Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Rekordowa liczba osób próbujących przekroczyć granicę między Polską a Białorusią – mówią urzędnicy

Published

on

Polska Straż Graniczna poinformowała CNN, że liczba prób przekroczenia 739 w sobotę była najwyższa w ciągu jednego dnia. To ostatnie z tygodniowego kryzysu migracyjnego na granicy, dla którego Polska ogłosiła w zeszłym miesiącu stan wyjątkowy.

Około 16 000 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej zostało wstrzymanych od sierpnia, poinformował polski urząd graniczny. Spośród nich 5000 miało miejsce w październiku.

Przeprawa może stawać się coraz bardziej niebezpieczna wraz ze zmianą pór roku. Przynajmniej cztery osoby zginęły na granicy między Polską a Białorusią w sierpniu; Według władz polskich po polskiej stronie granicy znaleziono trzy osoby zmarłe w wyniku hipotermii.

Wielu z tych, którzy przybywają na granice Europy Wschodniej, pochodzi z Afganistanu i Iraku.

Stosunki Białorusi z sąsiadami stają się coraz bardziej napięte ze względu na sytuację graniczną. W sierpniu premierzy Polski, Łotwy i Litwy oskarżyli prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o wywołanie kryzysu poprzez spędzenie migrantów do Unii Europejskiej.

W piątek Polska zadzwoniła także do białoruskiego biznesmena Aleksandra Czasnouskiego po zarzutach skierowanych przeciwko polskim żołnierzom stacjonującym wzdłuż granicy. Czasnouski powiedział prasie, że “informacje o strzałach nie są prawdziwe”.

W niedzielnym tweecie polskiej straży granicznej podano, że “patrole oficerów i żołnierzy poinformowały, że wczoraj wieczorem po stronie białoruskiej w pobliżu granicy z Polską ponownie słychać było strzały”.

Lider białoruskiej opozycji i lider protestów skazany na 11 lat więzienia

Europejscy urzędnicy oskarżyli również Białoruś o zachęcanie ludzi do nielegalnego wjazdu do Polski i innych sąsiadów z UE w ramach wywierania presji na blok w związku z masowymi sankcjami nałożonymi na Mińsk.

Sankcje UE, USA i Wielkiej Brytanii w czerwcu były skoordynowaną reakcją na awaryjne lądowanie rządu Łukaszenki na pokładzie samolotu Ryanair i aresztowanie dziennikarza opozycyjnego, a także „trwające represje” w byłym państwie sowieckim.

READ  Jarosław Kaczyński po szczycie w Brukseli: Udało nam się wszystko, co było możliwe
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *