Connect with us

Nauka

Chromosomy nie wyglądają tak, jak myślisz. Mamy teraz trójwymiarowy obraz prawdziwej rzeczy

Published

on

Jeśli kiedykolwiek studiowałeś chemię lub biologię, istnieje bardzo duża szansa, że ​​natknąłeś się na powszechne obrazkowe przedstawienie tego, jak powinien wyglądać chromosom.

Jak potwierdzą miliony licealistów i studentów, jest to wysoki, wąski kształt litery X – wizualizujący, jak wyglądają dwie połączone chromatydy po replikacji DNA, ale przed zakończeniem podziału komórek, w którym to momencie rozdzielili się, aby stać się ich własne indywidualne chromosomy.

Niestety, naukowcy twierdzą, że istnieje mały problem z tym wszechobecnym symbolem, przynajmniej jeśli chodzi o dokładność jego przedstawienia.

„Przez 90% czasu chromosomy tak nie istnieją” mówi lekarz-naukowiec Jun-Han Su, były pracownik Uniwersytetu Harvarda.

W opublikowanym w tym roku badaniu Su i jego zespół opracowali nowy sposób obrazowanie trójwymiarowej organizacji chromatyny w ludzkich komórkach, co daje nam znacznie dokładniejsze zrozumienie chemii chromosomów niż kultowy X kiedykolwiek mógł.

(Laboratorium Xiaowei Zhuang)

Powyżej: wielobarwny obraz chromatyny przy użyciu multipleksowej fluorescencji hybrydyzacji in situ i mikroskopii o super rozdzielczości.

„Bardzo ważne jest określenie organizacji 3D”, mówi starszy badacz Xiaowei Zhuang, „aby zrozumieć mechanizmy molekularne leżące u podstaw organizacji, a także zrozumieć, jak ta organizacja reguluje funkcję genomu”.

Korzystanie z nowego systemu obrazowania 3D o wysokiej rozdzielczości – obejmującego łączenie wielu migawek plików loci genomowe wzdłuż łańcuchów DNA – naukowcom udało się zwizualizować chromosomy z bliska w sposób nigdy wcześniej nie widziany, a nawet dostrzec aspekty aktywności transkrypcji.

Szkoła średnia i CHEM101 już nigdy nie będą takie same. Zespół jest udostępnianie swoich danych online aby inni badacze mogli posunąć się dalej w swojej analizie, a my możemy zbadać tę (prawie) niewidzialną część nas jeszcze bardziej w przyszłości.

„Przewidujemy szerokie zastosowanie tej wysokowydajnej, wieloskalowej i multimodalnej technologii obrazowania, która zapewnia zintegrowany obraz organizacji chromatyny w jej natywnym kontekście strukturalnym i funkcjonalnym”, zespół wyjaśnia.

READ  143 przypadki koronawirusa, jedna śmierć, wybuch więzienia jest teraz powiązany ze ślubem w Maine

Wyniki są zgłaszane w formacie Komórka.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *