Connect with us

Świat

Czego Xi i Putin chcą od wspólnego spotkania

Published

on

Prezydent Chin Xi Jinping ma w przyszłym tygodniu udać się do Moskwy na rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem – to jego pierwsza wizyta w Rosji od czasu inwazji wojsk Kremla na Ukrainę.

Wizyta 20-22 marca, a także pierwsza zagraniczna podróż Xi od trzeciej kadencji jako prezydenta, jest postrzegana przez Zachód jako znak poparcia Pekinu dla Moskwy w jej nieudolnej wojnie z Kijowem.

Było wiele spekulacji na temat charakteru tej podróży, a zachodni urzędnicy ostrzegali, że może to być sygnał, że Chiny rozważają udzielenie Rosji wsparcia wojskowego w walce.

Ale Chiny, które próbują przedstawiać się jako neutralny arbiter konfliktu, zaprzeczają takim twierdzeniom, nawet jeśli odmówiły potępienia inwazji.

Niezależnie od wyniku spotkanie pogłębi więzi między dwoma przywódcami, którzy spotkali się już 39 razy – w tym ponad rok temu w Pekinie na otwarciu igrzysk olimpijskich 4 lutego 2022 r. Na tym spotkaniu, które odbyło się na krótko przed Rosja napadła na Ukrainę, obie strony ogłosiły partnerstwo bez granic.

Oto rzeczy, które Putin i Xi chcą zyskać na wspólnym spotkaniu i podkręconej piłce przed nim:

Putin chce broni

Po rozpoczęciu ataku na Ukrainę rok temu, Putin znalazł się w ograniczonej puli przyjaciół, co ma znaczenie, jeśli chodzi o zdolność Moskwy do importowania i uzupełniania niezbędnej broni bojowej i amunicji.

Chiny dotychczas niechętnie udzielały takiej śmiercionośnej pomocy, zamiast tego opowiadały się za wspieraniem Rosji poprzez zwiększenie handlu i dodatkowe wspólne gry wojenne.

Ale zachodni urzędnicy zaczęli ostatnio ostrzegać, że Pekin może wkrótce przejść do udzielania pomocy wojskowej Moskwie – a spotkanie w przyszłym tygodniu może być idealnym miejscem dla obu stron na takie oświadczenie.

Niepokojące były też wypowiedzi chińskiego ministra spraw zagranicznych Qin Ganga, który ostatnio zarzucił USA hipokryzję w ostrzeganiu Chin przed sprzedażą broni do Rosji i wskazywał na dostawy broni na Tajwan przez administrację Bidena.

READ  Singapur skazał Brytyjczyka Benjamina Glynna na sześć tygodni więzienia za brak maski na twarz

„To jest coś, na co będziemy uważać” – powiedział dziennikarzom doradca ds. „Oczywiście Rosja ma własne interesy we wciągnięciu innych krajów w ten konflikt, jeśli to możliwe, ale nasze stanowisko jest takie samo, niezależnie od tego, czy się spotkają, czy nie”.

Perspektywa ta jest niepokojąca dla amerykańskich urzędników, ponieważ chińska broń, choć nie jest postrzegana jako zdolna do zapewnienia Putinowi decydującego zwycięstwa, przedłuża konflikt, pozostawiając amerykańską broń, zasoby pomocnicze i dobrą wolę publiczną jako wsparcie, które Ukraina mogłaby wykorzystać w bitwie.

Xi chce budować na swojej reputacji rozjemcy

Po wynegocjowanym przez Chiny porozumieniu dotyczącym wznowienia stosunków dyplomatycznych przez Arabię ​​Saudyjską i Iran, ogłoszonym na początku tego tygodnia, Xi skupia się teraz na wojnie między Ukrainą a Rosją.

Nie wspominając o obleganym kraju, rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin powiedział, że wizyta Xi ma częściowo na celu promowanie „pokoju” poprzez rozmowy na ważne tematy regionalne i międzynarodowe.

Rząd Xi opublikował już tak zwany „plan pokojowy” dla Ukrainy, 12-punktowy program „politycznego rozwiązania ukraińskiego kryzysu”, który został w dużej mierze zignorowany na Zachodzie.

W rozmowie telefonicznej w czwartek wysoki rangą chiński dyplomata Qin Gang powiedział swojemu ukraińskiemu odpowiednikowi, że Pekin ma nadzieję, że „wszystkie strony zachowają spokój, rozsądek i powściągliwość oraz wznowią rozmowy pokojowe tak szybko, jak to możliwe”, zgodnie z oświadczeniem chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Ale Stany Zjednoczone i NATO pozostają nieufne wobec chińskiej mediacji, ponieważ Pekin jeszcze nie potępił Rosji za wojnę ani nawet nie nazwał konfliktu jako takiego, zamiast tego odpowiedział na nalegania Rosji, że jest to „specjalna operacja wojskowa”.

Zachodni sceptycyzm dodatkowo budzi fakt, że Chiny wielokrotnie opowiadały się po stronie Rosji i blokowały międzynarodowe działania przeciwko Moskwie w związku z wojną.

READ  Oto dlaczego tłumy mogą zabijać ludzi

Obaj chcą nowego porządku świata

Prawdopodobnym rezultatem spotkania Xi-Putin jest publiczne ponowne zobowiązanie obu stron do partnerstwa, które jest postrzegane jako kluczowe dla przeciwdziałania temu, co uważają za niesprawiedliwą ingerencję Zachodu w ich sprawy.

Wizyta Xi w Rosji – i chińskie wsparcie, jakie ze sobą przyniosła – oznacza działanie jako wyzwanie dla USA i ich sojuszników, którzy starali się zdusić gospodarkę Moskwy wyniszczającymi sankcjami.

Relacje te mają charakter symbiotyczny, ponieważ Rosja z kolei oferuje Chinom większe znaczenie na arenie międzynarodowej i wsparcie we własnych agresywnych manewrach, zwłaszcza na Morzu Południowochińskim.

„Gdy świat wkracza w nowy okres niepokojów i zmian, znaczenie i wpływ stosunków chińsko-rosyjskich jako stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ i jako głównego mocarstwa wykracza daleko poza ramy bilateralne” – oświadczyło chińskie MSZ. Zapowiedź wizyty Xi.

Ryan Hass, starszy pracownik think tanku Brookings z siedzibą w Waszyngtonie, powiedział, że pozyskanie Rosji jako partnera Chin jest „fundamentalne” dla wizji odrodzenia narodowego Xi.

„Chiny postrzegają Stany Zjednoczone jako główną przeszkodę w ich rozwoju”, pisze Hass.

„Jinping prawdopodobnie widzi również korzyści płynące z przesunięcia przez Rosję strategicznego punktu ciężkości Ameryki z Chin. Ani Pekin, ani Moskwa nie poradzą sobie same ze Stanami Zjednoczonymi i ich partnerami; Obaj woleliby raczej stanąć razem, aby poradzić sobie z presją z zewnątrz, niż stawić czoła temu samemu” – dodał.

Wstrząsy – Xi chce spotkać się z międzynarodowymi uchodźcami

Spotkanie Xi-Putin zostało ogłoszone z kilkugodzinnym wyprzedzeniem Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydaje nakaz aresztowania prezydenta Rosji w związku z oskarżeniami o zbrodnie wojenne związane z nielegalną deportacją dzieci z Ukrainy do Rosji.

Nakaz aresztowania – jeden z pierwszych zarzutów postawionych Putinowi za zbrodnie wojenne na Ukrainie – oznacza, że ​​Xi spotka się teraz z międzynarodowym uchodźcą w następny poniedziałek.

READ  Rosja przygotowuje się do kolejnej fazy ofensywy – mówi Ukraina

Zazwyczaj taki nakaz aresztowania niesie ze sobą ważny element wstydu publicznego – sygnał dla innych krajów, aby dokładnie przeanalizowały swoje postępowanie z osobą objętą dochodzeniem, zdaniem ekspertów prawa międzynarodowego.

„Od teraz prezydent Rosji ma oficjalny status podejrzanego o popełnienie przestępstwa międzynarodowego – nielegalnej deportacji i wydalenia ukraińskich dzieci” – napisał na Facebooku prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin.

„Oznacza to, że Putin powinien zostać aresztowany i sądzony poza Rosją. A światowi przywódcy zastanowią się trzy razy, zanim podają mu rękę lub siadają z nim przy stole negocjacyjnym. Świat otrzymał sygnał, że rosyjski reżim jest zbrodniczy, a jego przywódcy i sojusznicy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności”.

Jest mało prawdopodobne, aby Putin trafił do aresztu przed międzynarodowym sądem, nie jest też prawdopodobne, aby nakaz miał znaczący wpływ na przebieg spotkania lub stanowisko Pekinu wobec Moskwy. Ale legalny ruch może wywrzeć presję na oba kraje na arenie światowej.

Copyright 2023 Nextstar Media Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, transmitowany, przepisywany ani redystrybuowany.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *