Connect with us

technologia

Chiny oburzone nowym prezydentem Czech z powodu Tajwanu – EURACTIV.com

Published

on

The Capitals dostarcza najświeższe wiadomości z całej Europy dzięki relacjom na miejscu za pośrednictwem sieci medialnej EURACTIV. Możesz zapisać się do newslettera tutaj.


Wiadomości z Europy, które powinieneś przeczytać. Witamy w Stolice przez EURACTIV.


Dzisiejsze wydanie jest wspierane przez NESTE

Jak będziemy zasilać europejskie ciężarówki w nadchodzących latach?

Aby walczyć ze zmianami klimatycznymi, musimy zmienić sposób, w jaki się poruszamy i przyspieszyć tempo zmian. Potrzebujemy zmiany kursu z paliw kopalnych na odnawialne.

Czas wziąć odpowiedzialność za zmiany.

Dowiedz się więcej >>


W dzisiejszych wiadomościach ze stolic:

Czeski prezydent-elekt rozgniewał Chiny rozmową telefoniczną z prezydentem Tajwanu Poniedziałkowa rozmowa telefoniczna nowo wybranego prezydenta Czech Petra Pavela z prezydentem Tajwanu Tsai Jing-wenem wywołała gniew w Pekinie, gdy narastają napięcia między Chinami a Tajwanem w związku z ciągłym potwierdzaniem przez Tajpej swojej autonomii w skali globalnej i trwającym sporem handlowym. Kontynuuj czytanie.

///

INSTYTUCJE UE

PRZECIEK: Szczyt UE-Ukraina prawdopodobnie nie zobowiąże się do szybkiej akcesji. Oczekuje się, że UE pochwali Ukrainę za jej postępy w reformach związanych z członkostwem i wyśle ​​mocny sygnał do Moskwy, zgodnie z projektem komunikatu ze szczytu, do którego dotarł EURACTIV, ale państwa członkowskie nadal nie zgadzają się co do tempa akcesji. Kontynuuj czytanie.

PRZECIEK: Komisja Europejska chce sprzeciwić się amerykańskiemu prawu o ekosubsydiach. Projekt zawiadomienia, do którego dotarł EURACTIV, określa środki, które Komisja Europejska zaproponuje w środę w odpowiedzi na amerykańską ustawę o redukcji inflacji (IRA). Kontynuuj czytanie.

///

BERLIN

Niemiecki eksport do Rosji zmniejszył się o ponad połowę w 2022 roku. Niemiecki eksport do Rosji spadł o ponad 50% rok do roku do jesieni 2022 r., zgodnie z komunikatem rządu, ale import z Rosji spadł mniej drastycznie, pomimo wstrzymania dostaw paliw kopalnych. Kontynuuj czytanie.

///

PARYŻ

Francja i Australia ogłaszają wspólne dostawy pocisków na Ukrainę. Francja i Australia wspólnie wyprodukują kilka tysięcy pocisków kalibru 155 mm, które zostaną wysłane na Ukrainę, poinformowali w poniedziałek ministrowie obrony Australii i Francji Richard Marles i Sébastien Lecornu. Kontynuuj czytanie.

///

WIEDEŃ

Austria i Węgry zgadzają się nie wysyłać broni na Ukrainę. Austria i Węgry zgadzają się nie wysyłać broni na Ukrainę – poinformowała austriacka minister obrony Klaudia Tanner i jej węgierski odpowiednik Kristóf Szalay-Bobrovniczky podczas poniedziałkowego spotkania w Budapeszcie, podkreślając bliską współpracę. Kontynuuj czytanie.

///

BRUKSELA

Belgia chce zamknąć drugi reaktor jądrowy. Reaktor jądrowy Tihange 2 – drugi co do wielkości z trzech reaktorów Tihange – zostanie ostatecznie zamknięty we wtorek wieczorem po 40 latach eksploatacji, co czyni go drugim zamkniętym reaktorem jądrowym w kraju. Kontynuuj czytanie.

///

HAGA

Holandia „niekwestionowanym liderem energii słonecznej” do 2022 r.: badanie. Według raportu European Electricity Review sporządzonego przez think tank EMBER, Holandia miała w ubiegłym roku największy udział energii słonecznej w koszyku energetycznym ze wszystkich krajów UE. Kontynuuj czytanie.


PAŃSTWA PÓŁNOCNE I BAŁTYCKIE

HELSINKI

Finlandii grozi fala strajków w lutym. Oczekuje się, że nieudane weekendowe negocjacje płacowe między przedstawicielami pracodawców a związkami zawodowymi w sektorze technologicznym i przemysłowym doprowadzą do strajków w lutym, które rozprzestrzenią się na inne kluczowe sektory w kraju. Kontynuuj czytanie.


POŁUDNIE EUROPY

RZYM

Michel dziękuje Meloniemu za bycie „dowodzącym” Premier Włoch Giorgia Meloni i przewodniczący Rady UE Charles Michel spotkali się w poniedziałek w Rzymie, aby omówić imigrację i inflację przed posiedzeniem Rady UE, przy czym ten ostatni nazwał ich podejście odpowiedzialnym. Kontynuuj czytanie.

///

MADRYT

Hiszpańska inflacja na najwyższym poziomie od 35 lat po zakończeniu dotacji rządowych. Inflacja bazowa wzrosła w Hiszpanii do 7,5 proc., najwyższego poziomu od grudnia 1986 r., podał w poniedziałek krajowy instytut statystyczny INE, po obniżeniu podatku VAT na niektóre artykuły spożywcze i zniesieniu niektórych rządowych dopłat do paliw. Kontynuuj czytanie.


WYszehrad

WARSZAWA

Były prezydent Ukrainy: Rosjanie zamordowali polskiego prezydenta w 2010 roku. Były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko obwinił Federację Rosyjską za katastrofę samolotu z 2010 roku, w wyniku której zginął były prezydent Polski Lech Kaczyński. Kontynuuj czytanie.

///

BRATYSŁAWA

Słowacki rząd przedstawia pierwszą ustawę klimatyczną. Słowackie Ministerstwo Środowiska przedstawiło w poniedziałek ustawę klimatyczną, która po raz pierwszy oficjalnie zapisuje w prawie cel neutralności klimatycznej do 2050 roku. Kontynuuj czytanie.


WIADOMOŚCI Z BAŁKANÓW

SOFIA

Partie parlamentarne sabotują postępy Bułgarii w strefie euro. Proeuropejskie partie GERB i DPS dołączyły do ​​eurosceptycznej Bułgarskiej Partii Socjalistycznej Bułgarskie Powstanie i jawnie antyzachodniej partii Odrodzenie sabotaż ważny projekt ustawy o drodze Bułgarii do strefy euro, ponieważ posłowie z tych partii nie stawili się na głosowanie. Kontynuuj czytanie.

///

ZAGRZEB

Chorwacki prezydent oskarża międzynarodówkę o aneksję Kosowa od Serbii. Społeczność międzynarodowa odebrała Kosowo Serbii, a Chorwacja odegrała w tym rolę, ustanawiając precedens dla przyszłych podbojów terytorialnych, powiedział w poniedziałek coraz bardziej zbuntowany przywódca Chorwacji Zoran Milanović w komentarzach, które stały się wirusowe w serbskich mediach. Kontynuuj czytanie.

Chorwacja poszukuje 35 000 pracowników do turystyki letniej. Chorwacja musi w tym roku sprowadzić co najmniej 35 000 pracowników do swojej lukratywnej letniej turystyki, oferując wyższe pensje i inne korzyści, ponieważ kraje Europy Zachodniej również poszukują zagranicznych pracowników Codziennie nowa lista poinformował w poniedziałek. Kontynuuj czytanie.

///

BUKARESZT

Deficyt budżetowy Rumunii poniżej celu. Rumunia zakończyła 2022 r. z wynikiem 5,68% PKB, poniżej szacunku zawartego w ostatniej rewizji budżetu i o jeden punkt procentowy poniżej kwoty odnotowanej w 2021 r. Kontynuuj czytanie.

///

Lublana

Słowenia aresztuje dwóch Rosjan podejrzanych o szpiegostwo. Para podejrzana o szpiegostwo została aresztowana przez władze i będzie pierwszą osobą oskarżoną o szpiegostwo na mocy słoweńskiego prawa karnego, poinformowały w poniedziałek słoweńskie media. Kontynuuj czytanie.

///

TIRANA

Premier Albanii obiecuje wyższe płace w niektórych sektorach. Albański premier Edi Rama powiedział w poniedziałek, że kolejna podwyżka płacy minimalnej może być nieuchronna, aby pomóc wybranym grupom walczyć ze wzrostem kosztów życia. Kontynuuj czytanie.


PORZĄDEK OBRAD

 • UE: przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen będzie gospodarzem ceremonii wręczenia medali z okazji 20. rocznicy;
 • wiceprzewodniczący Valdis Dombrovskis bierze udział w pierwszych międzyinstytucjonalnych rozmowach trójstronnych na temat ogólnego systemu preferencji taryfowych (GSP);
 • wiceprzewodnicząca Dubravka Šuica uczestniczy w prezydencji szwedzkiej i międzynarodowej konferencji IDEA pt. „Zewnętrzne działania UE na rzecz demokracji w nowej rzeczywistości geopolitycznej”;
 • Komisarz ds. Zatrudnienia i Praw Socjalnych Nicolas Schmit bierze udział w „Grupie refleksyjnej na temat przyszłości polityki spójności” organizowanej przez Komisję Europejską;
 • Komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentiloni wygłasza przesłanie wideo na konferencji „Polityka fiskalna w czasach wysokiego zadłużenia i zawirowań gospodarczych” zorganizowanej przez DG ECFIN;
 • Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski wymienia poglądy z Komisją Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat planów strategicznych WPR Parlamentu Europejskiego;
 • Josep Borrell przyjmuje argentyńskiego ministra spraw zagranicznych, handlu międzynarodowego i kultu, Santiago Cafiero;
 • Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola spotyka się z wiceprzewodniczącą Komisji Margrethe Vestager
 • Parlamentarna komisja głosuje za uchyleniem immunitetu posłom Marcowi Tarabelli i Andrei Cozzolino oskarżonym o aferę korupcyjną;
 • Sprawozdanie Trybunału Obrachunkowego UE na temat europejskiego rynku energii elektrycznej;
 • Francja: Ogólnokrajowe strajki w związku z planowaną reformą emerytalną;
 • Hiszpania: Premier Pedro Sánchez zda raport na temat działań rządu mających na celu uporanie się z „gospodarczymi i społecznymi konsekwencjami” wojny na Ukrainie; Konfrontacja z przywódcą centroprawicy Alberto Núñezem Feijóo w Senacie przed majowymi i grudniowymi wyborami;
 • Rosja: minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow przyjmuje swojego egipskiego odpowiednika Sameh Shoukry;
 • MFW: aktualizacja World Economic Outlook;

***

[Edited by Sarantis Michalopoulos, Daniel Eck, Zoran Radosavljevic, Alice Taylor, Sofia Stuart Leeson, Sofia Mandilara]

READ  AMD potwierdza, że ​​RX 7900 XTX jest konkurentem RTX 4080, FSR3 może być obsługiwany przez architektury sprzed RDNA3
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *