Connect with us

Świat

Były gruziński przywódca strajku głodowego potrzebuje leczenia szpitalnego – lekarz

Published

on

Były gruziński przywódca strajku głodowego potrzebuje leczenia szpitalnego – lekarz

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili rozmawia z dziennikarzami po spotkaniu z członkami parlamentarnej grupy Ukraińskich Sług Narodu w Kijowie na Ukrainie, 24 kwietnia 2020 r. REUTERS / Walentyn Ogirenko

MOSKWA, 11 października (Reuters) – Uwięziony były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, który prowadził strajk głodowy, musi być leczony w szpitalu, ponieważ jego stan się pogarsza, powiedział w niedzielę jego lekarz rodzinny w RIA i TASS.

Ale gruziński system więzienny stwierdził w oświadczeniu, że takie zarzuty są nieprawdziwe, a stan Saakaszwilego jest „zadowalający”.

Prozachodni polityk, który 1 października rozpoczął strajk głodowy, został aresztowany po powrocie do Gruzji po latach pobytu za granicą. Gruzja sądziła go zaocznie za nadużycie władzy i ukrywanie dowodów w 2018 roku, kiedy był prezydentem.

Nikoloz Kipshidze, lekarz Saakaszwilego, powiedział, że omówił swój stan z lekarzami w więzieniu, w którym jest przetrzymywany niedaleko stolicy, Tbilisi.

„Jego stan się pogorszył. Ma trudności z poruszaniem się, trudno mu mówić… Saakaszwili ma chorobę krwi – talasemię. Nie jest to choroba śmiertelna, ale pod żadnym pozorem nie powinien głodować” – cytuje lekarz. jak mówi RIA.

„Planuję odwiedzić go (Saakaszwilego) ponownie jutro. Prawdopodobnie będziemy musieli zabrać go do szpitala” – powiedział TASS w gruzińskiej telewizji.

Z kolei więzienie poinformowało, że stan zdrowia Saakaszwilego jest stale monitorowany, odkąd rozpoczął strajk głodowy, a polityk brał przepisane leki.

„(Jego) wskaźniki życiowe są normalne”, napisano na jego stronie na Facebooku, cytując ciśnienie krwi, puls, tlen we krwi i poziom glukozy Saakaszwilego.

Raportowanie Toma Balmfortha; Adaptacja Hugh Lawsona

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *