Connect with us

Świat

Brytyjsko-irańska kobieta ponownie stanęła przed sądem po 5 latach więzienia

Published

on

DUBAI, Zjednoczone Emiraty Arabskie (AP) – W niedzielę odbył się proces w celu postawienia nowych zarzutów brytyjsko-irańskiej kobiecie przetrzymywanej w Iranie przez pięć lat.

Nazanin Zaghari-Ratcliffe pojawił się w sądzie i został oskarżony o „szerzenie antyreżimowej propagandy” – powiedział Richard Ratcliffe, który otwarcie prowadził kampanię na rzecz uwolnienia swojej żony.

Władze irańskie wprowadziły nowy zarzut kilka miesięcy temu, ale zawiesiły proces do czasu, gdy Zaghari-Ratcliffe zakończyła w zeszłym tygodniu pięcioletni wyrok na podstawie powszechnie odrzuconych zarzutów szpiegostwa. Dodał, że za kilka dni spodziewany jest werdykt.

„Akt oskarżenia nie jest szczególnie istotny, ponieważ powodem wznowienia tej sprawy w zeszłym tygodniu było po prostu wykorzystanie Nazanina w związku z intensyfikacją negocjacji z Wielką Brytanią” – powiedział Ratcliffe.

Ostatni zwrot w sprawie Zaghari-Ratcliffe ma miejsce, gdy Wielka Brytania i Iran negocjują od dawna spór o około 400 milionów funtów (530 milionów dolarów) długu, który Londyn jest winien Teheranowi. Przed rewolucją islamską w 1979 r. Nieżyjący już irański szach Mohammad Reza Pahlavi zapłacił kwotę za główną zbroję, która nigdy nie została poddana ekstradycji.

Zaghari-Ratcliffe, lat 42, został skazany na pięć lat więzienia po tym, jak został skazany za obalenie irańskiego rządu. Ona, jej zwolennicy i organizacje walczące o prawa zaprzeczają temu oskarżeniu. Pracując przez Thomson Reuters Foundation, oddział non-profit agencji informacyjnej, została zatrzymana na lotnisku w Teheranie w kwietniu 2016 r., Kiedy wracała do Wielkiej Brytanii po wizycie u rodziny.

Przez lata uwięzienie Zaghari-Ratcliffe’a wywołało międzynarodowe oburzenie z powodu stanu praw człowieka w Iranie i napiętych stosunków między Wielką Brytanią a Iranem. Teraz tydzień później Pozwolono jej zdjąć monitor kostki i wyjść z aresztu domowegoUtknęła i nie może polecieć do swojej rodziny w Londynie. Władze zwolniły Zaghari-Ratcliffe z więzienia w marcu ubiegłego roku z powodu rozszerzającej się pandemii koronawirusa. Od tego czasu jest przetrzymywana w domu swoich rodziców w Teheranie.

READ  Potomkowie szlachty polskiej uwięzieni w procedurze zwrotu majątku”

Ratcliffe powiedział, że poranna rozprawa w niedzielę była krótka, zauważając, że jego żona stanęła przed oddziałem krajowego Sądu Rewolucyjnego w Teheranie, gdzie po raz pierwszy została skazana na karę więzienia w 2017 roku za brutalne szpiegostwo. Sędzia Abolghassem Salavati, który jest znany z surowych wyroków i słyszał inne sprawy o charakterze politycznym, „był spokojny i uprzejmy” – powiedział.

Brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab potępił nową sprawę przeciwko Zaghari-Ratcliffe jako „całkowicie arbitralną” i dodał, że „może ona natychmiast wrócić do swojej rodziny w Wielkiej Brytanii”.

Irańskie media państwowe nie od razu relacjonowały proces. Ale krajowy dziennik promujący reformy Shargh powiedział w swoim kanale informacyjnym Telegram, że ostatni proces oskarżeń propagandowych był „w całkowitym pokoju” w Teheranie.

Zaghari-Ratcliffe mógł wydać osobiste oświadczenie zaprzeczające zarzutom o szerzenie propagandy i wezwanie do sprawiedliwego procesu, dodał Ratcliffe.

Grupy prawicowe oskarżają Iran o posiadanie podwójnych obywateli jako partnerów negocjacyjnych za pieniądze lub wpływy w negocjacjach z Zachodem, czemu zaprzecza Teheran. Iran nie uznaje podwójnego obywatelstwa, więc zatrzymani tacy jak Zaghari-Ratcliffe nie mogą otrzymać pomocy konsularnej. Organ ONZ skrytykował to, co określa jako „wyłaniający się wzorzec polegający na arbitralnym zatrzymywaniu osób posiadających podwójne obywatelstwo” w Iranie.

Władze Londynu i Teheranu zaprzeczają, że sprawa Zaghari-Ratcliffe jest powiązana z umową spłaty za niedostarczenie zbiorników. W wyniku zamiany więźniów, która doprowadziła do uwolnienia czterech obywateli amerykańskich w 2016 r., Stany Zjednoczone zapłaciły podobną kwotę Iranowi tego samego dnia, w którym zostali zwolnieni.

W wezwaniu do prezydenta Iranu Hassana Rouhaniego w zeszłym tygodniu, brytyjski premier Boris Johnson podkreślił, że „dalsze przetrzymywanie Zaghari-Ratcliffe’a pozostaje całkowicie niedopuszczalne”. Ten sam telefon z Iranu nie wspomniał o sprawie Zaghari-Ratcliffe, zamiast tego zarzucił, że Johnson „podkreślił potrzebę spłaty długu kraju wobec Iranu” wobec Rouhaniego.

READ  Polska nie skorzystała z unijnego przetargu na zakup masek oddechowych. Zrobiła to Bułgaria

Sprawa Zaghari-Ratcliffe również uwydatniła niebezpieczeństwa, na jakie narażeni są osadzeni w przepełnionych irańskich więzieniach. Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że ​​leczenie Zaghari-Ratcliffe, w tym odmowa opieki medycznej, może skutkować torturami. Guzki w piersiach, jak również bolesne zaburzenie neurologiczne, pozostały nieleczone.

REDRESS, londyńska organizacja praw człowieka prowadząca kampanię na rzecz uwolnienia Zaghari-Ratcliffe, ogłosiła w zeszłym tygodniu, że zleciła niezależną ocenę jej stanu fizycznego i psychicznego i znalazła dowody tortur i złego traktowania, których skutki nadal są jej poddawane. powiedział, że zarazę.

Chociaż rozprawa miała być ostatnią w niedzielę, długość aresztu Zaghari-Ratcliffe pozostaje niejasna.

„Mam nadzieję, że wszystko jest zrobione. Mam nadzieję, że nie zobaczę ich wszystkich ponownie i na tym koniec ”- powiedział Zaghari-Ratcliffe w oświadczeniu po przesłuchaniu”. Możemy tylko czekać. „

___

Współautor prasowy Amir Vahdat z Teheranu w Iranie przyczynił się do powstania tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.