieudana próba obalenia rządu w Kinszasie we wczesnych godzinach porannych w niedzielę pod rządami ekscentrycznego przywódcy, który sam wygnał się z kraju, Christiana Malangi. Dwóch innych Amerykanów rzekomo zamieszanych w tę sprawę to skazany handlarz marihuaną Benjamin Reuben Zalman-Polun i urodzony w Utah syn Malangi Marcel (21 l.), aresztowany przez siły kongijskie.

„Jesteśmy oszołomieni i załamani filmami przedstawiającymi próbę zamachu stanu”, powiedziała macocha Thompsona, Miranda Thompson, w bezpośredniej wiadomości na platformie mediów społecznościowych X. „Nie mamy pojęcia, jak znalazł się w tej sytuacji”. co zupełnie do niego nie pasuje. Jesteśmy pewni, że nie udał się do Afryki z planami działalności politycznej”.

Malanga, podejrzany przywódca, został zastrzelony po stawianiu oporu podczas aresztowania – podała armia kongijska. W sumie w ataku na pałac prezydencki zginęło sześć osób, a jedna na rezydencję bliskiego sojusznika Prezydent Feliks Tshisekedi.

Według kilku innych graczy, którzy powiedzieli AP, że Thompson grał w piłkę nożną w szkole średniej z Marcelem Malangą na przedmieściach Salt Lake City w zachodniej Jordanii, był jedynym byłym członkiem drużyny, który przyjął jego zaproszenie do podróży do Konga.

Marcel Malanga sugerował tę wycieczkę wielu swoim przyjaciołom ze szkoły średniej na kilka miesięcy przed udaremnioną próbą zamachu stanu. Niektórzy twierdzili, że zaprosił ich na rodzinne wakacje, inni, w tym jego były kolega z drużyny piłkarskiej Jaden Lalor, twierdzili, że reklamował to jako wyjazd służbowy w celu budowy studni. Członkowie drużyny zgłaszali rosnącą desperację Marcela Malangi, gdy jeden przyjaciel za drugim słabł.

„Zadzwonił do mnie i zapytał, czy chcę pojechać na wakacje do Afryki z kilkoma innymi przyjaciółmi, ale nie zaproponował, że zabierze ze sobą więcej niż jednego z nas na raz” – powiedział Luke Barbee, inny były kolega z drużyny, który mieszkał z Marcelem W zeszłym roku w Malangi. „Po prostu zaprosił tak wielu z nas, ponieważ ciągle mu odmawiano, dopóki Tyler nie zgodził się na wycieczkę”.

Barbee był zszokowany, gdy dowiedział się o udziale swoich przyjaciół w ataku, twierdząc, że było to nie w stylu dwóch młodych mężczyzn.

Lalor stwierdził, że stosunki Marcela Malangi z ojcem są napięte, dodając, że można go łatwo wywierać na niego presją lub manipulować nim, aby postępował zgodnie z planami ojca.

„Marcel to pełen szacunku chłopiec, trochę szorstki, ale nie do tego stopnia, że ​​wychodzi i zabija ludzi” – powiedział Lalor. „Wiem, że musieli przejść pranie mózgu lub zostać do tego zmuszeni, ponieważ Tyler nigdy nie był zwolennikiem konfliktów. To jeden z najbardziej zrelaksowanych i spokojnych chłopców, jakich można sobie wyobrazić.”

Macocha Thompsona powiedziała, że ​​nie był zaangażowany politycznie i po prostu nie mógł się doczekać, aż zobaczy świat ze swoim przyjacielem.

„To dobry chłopak, pracowity i pełen szacunku młody człowiek” – powiedziała. „Jesteśmy całkowicie zaskoczeni, w jaki sposób dostał się do tego bałaganu”.

Ze podsumowania rozmowy wynika, że ​​sekretarz stanu USA Antony Blinken potępił atak w środowej rozmowie telefonicznej z Tshisekedim i zaoferował USA pomoc w dochodzeniu.

Ambasada USA w Kongo powiedziała w czwartek, że nadal czeka na dowód od rządu kongijskiego, że aresztowani są Amerykanami, zanim będzie mógł zaoferować im usługi konsularne.

Rząd Konga nie podał daty, kiedy podejrzani staną przed sądem.

___

Donati relacjonował z Dakaru w Senegalu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *