Connect with us

Świat

Były przywódca Somalii Mohamud ponownie wygrywa prezydenturę

Published

on

  • Ustawodawca wybiera prezydenta w strzeżonym hangarze na lotnisku
  • Referendum niemożliwe z powodu długotrwałego konfliktu w Somalii
  • 66-letni działacz edukacyjny Mohamud rządził Somalią w latach 2012-2017

MOGADISHU, 15 maja (Reuters) – Były przywódca Somalii Hassan Szejk Mohamud ponownie wygrał wybory prezydenckie w głosowaniu parlamentarzystów za ścianami wybuchowymi w hangarze na lotnisku w niedzielę, ponieważ powszechne wybory pozostają niemożliwe w rozdartym konfliktem kraju.

66-letni Mohamud pokonał urzędującego prezydenta Mohameda Abdullahiego Mohameda w drugiej turze po trzech rundach głosowania później tego dnia. Kibice powitali wynik wiwatami i strzelaniną wokół stolicy, Mogadiszu

Mohamud staje przed trudnym zadaniem w 15-milionowym kraju Rogu Afryki, nękanym suszą, głodem i pozornie niekończącym się konfliktem.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Lokalni mieszkańcy twierdzą, że wcześniej wybuchy pocisków moździerzowych brzmiały w pobliżu lotniska w Mogadiszu, gdzie spotykali się parlamentarzyści. Nie było uznania odpowiedzialności, a wybuchy nie zakłóciły głosowania, ale Somalijczycy są przyzwyczajeni do ataków bojowników al-Shabaab na instytucje państwowe.

Głosowanie wspierane przez ONZ zostało opóźnione o ponad rok z powodu konfliktów rządowych, ale musiało się odbyć w tym miesiącu, aby zapewnić program Międzynarodowego Funduszu Walutowego o wartości 400 milionów dolarów.

OGROMNE TŁO

Przyszło podczas najgorszej suszy w Somalii od czterech dekad i na przygnębiająco znajomym tle przemocy al-Shabaab, walk o władzę między siłami bezpieczeństwa i rywalizacją klanów.

Od upadku dyktatora Mohameda Siada Barre’a w 1991 roku Somalia przetrwała wojnę domową, rebelię i wojnę klanową bez silnego rządu centralnego.

Chociaż samo przeprowadzenie procesu było czymś w rodzaju sukcesu, wielu Somalijczyków było sceptycznie nastawionych do tego, czy nastąpiła dla nich jakakolwiek realna poprawa. Narzekali, że czołowi kandydaci to stare twarze z przeszłości, które niewiele zrobiły, aby powstrzymać konflikty i korupcję.

READ  Liczba ofiar śmiertelnych rośnie, gdy stolicą Sudanu wstrząsają kolejne starcia | Wiadomości protestacyjne

Somalijczycy mówią, że głosowanie tradycyjnie było zdominowane przez przekupstwo.

Somalia nadal nie jest w stanie przeprowadzić bezpośredniego głosowania z powodu niepewności, ponieważ rząd ma niewielką kontrolę poza stolicą i siłami pokojowymi strzegącymi „zielonej strefy” w irackim stylu.

„Jedyną nadzieją, jaką mamy, są te wybory”, powiedział student medycyny Nur Ibrahim.

„W Somalii nie ma życia. Uczymy się, a następnie bombardują nas terroryści. Jeśli nie ma pokoju, edukacja jest bezużyteczna”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdania Abdi Sheikh; pisanie przez Eliasa Biryabaremę i Andrew Cawthorne’a; Edytowanie przez Jonathana Oatis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.