Connect with us

Nauka

Booster rakietowy SpaceX kieruje się na zachód, aby po raz pierwszy od ponad roku wystrzelić w Kalifornii

Published

on

Po raz pierwszy od ponad 16 miesięcy dostrzeżono rakietę wspomagającą SpaceX Falcon 9 zmierzającą na zachód w kierunku firmy w Kalifornii, co jest pewnym znakiem, że następny start na Zachodnim Wybrzeżu jest tuż za horyzontem.

Po raz pierwszy zauważony w Zachodnim Teksasie 20 sierpnia, wzmacniacz Falcon 9 – owinięty klasycznym czarnym plastikowym kokonem – został złapany po raz drugi trzy dni później między Arizoną a Kalifornią. Rakieta zakończyła podróż ~ 2600 km (~ 1600 mil) z ośrodków rozwojowych i testowych SpaceX w McGregor w Teksasie na początku 24 sierpnia, docierając do obiektów Vandenberg Air Force Base (VAFB) Space Launch Complex 4 (SLC-4).

Przynajmniej zgodnie z publicznie dostępnymi manifestami startowymi, nieznany wzmacniacz Falcon 9 będzie spędzał sporo czasu w hangarze SLC-4E SpaceX przed swoim pierwszym startem w Kalifornii. Mimo to, biorąc pod uwagę, że wielu błędnie zinterpretowało roczny dokument regulacyjny jako potwierdzenie trwałego wycofania SpaceX z VAFB na początku tego miesiąca, niespodziewane pojawienie się wzmacniacza jest zachęcającym znakiem.

Pierwsza premiera SpaceX w Kalifornii od ponad roku może nastąpić za kilka miesięcy. (SpaceX)

Obecnie SpaceX ma zaplanowane dwie lub trzy możliwe misje na Zachodnim Wybrzeżu w ciągu ostatnich kilku miesięcy 2020 r., Ale istnieje duża szansa, że ​​będą mieli opóźnienia, gdy zbliżają się do wstępnych dat premiery. Na pierwszym miejscu znajduje się wspólny satelita topografii oceanicznej NASA-ESA Sentinel 6A (Sentinel 6 Michael Freilich, Jason-CS A), jeden z dwóch nowych statków kosmicznych, które mają kontynuować prace wykonywane przez sondę Jason-3 (wystrzeloną przez SpaceX w 2016 r.). Według wspólnej recenzji zakończonej 25 czerwca i wymienionej w oficjalny dokument (PDF), SpaceX i NASA pracują nad pierwszą próbą wystrzelenia Sentinel 6A nie wcześniej niż (NET) 10 listopada 2020 r.

READ  Europa wita uchodźców z Ukrainy – inni, mniej

NASA przyznała SpaceX kontrakt na start za 97 milionów dolarów w 2017 roku, gwarantując, że Sentinel 6A będzie latał na zupełnie nowym booster Falcon 9. Fakt, że wzmacniacz zauważony w transporcie w ciągu ostatniego tygodnia nigdy nie był widziany na wschód od Teksasu, silnie sugeruje, że jest to nowy Falcon 9 SpaceX przetestowany w McGregor przed wysyłką z powrotem do Kalifornii, w którym to przypadku Sentinel 6A jest prawie na pewno kolejnym startem VAFB SpaceX.

Zbudowany przez Airbusa satelita Sentinel 6A waży około 1500 kg (3300 funtów) i prawdopodobnie poleci do Kalifornii w ciągu najbliższych 1-2 miesięcy. (ŻE)

W przypadku prawdopodobnego przypadku, gdy wzmacniacz, który dotarł do VAFB 24 sierpnia, jest niezdolny do lotu, prawdopodobnie jest to Falcon 9 B1063. Niemiecki satelita radarowy SARah-1 jest prawdopodobnie jedynym innym wystrzeleniem z Zachodniego Wybrzeża w manifeście SpaceX, który może uzasadniać wysłanie nowego wzmacniacza do Kalifornii, ale ostatnie znaki wskazują na to, że statek kosmiczny o masie ~ 2200 kg (4850 funtów) zostanie wystrzelony w pierwszym kwartale 2021 r. Q4 2020) w ramach dedykowanej misji wspólnego użytkowania SpaceX.

Mniej prawdopodobne jest, że SARah-1 mogła zostać zamanifestowana podczas pierwszej dedykowanej misji SpaceX, zaplanowanej na grudzień 2020 r. Tak czy inaczej, jako dość złożony i kosztowny jednorazowy statek kosmiczny, zarówno SARah-1, jak i Sentinel 6A mogą ześlizgnąć się w prawo od obecnych celów startowych, co oznacza, że ​​Falcon 9 B1063 prawdopodobnie spędzi co najmniej 2-3 miesiące w magazynie od chwili obecnej do rozpoczęcia pierwszego przepływu.

READ  Liga Narodów przekształca się w symulację Mistrzostw Świata dla Niemiec
Panorama platformy startowej SpaceX VAFB SLC-4 i Landing Zone-4. (Eric Ralph)
Falcon 9 B1049 przygotowuje się do premiery Iridium NEXT-8 w styczniu 2019 r. Z SLC-4E. (SpaceX)

Niezależnie od ładunku lub pierwszego etapu jego uruchomienia, SpaceX wysłał swoją dawną platformę lądowania dronów z Zachodniego Wybrzeża na Florydę ponad rok temu. Każdy booster Falcon 9 wystrzelony z Kalifornii będzie zatem musiał zostać wydatkowany lub wylądować z powrotem na lądzie w LZ-4.

Podczas gdy SpaceX i jego tajemniczy wzmacniacz Falcon 9 czekają na swoją kolejną premierę na Zachodnim Wybrzeżu, firma prawdopodobnie skorzysta z okazji, aby zapoznać się z prawie całkowicie nowym zespołem inżynierów i techników wyrzutni i wyrzutni. Po uruchomieniu misji Radarsat Constellation w czerwcu 2019 roku SpaceX skutecznie zablokował swój pad Vandenberg i albo zwolnił, albo przeniósł zdecydowaną większość pracowników specyficznych dla SLC-4. SpaceX rozpoczął rekrutację do odbudowy tego zespołu na początku 2020 roku.

Dzięki dużemu kontraktowi wojskowemu, który SpaceX wygrał kilka tygodni temu, z wieloma uruchomieniami, obiekty firmy w Vandenberg są prawie zawsze aktywne – nawet sporadycznie – przez większość lat 20. XX wieku.

Sprawdź biuletyny Teslarati dla szybkich aktualizacji, perspektyw naziemnych i unikalnych wglądów w procesy startu i odzyskiwania rakiety SpaceX.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.