Connect with us

Świat

Cyril Ramaphosa ponownie wybrany na prezydenta Republiki Południowej Afryki – DW – 14 czerwca 2024

Published

on

Cyril Ramaphosa ponownie wybrany na prezydenta Republiki Południowej Afryki – DW – 14 czerwca 2024

Cyril Ramaphosa został ponownie wybrany na prezydenta w piątek późnym wieczorem podczas pierwszej sesji nowo wybranego parlamentu Republiki Południowej Afryki.

Został ponownie wybrany przy poparciu kilku partii opozycyjnych, które wraz z Afrykańskim Kongresem Narodowym (ANC) w Ramaphosie utworzą rząd jedności narodowej.

AKN, która doszła do władzy w Republice Południowej Afryki w 1994 r. po zakończeniu apartheidu, w ostatnich wyborach po raz pierwszy straciła większość parlamentarną.

Ponieważ partia ma jedynie 159 z 400 mandatów w Zgromadzeniu Narodowym, wybór Ramaphosy był zależny od Sojuszu Demokratycznego (DA), który zdobył 87 mandatów.

W skład rządu jedności narodowej wejdzie także kilka innych partii, w tym Partia Wolności Inkatha (IFP) i Sojusz Patriotyczny (PA).

Republika Południowej Afryki: Ramaphosa wybrany ponownie po porozumieniu koalicyjnym

Ta przeglądarka nie obsługuje elementu wideo.

Umowa brokerska ANC na rzecz rządu jedności

Wcześniej w piątek AKN osiągnęła porozumienie ze swoim byłym przeciwnikiem politycznym, Sojuszem Demokratycznym (DA), w sprawie utworzenia rządu jedności.

Lider DA, John Steenhuisen, powiedział, że ten dzień zapisze się w annałach historii „jako początek nowego rozdziału” dla Republiki Południowej Afryki.

„Mam zaszczyt ogłosić, że DA osiągnęła porozumienie w sprawie protokołu ustaleń w sprawie utworzenia Rządu Jedności Narodowej po dwóch tygodniach intensywnych negocjacji, które zakończyły się dopiero po rozpoczęciu dzisiejszej sesji parlamentarnej”.

Mniejsza Partia Wolności Inkatha (IFP) i Sojusz Patriotyczny (PA) ogłosiły, że również dołączą do rządu jedności.

Sekretarz generalny ANC Fikile Mbalula powiedział, że stanowiska rządu nie zostały jeszcze ustalone i „sytuacja ulega ciągłym zmianom”.

Prawdopodobne scenariusze dla następnego rządu Republiki Południowej Afryki

Ta przeglądarka nie obsługuje elementu wideo.

Rząd jedności narodowej – modne hasło

Korespondentka DW Dianne Hawker śledzi rozwój sytuacji w Kapsztadzie i twierdzi, że rząd jedności narodowej to „najgorętsze hasło dnia”.

READ  Wyciek chloru gazowego zabija 12 osób, rani 251 w jordańskim porcie

„Oczekujemy, że AKN i Sojusz Demokratyczny utworzą trzon tego rządu jedności narodowej” – powiedziała.

„Sojusz Demokratyczny jest drugą co do wielkości partią w tym parlamencie i od dawna jest partią opozycyjną wobec AKN. W rzeczywistości podczas kampanii wyborczej walczyli o ocalenie Republiki Południowej Afryki przed AKN. Ale zostawili te kampanie za sobą i teraz wydaje się, że znaleźli sposób na posunięcie naprzód w kontaktach z przywódcami AKN” – powiedział Hawker.

EFF nie jest zainteresowana przystąpieniem do rządu jedności – sekretarz generalny ANC

Według Mbaluli z AKN radykalnie lewicowi Bojownicy o Wolność Gospodarczą (EFF) odmówili przyłączenia się do rządu, który nadal określał jako rząd jedności.

„Przeprowadziliśmy wstępne rozmowy z EFR, ale nie osiągnęliśmy porozumienia w sprawie GNU” – powiedział dziennikarzom Mbalula. „Rozmawialiśmy z prokuratorem okręgowym i osiągnęliśmy z nimi porozumienie w sprawie GNU.”

Mbalula powiedział, że AKN będzie w dalszym ciągu współpracować z populistyczną partią uMkhonto we Sizwe (MK) byłego prezydenta Jacoba Zumy, która kwestionuje wyniki wyborów z 29 maja.

Partia Zumy, która zdobyła 58 mandatów, zagroziła bojkotem piątkowej imprezy.

Przywódcy MK i EFF są byłymi członkami AKN. Julius Malema był niegdyś przywódcą Ligi Młodzieżowej ANC, zanim został wyrzucony z partii, a Zuma był przywódcą ANC przez dziesięć lat.

ANC w Republice Południowej Afryki traci większość: co za tym stoi?

Ta przeglądarka nie obsługuje elementu wideo.

Pierwsza sesja parlamentu

Pierwsza sesja parlamentu odbyła się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Kapsztadzie, położonym prawie dwa kilometry od gmachu parlamentu, który został poważnie uszkodzony w wyniku pożaru w styczniu 2022 r. i obecnie przechodzi gruntowny remont.

Członkowie złożyli przysięgę i złożyli przysięgę pod nadzorem prezesa Sądu Najwyższego Raymonda Zondo.

Thoko Didiza, członkini Krajowego Komitetu Wykonawczego AKN (NEC) – głównego organu decyzyjnego partii – została wybrana na spikerkę Zgromadzenia Narodowego większością 284 z 341 oddanych głosów.

READ  Biden gości szwedzkiego premiera, gdy kraj nordycki stara się o członkostwo w NATO

Didiza był członkiem gabinetu Ramaphosy jako minister rolnictwa, reformy rolnej i rozwoju obszarów wiejskich.

Wicemarszałkiem została Annalie Lotriet z AD.

Bojownicy o Wolność Gospodarczą (EFF) wezwali do tajnego liczenia głosów w sposób umożliwiający obserwacjęZdjęcie: Nic Bothma/REUTERS

Nominacja prezydenta Ramaphosy nie była pozbawiona kontrowersji; EFR nominowała jako kandydata swojego lidera Juliusa Malemę.

Zaprzysiężenie prezydenta odbędzie się podczas inauguracji, która odbędzie się 19 czerwca w Pretorii.

Następnie prezydent zaprezentuje swój nowy gabinet, w którym zasiądą zarówno członkowie jego własnej partii, jak i partii wchodzących w skład rządu jedności.

Do przygotowania tego raportu wykorzystano materiały AFP i Reuters.

Edytowany przez: Sean Sinico

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *