Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Koronawirus w Polsce. Premier spotkał się z przedstawicielami opozycji. Uwagi uczestników

Published

on

Premier Mateusz Morawiecki mówił we wtorek podczas wideokonferencji z przedstawicielami opozycji o pandemii COVID-19. – Dyskusje były konstruktywne, choć nie brakowało zdań – powiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zdaniem szefa Koalicji Obywatelskiej Cezarego Tomczyka „nie było ani słowa o strategii rządu” podczas spotkania. Krzysztof Gawkowski z lewicy ocenił wtorkowe spotkanie jako „krok naprzód”, a przedstawiciel Konfederacji Jakub Kulesza napisał, że „zmarnował trzy godziny”.

Premier Mateusz Morawiecki odbył we wtorek po południu wideokonferencję z politykami opozycji na temat sytuacji związanej z rozwojem epidemii COVID-19.

Wideokonferencja premiera z opozycjąKPRM / Krystian mjr

Dworczyk: Dyskusje były konstruktywne, choć nie brakowało różnic zdań

Michał Dworczyk, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, mówił na konferencji prasowej o przebiegu wirtualnego spotkania. Rozmowy oceniał jako konstruktywne, choć były też różnice zdań, „które wielokrotnie podkreślali uczestnicy spotkania”. – Niemniej zakładam, że jeśli nie wszyscy, to prawie wszyscy uczestnicy tego spotkania reprezentujący opozycję mieli dobrą wolę – dodał.

Dworczyk zaznaczył jednak, że „niektórzy politycy (opozycja) nie uniknęli pokusy prowadzenia tak cynicznej polityki”. – Prezes Koalicji Obywatelskiej (Cezary Tomczyk) skupił się głównie na atakach na rząd, w tym na wezwaniu TVP do likwidacji – poinformował minister. Uważał również, że postulat zwiększenia liczby codziennych testów SARS-CoV-2 jest nieistotny. – Jeśli przewodniczący (Tomczyk) poprosi o więcej badań, przypominamy, że o liczbie badań decydują lekarze, którzy je zlecają – powiedział Dworczyk.

Dworczyk: Dyskusje były konstruktywne, choć nie brakowało różnic zdańTVN24

Tomczyk: Nie słyszeliśmy ani słowa o strategii tego rządu

Obecny na spotkaniu prezes Klubu Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk powiedział na konferencji prasowej, że KO proponuje „jakie działania tu i teraz podjąć, aby polepszyć stan polskich pacjentów i obywateli polskich w ogóle”.

RÓWNIEŻ PRZECZYTAJ: „Podążamy za pięcioma konkretnymi postulatami„>>>

Tomczyk ocenił, że „polski rząd odpowiada za stan, jaki mamy”. – Premier Morawiecki ponosi pełną odpowiedzialność. Po tym spotkaniu nasuwa się teza, że ​​jest pewien nawrót premiera Morawieckiego – powiedział Tomczyk.

Przypomniał, że „kiedy do Polski dotarła pierwsza fala pandemii i tragedia trwała we Włoszech, słyszeliśmy ministrów, którzy naśmiewali się z sytuacji i mówili, że nam się to nigdy nie przydarzy”.

Zdaniem szefa klubu KO „nikt nie wyciągnął z tej sytuacji żadnych wniosków”. – Kiedy wszystkie kraje zachodnie, cały cywilizowany świat przygotowywał się do drugiej fali epidemii latem tego roku, mieliśmy do czynienia z walkami w koalicji rządzącej, odbudową rządu i walkami z mniejszościami – wyliczał.

A rząd, podkreślił, „powinien wtedy kupić testy, odczynniki, respiratory i wszystko, co jest teraz ważne w walce z COVID”.

– Dziś nie słyszeliśmy ani słowa o strategii tego rządu. Nie słyszeliśmy, co zrobi rząd, aby przetrwać nadchodzącą falę. To dość smutna obserwacja – powiedział Tomczyk.

Budka o żądaniach koalicji obywatelskiej w walce z pandemiąTVN24

Gawkowski: Jeden krok do przodu. Mam nadzieję, że to nie jest sztuczka PR

Krzysztof Gawkowski, szef lewicowego klubu, który też był na spotkaniu z premierem, powiedział w „Tak jest” w TVN24, że „przyjęto kilka propozycji”. – Zaakceptowano propozycję lewicy, by regularnie odbywać spotkania. Przyjęty został także wniosek dotyczący ustawy o obowiązkowym noszeniu masek w miejscach publicznych i karaniu tych, którzy ich nie będą nosić – powiedział Gawkowski. Nakaz zakrywania ust i nosa jest obecnie oparty na rozporządzeniu.

– Premier powiedział, że to dobra sugestia, żeby wesprzeć ten projekt i będzie się tym zajmować na najbliższym posiedzeniu Sejmu – poinformował szef lewicowego klubu.

Ocenił wtorkowe spotkanie jako „krok naprzód”. – Widać, że ktoś chce mówić. Mam nadzieję, że to spotkanie to nie tylko PR-owa sztuczka – dodał poseł.

Gawkowski: Spotkanie z premierem to krok naprzód. Mam nadzieję, że to nie jest sztuczka PRTVN24

Przeczytaj także: Gawkowski: Albo premier nie chroni należycie swoich pracowników, albo Sasin jest arbitralny>>>

Kulesza: Zmarnowałem trzy godziny. Rzeczowa dyskusja z nimi nie ma sensu

Grupę konfederacyjną reprezentowali Jakub Kulesza i Grzegorz Braun. Kulesza podkreślił w poście na Facebooku, że „zmarnował trzy godziny, które mógł przeznaczyć na bardziej produktywną pracę”.

„Spotkanie pokazuje obraz państwa z paktu, który jest prowadzony przez nieodpowiedzialnych, emocjonalnych i niekompetentnych biurokratów i nie posiada umiejętności strategicznego myślenia, analizy i planowania” – powiedział poseł. „Rzeczowa dyskusja z nimi nie ma sensu” – dodał Kulesza.

Główne źródło zdjęć: KPRM / Krystian mjr

READ  Transfery. Suarez może opuścić Barcelonę. Wielka niewiadoma z Messim. Sprzedaż trwa
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *