Connect with us

Nauka

Brief, opracowany przez GIE – Wraz z Rosją najgorsze dopiero nadejdzie – EURACTIV.com

Published

on

Brief, opracowany przez GIE – Wraz z Rosją najgorsze dopiero nadejdzie – EURACTIV.com

Rosną napięcia między Rosją a Zachodem. Niestety mamy powody podejrzewać, że najgorsze dopiero nadejdzie.

Druga wojna światowa zakończyła się 75 milionami zabitych. Zimna wojna zakończyła się bez tego hołdu. Jednak zakończenie zimnej wojny spowodowało większe zmiany terytorialne niż po drugiej wojnie światowej.

Związek Radziecki stracił ogromne terytoria przed upadkiem, a jego następcą stała się Federacja Rosyjska.

W tym samym czasie Zachód rozszerzył NATO o państwa należące dawniej do bloku sowieckiego – Polskę, Czechy i Słowację (dawniej Czechosłowację), Węgry, Rumunię, Bułgarię, o trzy byłe republiki radzieckie – Estonię, Łotwę i Litwę, z czterema byłych państw jugosłowiańskich – Słowenii, Chorwacji, Czarnogóry i Macedonii Północnej oraz następczyni lokalnej Albanii Envera Hodży.

Ponadto NATO na pół otworzyło drzwi Gruzji i Ukrainie, którym nadano status „kraju aspirującego”.

Inne republiki radzieckie stały się niepodległymi państwami: Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Armenia, Azerbejdżan, Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan, Kirgistan i Turkmenistan.

Prezydent Rosji Władimir Putin nazwał upadek Związku Radzieckiego największą tragedią geopolityczną XX wieku.

Za Putina Rosja próbuje cofnąć część zmian.

Moskwa twierdzi, że NATO nie powinno się rozszerzać po zakończeniu zimnej wojny. Ale spróbuj to powiedzieć krajom obszaru poradzieckiego, które zdecydowały się wstąpić do NATO w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa.

Początkowo Rosja była zbyt słaba, aby cokolwiek z tym zrobić, ale gdy stała się bardziej asertywna, starała się unikać członkostwa w NATO krajów objętych jej zainteresowaniami, pociągając za sznurki tam, gdzie uważała, że ​​ma lokalnych przyjaciół, zwłaszcza w Czarnogórze i innych krajach. Macedonia Północna. Niepowodzenie.

Na Ukrainie Rosja ma przyjaciół we wschodniej części kraju i dlatego ustanowiła marionetkowy reżim w Donbasie. Kijów nie kontroluje tych terytoriów.

Rosja anektowała Krym w dużej mierze z obawy, że półwysep może stać się placem zabaw NATO w bardzo wrażliwym miejscu – Morzu Czarnym. Tak, Rosja czuje się oblężona. Ma ogromne terytorium, ale trudno go chronić.

READ  Signify, aby przenieść się do Panattoni Piła

Wraz z Joe Bidenem w Gabinecie Owalnym Putin przewiduje, że Ukraina stanie się członkiem NATO i podejmuje działania, które uważa za właściwe. Zgromadził dużą liczbę żołnierzy na granicach, co skłoniło prezydenta Stanów Zjednoczonych do wezwania go z niepokojem. Sytuacja została rozbrojona, ale to tylko krótki epizod, a nie epilog.

Putin zakłada też, że rząd Bidena i CIA wspierają krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego w ramach próby zakwestionowania jego rządu. Prawdopodobnie się myli, ale wielu zwolenników Putina w to wierzy i to jest naprawdę ważne.

Jeśli Stany Zjednoczone nadal będą zachęcać Ukrainę do członkostwa w NATO, łatwo przewidzieć, że Rosja zajmie nowe terytoria wokół Krymu, nawet za cenę lokalnej wojny.

Zagroziłoby to interesom UE, gdyż prowadzenie interesów z Rosją przez długi czas nie byłoby możliwe, a Rosja nie miałaby innego wyjścia, jak zbliżyć się do Chin.

Ponadto Rosja wykorzystałaby wynikłe zamieszanie do wywarcia dalszej presji na swoje interesy w Mołdawii i Gruzji, być może także w celu zdestabilizowania Czarnogóry i Macedonii Północnej, ze szkodą dla tych krajów i UE.

Czy jest coś, co UE może zrobić oprócz siedzenia i oglądania?

Angela Merkel i Emmanuel Macron wydają się zbyt zajęci swoimi wewnętrznymi harmonogramami. Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​jej Komisja będzie „geopolityczna”, ale nie widzieliśmy jeszcze żadnych dowodów na to. Nawet Charles Michel był bardziej aktywny niż ona na polu zagranicznym …


Wiadomość od GIE: Weź udział od 19 do 21 maja #GIEnergyDays i otrzymaj swoje zdjęcie aktualności energetycznych. Śledź ponad 40 ekspertów ds. Energii i dowiedz się wszystkiego o zaleceniach politycznych i innowacjach w zakresie gazów odnawialnych i niskoemisyjnych, które stawiają nas na drodze do neutralności klimatycznej.

The Roundup

Dwa ostatnie doniesienia na temat demokracji i wolności mediów, sporządzone przez międzynarodowe organizacje pozarządowe Reporters Without Borders i Casa da Liberdade, przeszły w Belgradzie prawie niezauważone. Podczas Światowego Dnia Wolności Prasy (3 maja) EURACTIV Bułgaria przyjrzała się swojemu serbskiemu sąsiadowi, kandydatowi do UE od 2012 roku.

READ  Alves uhonorowany przed pokonaniem Barcelona Pumas - Ghana Najnowsze wiadomości piłkarskie, wyniki na żywo, rezultaty

Według danych Komisji Europejskiej kraje UE wydały znacznie więcej czasu z funduszy strukturalnych na zmniejszenie nierówności regionalnych i społecznych niż w poprzednim siedmioletnim okresie budżetowym.

Renowacja energooszczędnych budynków nie wystarczy, aby zmniejszyć wpływ budynków mieszkalnych na klimat, zdaniem eksperta ds. Zrównoważonego rozwoju, który apeluje o ograniczenie powierzchni mieszkalnej przeznaczonej na osobę w domach. Raporty EURACTIV France.

Większość krajów UE powinna być technicznie gotowa na certyfikaty COVID-19 w pierwszym tygodniu czerwca, przed oficjalnym uruchomieniem planowanym na koniec tego miesiąca, powiedział urzędnik UE EURACTIV.

Konferencja w sprawie przyszłości Europy jest ćwiczeniem z demokracji, a jednocześnie głównym tematem konferencji jest demokracja europejska. Ale problem jest szerszy: sama demokracja jest w kryzysie, piszą Herman Van Rompuy i Žiga Turk w ekskluzywnej OpEd.

Uważaj na …

  • Wiceprzewodniczący Timmermans spotyka się z ministrami Giovanninim, Di Maio i Cingolanim oraz wygłasza przemówienie na konferencji w sprawie przyszłości Europy w Rzymie.
  • Komisarz Dombrovskis przemawia podczas dialogu UE-USA Europejskiej Fundacji Klimatycznej oraz w Center for American Progress.
  • Komisarz Kyriakides przemawia podczas Europejskiego Szczytu Badań nad Rakiem w 2021 r.

Opinie są przez autora

[Edited by Zoran Radosavljevic]

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *