Connect with us

Gospodarka

Być może wyjechała „połowa” polskiej społeczności wyspy

Published

on

Na zdjęciu zastępczyni Inna Gardiner: ROB CURRIE. (31963459)

Zastępczyni Inna Gardiner i Edyta Buard, oficerowie łącznikowi z katolickiej organizacji pomocy społecznej Caritas Jersey, powiedzieli, że rosnące koszty życia, lepsze perspektywy pracy w innych miejscach i chęć bycia bliżej bliskich spowodowały trend obserwowany w innych społecznościach migrantów.

A zastępca Gardiner, który ściśle współpracuje ze społecznością migrantów, powiedział, że wielu mieszkańców również opuszcza kraj, ponieważ borykają się z przystępnością cenową na Jersey, szczególnie na rynku mieszkaniowym.

Firmy na całej wyspie zgłosiły niedobory kadrowe w ostatnich miesiącach, gdy gospodarka ponownie otworzyła się po wprowadzeniu szczepionki, obwiniając zaostrzenie kontroli podróży po Brexicie i Covid-19.

Pani Buard powiedziała, że ​​pandemia sprawiła, że ​​wielu pracowników migrujących chce mieszkać bliżej swoich rodzin, nie mając w zasięgu wzroku ograniczeń w podróżowaniu.

„Wielu się wycofuje. Pierwszym powodem jest to, że mogli swobodnie podróżować przed Covidem, a nie później ”- powiedziała.

„Nie widzą żadnej poprawy w przyszłości i zdają sobie sprawę, że ważniejsze jest być bliżej rodzin, więc będą pracować w Polsce, a może gdzieś w pobliżu, jak Niemcy, Francja czy Włochy”.

Dodała: „Idzie exodus i jest ku temu wiele powodów. Gospodarka w Polsce ma się lepiej niż kiedyś. Część mieszkających tu Polaków miała już dobrą sytuację materialną i chciałaby nadal wykonywać tę samą pracę za granicą z domu.

„A dla osób o niższych dochodach nie mogli tu się utrzymać, więc zdecydowali, że to lepsza opcja, aby wyjechać”.

Dodała, że ​​wierzy, iż wielu Polaków skorzystało z boomu na rynku nieruchomości na Jersey, by sprzedać swoje domy z dużym zyskiem przed powrotem do domu.

Zastępca Gardiner powiedział, że rząd musi teraz kompilować regularne i dokładne dane dotyczące populacji, aby wspomóc podejmowanie decyzji.

„Myślę, że wielu z nich odeszło, ponieważ ich angielski jest teraz bardzo dobry, a kiedy starają się o pracę w Polsce, są bardzo konkurencyjni. Wielu z nich chciałoby teraz mieszkać bliżej swoich rodzin i nawet dla tych, którzy mieszkają tu krócej niż pięć lat, nie przysługuje im wiele świadczeń, takich jak potrzeba opieki długoterminowej.

„Są ludzie, którzy walczą o mieszkanie i wydatki na życie. Ale jest to również problem dla młodych mieszkańców przeprowadzających się do Wielkiej Brytanii, ponieważ nie stać ich na to tutaj”.

Dodała: „Naprawdę uważam, że powinniśmy mieć statystyki na żywo dotyczące populacji Jersey. Jak tworzyć wytyczne bez dokładnych statystyk? Chcę jak najszybciej opublikować wyniki spisu.

„Musimy wiedzieć, jak firmy znajdują ludzi, których potrzebują, ponieważ firmy nie mogą funkcjonować bez ludzi”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.