Connect with us

Świat

Christine Lee: Przez lata rząd brytyjski sponsorował firmę w centrum rzekomej chińskiej operacji wpływu

Published

on

W czwartek brytyjska agencja wywiadowcza MI5 wydała „alarm o ingerencji” w sprawie „potencjalnego zagrożenia” pochodzącego od Christine Ching Kui Lee, prawniczki z biurami w Chinach i Wielkiej Brytanii.

Ostrzeżenie mówi, że Lee „potajemnie działał” z Departamentem Pracy Zjednoczonego Frontu Chińskiej Partii Komunistycznej, aby mieszać się w brytyjską politykę, kultywując związki z parlamentarzystami „w całym spektrum politycznym” i przekazując darowizny „w imieniu obcokrajowców”, powiedział MI5.

Firma Lee była reklamowana tylko na stronie internetowej Departamentu Handlu Międzynarodowego (DIT) w piątek, zanim została wyłączona.

W oświadczeniu rzecznik DIT powiedział CNN: „Wydział nie ma żadnych zapisów dotyczących związku z Christine Lee”.

CNN skontaktowało się z Lee w celu uzyskania komentarza, ale nie otrzymało żadnej odpowiedzi. W piątek chińskie ministerstwo spraw zagranicznych zaprzeczyło, jakoby Lee był chińskim „agentem”, mówiąc, że Pekin „nie ma potrzeby i nie będzie angażować się w tak zwane działania interwencyjne”.

„Apelujemy do odpowiednich brytyjskich urzędników, aby nie czynili bezpodstawnych uwag ani nie wykorzystywali teorii „zagrożenia dla Chin” dla ukrytych celów politycznych” – powiedział rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Wang Wenbin.

Analiza CNN wykazu brytyjskiego parlamentu, w którym prawodawcy śledzą darowizny, pokazuje, że w latach 2014-2020 Lee przekazał co najmniej 461 000 funtów (639 000 dolarów) Barry’emu Gardinerowi, wybranemu członkowi opozycyjnej Partii Pracy, głównie dzięki finansowaniu swoich pracowników. Jej syn nawet pracował w swoim biurze i miał paszport parlamentarny.

Lee przekazał również 5000 funtów (6800 USD) liderowi Partii Liberalno-Demokratycznej Sir Edowi Daveyowi w 2013 roku.

Przekazywanie darowizn przez Lee nie jest nielegalne, ponieważ Wielka Brytania nie ma jeszcze przepisów dotyczących rejestracji zagranicznych agentów, takich jak Stany Zjednoczone, ani członkostwo w Komunistycznej Partii Chin przez obywatela Wielkiej Brytanii lub obcokrajowca pracującego w Wielkiej Brytanii. Lee jest zarejestrowany jako obywatel brytyjski w rejestrze handlowym Wielkiej Brytanii.

READ  Kto zapłacił za tę willę w Kanadzie? Haitańczycy żądają odpowiedzi

W oświadczeniu dla CNN Gardiner powiedział, że w żaden sposób nie odniósł osobistych korzyści z darowizn Lee. Pieniądze zostały prawidłowo zgłoszone, a ich źródło zweryfikowane.

„Będę nadal ściśle współpracować z naszymi służbami bezpieczeństwa w tej i wszystkich innych sprawach mających wpływ na bezpieczeństwo naszego kraju” – powiedział Gardiner.

Davey powiedział CNN, że jego lokalne stowarzyszenie zaakceptowało darowiznę, zostało to odpowiednio zgłoszone i „po raz pierwszy miał powód do niepokoju”.

„Rząd musi uczynić priorytetem bezpieczeństwa narodowego ochronę brytyjskiej demokracji przed zagrożeniami i ingerencją ze strony zagranicznych podmiotów” – powiedział Davey.

Usługi Lee są reklamowane na portalu rządu Wielkiej Brytanii

Płatności dokonywano za pośrednictwem tytułowej kancelarii prawnej Lee, Christine Lee & Co Solicitors, która od co najmniej 2016 r. jest wymieniona w katalogu brytyjskiej sieci doradczej – liście usług biznesowych opracowanej przez obecny Departament Handlu Międzynarodowego, zgodnie z katalog „Aby zapewnić dostępną drogę inwestorom zagranicznym osiedlającym się w Wielkiej Brytanii”.

W przedmowie do katalogu stwierdza się, że jest to „możliwe na zaproszenie rządu Wielkiej Brytanii” i że „członkowie przechodzą rygorystyczny proces weryfikacji, aby dołączyć”.

„Sieć zapewnia rządowi forum informacji zwrotnej na temat problemów wpływających na środowisko biznesowe i ostatecznie informuje o wysiłkach, aby Wielka Brytania była jeszcze bardziej przyjazna dla biznesu”, mówi.

Usługi Lee będą nadal dostępne w piątek za pośrednictwem Departamentu Handlu Międzynarodowego za pośrednictwem niedawno odnowionego portalu rządowego, aby przyciągnąć inwestycje zagraniczne do projektów w Wielkiej Brytanii.

Reklama firmy prawniczej Lee na brytyjskiej stronie internetowej great.gov oferowała pierwszą godzinę bezpłatnej porady prawnej, podobnie jak inne wymienione firmy.

Zastrzeżenie na stronie stwierdza, że ​​departament „nie popiera charakteru, towarów, usług ani umiejętności żadnego członka katalogu” oraz że nie istnieje żaden stosunek prawny między departamentem a wymienionymi usługodawcami.

Departament Handlu Międzynarodowego, w odpowiedzi na CNN, powiedział, że „trzeba przeprowadzić sporo badań” w tej sprawie i że Witryna great.gov.uk już nie działa, chociaż strona była dostępna do piątkowego zamknięcia.

„Ta sprawa pokazuje żałosną porażkę rządowej kontroli i pokazuje niezwykłą naiwność ze strony rządu, jeśli chodzi o cel tego typu instytucji i osób”, powiedział Luke de Pulford z Międzyparlamentarnego Sojuszu na rzecz Chin. forsowanie surowszych przepisów dla Chin.

READ  Papież mówi, że seks poza małżeństwem nie jest „najpoważniejszym grzechem”

Powiedział, że ktoś, kto wydał ostrzeżenie z MI5, „reklamuje swoje usługi na rządowej stronie internetowej, jest naprawdę niezwykły i należy się nim zająć tak szybko, jak to możliwe”.

Sfotografowany z premierem

Lee, były radca prawny Ambasady Chińskiej w Londynie, od 15 lat działa w kręgach politycznych.

Po raz pierwszy założyła British Chinese Project w 2006 roku, aby zachęcić obywateli brytyjskich pochodzenia chińskiego do głosowania w Wielkiej Brytanii. Od 2011 r. była zaangażowana w Wielkiej Brytanii w nieistniejącej już wielopartyjnej grupie parlamentarnej zwanej Chińczykami.

Została sfotografowana z byłymi konserwatywnymi premierami Davidem Cameronem i Theresą May. Ta ostatnia wręczyła jej nawet nagrodę dwa lata temu za jej pracę z brytyjską społecznością chińską.

Zgodnie z rejestrem UK Companies House Register, Lee posiada pod swoim nazwiskiem sieć projektów własnościowych, prawnych, kulturalnych i edukacyjnych.

Kopia listu wysłanego przez Lords Speaker w Izbie Lordów i otrzymanego przez CNN mówi, że Lee ułatwiał darowizny „w imieniu obcokrajowców z Hongkongu i Chin”. Ułatwienie to zostało wprowadzone, aby potajemnie zamaskować pochodzenie płatności”.

„Jest to wyraźnie niedopuszczalne i podejmowane są kroki, aby to powstrzymać” – czytamy w liście.

W zeszłym roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozpoczęło konsultacje w sprawie nowego ustawodawstwa mającego na celu wzmocnienie ochrony przed wrogimi działaniami rządu. Źródła parlamentarne poinformowały CNN, że projekt ustawy ma zostać przedstawiony Izbie Gmin na początku tego roku.

Kiedy CNN odwiedziło londyńskie biuro kancelarii Lee w sercu Soho, wydawało się, że było ono zamknięte od jakiegoś czasu, a okna były pokryte kurzem. Była pusta, aw oknie pojawiła się informacja, że ​​została zamknięta z powodu pandemii. E-maile i telefony do danych kontaktowych na znaku pozostały bez odpowiedzi.

W artykule napisanym dla brytyjskiego Daily Mail w 2020 roku firma napisała: „Christine Lee & Co jest dumna ze swoich osiągnięć w służbie publicznej i wsparcia, jakiego udzieliła procesowi demokratycznemu. Nigdy nie próbowaliśmy wywierać niewłaściwego wpływu na żadnego polityka ani zabiegać o przysługi w zamian za wsparcie, którego udzieliliśmy”.

READ  Oburzenie po tym, jak użytkownicy mediów społecznościowych odkryli ciąg chwalących Hitlera tweetów od freelancerów CNN

Ian Duncan Smith, były przywódca rządzącej Partii Konserwatywnej i zagorzały krytyk Chin, zaalarmował w Parlamencie Lee w czwartek, mówiąc, że MI5 ostrzegła przewodniczącą Izby Reprezentantów Lindsay Hoyle, że „agent chińskiego rządu” aktywnie działa „podkopać” proces parlamentarny.

„To powód do poważnych obaw” – powiedział.

Allegra Goodwin z CNN przyczyniła się do powstania tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *