Connect with us

Nauka

Covid: Wadliwe badanie kampanii szczepień ma 4 czytelników Lakh

Published

on

Raport naukowy opublikowany 24 czerwca br. w renomowanym międzynarodowym czasopiśmie Vaccines był dostępny online przez ponad 400 000 czytelników na dzień 2 lipca.

Dziennie dociera to do ponad 40 000 czytelników. Badanie zostało przeprowadzone przez trzech naukowców z instytucji z Polski, Niemiec i Holandii. Jednak cztery dni po publikacji magazyn wydał „wyrażenie zaniepokojenia”, aby ostrzec czytelników o poważnych obawach dotyczących artykułu.

Gazeta wszczęła dochodzenie i zgodziła się „przekazać aktualne informacje po zakończeniu naszego dochodzenia”. To, co nastąpiło później, było dramatyczne. Gazeta wycofała publikację 2 lipca, ponieważ śledztwo redakcyjne ujawniło, że „niewłaściwie przedstawiano wysiłki szczepień Covid-19 i nieprawdziwe dane”.

Dramat rozpoczął się zaraz po ukazaniu się gazety. Jeden po drugim, współpracownicy lub redaktorzy działu pisma zaczęli rezygnować. Nigdy nie widziałem takiego zjawiska w mojej karierze naukowej, która obejmuje ponad cztery dekady. Vaccines to renomowane czasopismo znanego wydawcy – Multidisciplinary Digital Publishing Institute ze Szwajcarii.

O czym był ten artykuł i jakie były problemy? W dokumencie stwierdzono: „Szczepionki Covid-19 zostały poddane przyspieszonym przeglądom bez wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa. Chcieliśmy porównać ryzyko i korzyści. ”

Ocena różnych aspektów nowej szczepionki – przede wszystkim bezpieczeństwa dla indywidualnych odbiorców szczepionki, w oparciu o dane zebrane od dużej liczby osób, którym podano szczepionkę – zanim zostanie wprowadzona na rynek, zajmuje zwykle dużo czasu.

Podczas pandemii wypuszczono nowe szczepionki z pewną oceną ich bezpieczeństwa i skuteczności, ale nie tak szczegółowo, jak w normalnych warunkach.

Autorzy wykorzystali dwa duże zbiory danych (izraelski i holenderski) i doszli do wniosku: „W przypadku trzech zgonów, których udało się uniknąć dzięki szczepieniu, musimy zaakceptować dwa zgony spowodowane szczepieniem. Ten brak wyraźnych korzyści powinien skłonić rządy do przemyślenia swojej polityki szczepień”.

Naukowcy oszaleli, czytając to. Oczywiście, jeśli dane potwierdzały ten wniosek, istniały powody do niepokoju. Ale nie dane. Badanie było błędne, ponieważ między innymi autorzy założyli, że wszystkie zgony, które miały miejsce po szczepieniu, były spowodowane szczepieniem. To oczywiście nieprawda, zwłaszcza że wielu zaszczepionych prawdopodobnie jest w podeszłym wieku lub cierpi na choroby współistniejące.

Ten epizod trzeba potępić i uczcić. Żałował, że w swoich wnioskach autorzy nie wykorzystali krytycznych metod współczesnej nauki. Słynny, ponieważ nauka sama się poprawia, choć za pomocą drastycznych środków podejmowanych przez naukowców, jak w tym przypadku.

Błędne wnioski wyciągnięte przez naukowców mogą mieć negatywny wpływ na społeczeństwo obywatelskie. Wahanie się przed szczepieniami jest głównym problemem w kontrolowaniu rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2, wirusa wywołującego Covid-19.

Szczepionki to bezpieczny sposób na zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Jeśli znaczna część populacji waha się co do szczepionki, koronawirus będzie nadal krążył w populacji. Im więcej krąży, tym większa szansa, że ​​zmieni swój charakter i stanie się bardziej dziki, jak widać w wariancie Delta.

Wahanie się przed szczepieniem wynika głównie ze strachu i dezinformacji. Wiele napisano w Indiach o wahaniu szczepień. Odsetek osób niezdecydowanych różni się w zależności od populacji i może osiągnąć 20 procent. Błędne wnioski wyrażone w badaniach przez naukowców mogą podsycać wahania dotyczące szczepień.

W Indiach te błędne wnioski mogą być podwójnym błędem. Już teraz w naszym kraju brakuje dawek szczepionek, a każdy dodatek do wahania szczepień jeszcze bardziej zwiększy krążenie koronawirusa. Na szczęście samokorygujący charakter nauki uniemożliwia rozpowszechnianie błędnych informacji, jak w przypadku tego sprostowania.

Partha Majumder jest krajowym prezydentem rządu indyjskiego ds. nauki

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *