Connect with us

Nauka

F-16 zostaną wysłane do Polski w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO

Published

on

F-16 zostaną wysłane do Polski w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO

W miarę postępu rosyjskiej inwazji na Ukrainę Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych wysłały 3 października do sąsiedniej Polski cztery myśliwce F-16, utrzymując ciągłą obecność służb na wschodniej flance NATO.

Samoloty F-16 pochodziły z 52. Skrzydła Myśliwskiego w bazie lotniczej Spangdahlem w Niemczech i przybyły do ​​bazy lotniczej w Powidzu w Polsce, aby zastąpić cztery F-15E Strike Eagles z 48. Skrzydła Myśliwskiego w RAF Lakenheath w Wielkiej Brytanii. – wynika z oświadczenia amerykańskich sił powietrznych w Europie.

F-15E pełniły natowskie misje patrolowania powietrza w bazie lotniczej Łask w Polsce od listopada 2022 r. F-22 Raptors z 94. Dywizjonu Myśliwskiego w Połączonej Bazie Langley-Eustis w Wirginii latały również od kwietnia w bazie lotniczej w Powidzu. .

„Działanie z wysuniętych lokalizacji pozwala lotnikom Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych mieszkać, szkolić się i działać razem z ich europejskimi odpowiednikami, jednocześnie umożliwiając NATO kolektywną obronę” – zauważono w oświadczeniu USAFE. „Ta zdolność ma kluczowe znaczenie dla terminowej i skoordynowanej reakcji, jeśli i kiedy zajdzie taka potrzeba”.

Powidz, położony w centralnej Polsce, znajduje się także blisko Morza Bałtyckiego. Samoloty F-22, które stacjonowały tam wiosną tego roku, przeprowadziły także ćwiczenia Agile Combat Estonii – kraje bałtyckie, czyli Estonia, Łotwa i Litwa, nie mają własnych silnych sił powietrznych i polegać na sojusznikach z NATO w zakresie prowadzenia misji kontroli powietrza w regionie, aby odstraszyć Rosję.

Tego samego dnia, w którym F-16 przybyły do ​​Polski, prezydent USA Joe Biden wziął udział w telekonferencji z sojusznikami i partnerami, w tym z polskim prezydentem Andrzejem Dudą i sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Podczas rozmowy, w której uczestniczyli także przywódcy z Kanady, Niemiec, Włoch, Japonii, Rumunii, Wielkiej Brytanii i innych krajów, przywódcy omawiali „wysiłki na rzecz zapewnienia Ukrainie amunicji i systemów uzbrojenia, których potrzebuje do obrony swojego terytorium przed agresją rosyjską, [and] wzmocnić obronę powietrzną Ukrainy, aby chronić jej infrastrukturę krytyczną przed rosyjskimi nalotami” – czytamy w raporcie Oświadczenie Białego Domu.

READ  Przerażające postacie obcych z gigantycznymi głowami znalezione namalowane w różnych starożytnych miejscach

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *