Connect with us

Świat

Brexit. Angela Merkel: Chcemy porozumienia z Wielką Brytanią, ale musisz zmierzyć się z prawdą

Published

on

Unia Europejska chce osiągnąć porozumienie z Wielką Brytanią, bo leży to w interesie wszystkich – powiedziała we wtorek kanclerz Angela Merkel. Jednak jej zdaniem należy się przygotować na taki scenariusz, że takie porozumienie nie zostanie osiągnięte.

Angela Merkel zabrała głos podczas debaty w Europejskim Komitecie Regionów – ciele doradczym UE składającym się z samorządowców z krajów UE – na temat stosunków z Wielką Brytanią poświęconej prezydencji Niemiec od lipca. Kanclerz Niemiec zabrał głos za pośrednictwem łącza wideo.

Jak podkreśliła, relacje między Unią Europejską a Wielką Brytanią są bardzo ważne, także w kontekście partnerstwa miast. – To pokazuje, że porozumienie leży w interesie wszystkich. Unia Europejska jest zjednoczona, mówi jednym głosem i naprawdę chcemy osiągnąć takie porozumienie. Ale oczywiście musimy się przygotować na taki scenariusz, że nie będzie porozumienia – powiedziała Merkel.

OBEJRZYJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Niemiecki polityk również ocenił porozumienie jako pilne z irlandzkiego punktu widzenia. – Nie zostawimy Irlandii samej, będziemy dalej wspierać Irlandię – zadeklarowała. – Ale trzeba też zmierzyć się z prawdą, bo umowa musi leżeć w interesie Wielkiej Brytanii i 27 państw członkowskich – dodała kanclerz Niemiec.

Angela MerkelPAP / EPA / HAYOUNG JEON

Niepewny los umowy Brexit

Kolejna runda rozmów w sprawie brexitu odbyła się w październiku między negocjatorami po obu stronach. Sytuacji nie poprawia stanowisko Wielkiej Brytanii, w szczególności przyjęcie przez Izbę Gmin kontrowersyjnej Ustawy o rynku wewnętrznym Wielkiej Brytanii, która daje możliwość unieważnienia przepisów dotyczących Irlandii Północnej w istniejącej umowie o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej .

1 października Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Wielkiej Brytanii w związku z tymi przepisami. Bruksela wcześniej zwróciła się do Londynu o usunięcie problematycznych elementów z dokumentu do końca września, ale tak się nie stało.

Otwarte pytania w rozmowach po obu stronach obejmują kwestię pomocy państwa oraz zapewnienia równych szans i uczciwej konkurencji firmom z UE i Wielkiej Brytanii. Negocjatorzy również nie mogą dojść do porozumienia w sprawie połowów.

Temat Brexitu pojawi się na szczycie UE w czwartek i piątek w Brukseli.

PAPKA

Główne źródło zdjęć: PAP / EPA / HAYOUNG JEON

READ  AFP: 916372 osoby zmarły z powodu koronawirusa
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.