Connect with us

Nauka

Bruksela próbuje zamrozić Wielką Brytanię przed projektami kwantowymi i kosmicznymi

Published

on

Większość państw członkowskich sprzeciwia się wykluczeniu Wielkiej Brytanii z partnerstw między uniwersytetami i przedsiębiorstwami, co według propozycji Komisji jest konieczne do „ochrony strategicznych aktywów, interesów, autonomii lub bezpieczeństwa Unii”.

Kraje, które zgłosiły obawy, to Niemcy, Włochy, Belgia, Hiszpania, Irlandia, Polska, Holandia i kraje bałtyckie.

Urzędnicy Komisji zostali uznani za niewrażliwych na protesty niektórych państw członkowskich, które podczas niedawnego spotkania w celu omówienia planów podkreślili potrzebę kontynuowania współpracy z tradycyjnymi zaufanymi sojusznikami. Nowe spotkanie zaplanowano na 19 kwietnia.

Decyzją zszokowały też europejskie uczelnie.

„Najnowsza propozycja Komisji Europejskiej dotycząca wykluczenia istniejących od dawna i zaufanych krajów partnerskich, takich jak Szwajcaria, Izrael i Wielka Brytania z części programu badawczego, nie leży w interesie europejskiej społeczności naukowej ani w ogóle w społeczeństwie i może być szkodliwa dla międzynarodowego społeczność. -operacja ”- napisał w liście otwartym Eurotech Universities Alliance.

„Komisja wyciąga dywan spod owocnej współpracy, która musi pozostać na dywanie” – dodał dyplomata.

Stanowisko hard line pochodzi od Thierry’ego Bretona, francuskiego komisarza ds. Rynku krajowego.

Bruksela poszukuje inicjatywy o nazwie „strategiczna autonomia”, która miałaby wzmocnić zdolność bloku do obrony przed konkurencją ze strony USA i Chin.

Wielka Brytania jest jednym z kilkunastu krajów spoza UE, które wnoszą opłaty i muszą się zaangażować dzięki członkostwu związanemu z siedmioletnim programem Horizon Europe, który ma zacząć przyznawać dotacje w najbliższych miesiącach.

Laboratoria i uniwersytety UE również są narażone na utratę dotychczasowych partnerów. W Izraelu jest do 20 projektów kwantowych z udziałem UE.

READ  Łazik Marsa NASA i `` siedem minut terroru ''
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *