Connect with us

Gospodarka

Polska wezwała do postawienia na klimat w planie naprawy koronawirusa

Published

on

Polska będzie jednym z największych beneficjentów unijnego Funduszu Odzyskiwania Koronawirusa. Eksperci wzywają kraj do wykorzystania funduszy na budowę bardziej ekologicznego bloku

WARSZAWA, 8 lutego (Reuters). W poniedziałek organizacje ekologiczne i korporacyjne lobby wezwały polski rząd do włączenia ich propozycji dotyczących klimatu, środowiska i cyfryzacji do planu naprawy kraju po pandemii.

Polska, silnie uzależniona od zanieczyszczenia elektrowni węglowych, będzie jednym z największych beneficjentów funduszu Unii Europejskiej w wysokości 750 miliardów euro, który pomaga państwom członkowskim wyjść z kryzysu związanego z koronawirusem.

Chociaż UE chce, aby jej potężny pakiet stymulacyjny pomógł w budowie bardziej ekologicznego i cyfrowego bloku, kilkanaście grup biznesowych i środowiskowych obawia się, że polski plan naprawy nie rozwiąże tych problemów w odpowiedni sposób.

Termin składania planów krajowych upływa 30 kwietnia, a Polska ma otrzymać 57 miliardów euro z Brukseli w ramach instrumentu odbudowy i odporności.

Jednak grupa konserwatorska WWF Polska stwierdziła, że ​​treść planu tego kraju pozostaje tajemnicą.

Polski WWF i kilkanaście organizacji pozarządowych, grup biznesowych i think tanków, w tym ClientEarth i Konfederacja Lewiatan, wysłało teraz list do rządu, w którym chce uwzględnić wszystkich interesariuszy w przygotowaniu dokumentu.

„My – organizacje społeczne i przedsiębiorcy – apelujemy o dialog i nasze aktywne zaangażowanie w proces wspólnego wypracowywania reform i projektów w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Obawiamy się, że środki zostaną przeznaczone na wsparcie projektów niskiej jakości, z którymi nie są konsultowane społeczeństwo ”. WWF Polska powiedział.

W liście, który ma zostać wysłany do premiera Mateusza Morawieckiego we wtorek, grupy przedstawiły wszystkie swoje propozycje, w tym rozwiązania w zakresie oszczędzania wody, transportu i programów osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku.

Polskie Ministerstwo Zasobów i Polityki Regionalnej zapowiedziało, że za dwa lub trzy tygodnie rozpocznie konsultacje społeczne w sprawie dokumentu planu naprawy.

„Poszczególni interesariusze, w tym pracodawcy, będą mieli czas na odniesienie się do projektu i przedstawienie propozycji uzupełnień” – powiedział minister, dodając, że przedłoży dokument w terminie lub wcześniej.

READ  „Błagam”: uchodźca z Ukrainy apeluje do premiera Trudeau

Polska jest jedynym krajem UE, który odmówił zobowiązania się do neutralności klimatycznej do 2050 r., Twierdząc, że potrzebuje więcej czasu i zasobów, aby przekształcić swoją gospodarkę w czyste źródła energii.

Pod presją UE i rosnącymi kosztami emisji rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) promuje inwestycje w energetykę odnawialną, ale także od lat zabiega o polityczne wsparcie górników, obiecując utrzymanie przemysłu.

(1 $ = 0,8304 euro) (raport Agnieszki Barteczko; montaż: David Clarke)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.