Connect with us

Nauka

Booster rakietowy SpaceX kieruje się na zachód, aby po raz pierwszy od ponad roku wystrzelić w Kalifornii

Published

on

Po raz pierwszy od ponad 16 miesięcy dostrzeżono rakietę wspomagającą SpaceX Falcon 9 zmierzającą na zachód w kierunku firmy w Kalifornii, co jest pewnym znakiem, że następny start na Zachodnim Wybrzeżu jest tuż za horyzontem.

Po raz pierwszy zauważony w Zachodnim Teksasie 20 sierpnia, wzmacniacz Falcon 9 – owinięty klasycznym czarnym plastikowym kokonem – został złapany po raz drugi trzy dni później między Arizoną a Kalifornią. Rakieta zakończyła podróż ~ 2600 km (~ 1600 mil) z ośrodków rozwojowych i testowych SpaceX w McGregor w Teksasie na początku 24 sierpnia, docierając do obiektów Vandenberg Air Force Base (VAFB) Space Launch Complex 4 (SLC-4).

Przynajmniej zgodnie z publicznie dostępnymi manifestami startowymi, nieznany wzmacniacz Falcon 9 będzie spędzał sporo czasu w hangarze SLC-4E SpaceX przed swoim pierwszym startem w Kalifornii. Mimo to, biorąc pod uwagę, że wielu błędnie zinterpretowało roczny dokument regulacyjny jako potwierdzenie trwałego wycofania SpaceX z VAFB na początku tego miesiąca, niespodziewane pojawienie się wzmacniacza jest zachęcającym znakiem.

Pierwsza premiera SpaceX w Kalifornii od ponad roku może nastąpić za kilka miesięcy. (SpaceX)

Obecnie SpaceX ma zaplanowane dwie lub trzy możliwe misje na Zachodnim Wybrzeżu w ciągu ostatnich kilku miesięcy 2020 r., Ale istnieje duża szansa, że ​​będą mieli opóźnienia, gdy zbliżają się do wstępnych dat premiery. Na pierwszym miejscu znajduje się wspólny satelita topografii oceanicznej NASA-ESA Sentinel 6A (Sentinel 6 Michael Freilich, Jason-CS A), jeden z dwóch nowych statków kosmicznych, które mają kontynuować prace wykonywane przez sondę Jason-3 (wystrzeloną przez SpaceX w 2016 r.). Według wspólnej recenzji zakończonej 25 czerwca i wymienionej w oficjalny dokument (PDF), SpaceX i NASA pracują nad pierwszą próbą wystrzelenia Sentinel 6A nie wcześniej niż (NET) 10 listopada 2020 r.

READ  Jak doprowadzić branżę żeglugową do zerowej emisji netto

NASA przyznała SpaceX kontrakt na start za 97 milionów dolarów w 2017 roku, gwarantując, że Sentinel 6A będzie latał na zupełnie nowym booster Falcon 9. Fakt, że wzmacniacz zauważony w transporcie w ciągu ostatniego tygodnia nigdy nie był widziany na wschód od Teksasu, silnie sugeruje, że jest to nowy Falcon 9 SpaceX przetestowany w McGregor przed wysyłką z powrotem do Kalifornii, w którym to przypadku Sentinel 6A jest prawie na pewno kolejnym startem VAFB SpaceX.

Zbudowany przez Airbusa satelita Sentinel 6A waży około 1500 kg (3300 funtów) i prawdopodobnie poleci do Kalifornii w ciągu najbliższych 1-2 miesięcy. (ŻE)

W przypadku prawdopodobnego przypadku, gdy wzmacniacz, który dotarł do VAFB 24 sierpnia, jest niezdolny do lotu, prawdopodobnie jest to Falcon 9 B1063. Niemiecki satelita radarowy SARah-1 jest prawdopodobnie jedynym innym wystrzeleniem z Zachodniego Wybrzeża w manifeście SpaceX, który może uzasadniać wysłanie nowego wzmacniacza do Kalifornii, ale ostatnie znaki wskazują na to, że statek kosmiczny o masie ~ 2200 kg (4850 funtów) zostanie wystrzelony w pierwszym kwartale 2021 r. Q4 2020) w ramach dedykowanej misji wspólnego użytkowania SpaceX.

Mniej prawdopodobne jest, że SARah-1 mogła zostać zamanifestowana podczas pierwszej dedykowanej misji SpaceX, zaplanowanej na grudzień 2020 r. Tak czy inaczej, jako dość złożony i kosztowny jednorazowy statek kosmiczny, zarówno SARah-1, jak i Sentinel 6A mogą ześlizgnąć się w prawo od obecnych celów startowych, co oznacza, że ​​Falcon 9 B1063 prawdopodobnie spędzi co najmniej 2-3 miesiące w magazynie od chwili obecnej do rozpoczęcia pierwszego przepływu.

READ  Hrabstwo Dallas obawia się rosnącej liczby COVID-19 - NBC 5 Dallas-Fort Worth
Panorama platformy startowej SpaceX VAFB SLC-4 i Landing Zone-4. (Eric Ralph)
Falcon 9 B1049 przygotowuje się do premiery Iridium NEXT-8 w styczniu 2019 r. Z SLC-4E. (SpaceX)

Niezależnie od ładunku lub pierwszego etapu jego uruchomienia, SpaceX wysłał swoją dawną platformę lądowania dronów z Zachodniego Wybrzeża na Florydę ponad rok temu. Każdy booster Falcon 9 wystrzelony z Kalifornii będzie zatem musiał zostać wydatkowany lub wylądować z powrotem na lądzie w LZ-4.

Podczas gdy SpaceX i jego tajemniczy wzmacniacz Falcon 9 czekają na swoją kolejną premierę na Zachodnim Wybrzeżu, firma prawdopodobnie skorzysta z okazji, aby zapoznać się z prawie całkowicie nowym zespołem inżynierów i techników wyrzutni i wyrzutni. Po uruchomieniu misji Radarsat Constellation w czerwcu 2019 roku SpaceX skutecznie zablokował swój pad Vandenberg i albo zwolnił, albo przeniósł zdecydowaną większość pracowników specyficznych dla SLC-4. SpaceX rozpoczął rekrutację do odbudowy tego zespołu na początku 2020 roku.

Dzięki dużemu kontraktowi wojskowemu, który SpaceX wygrał kilka tygodni temu, z wieloma uruchomieniami, obiekty firmy w Vandenberg są prawie zawsze aktywne – nawet sporadycznie – przez większość lat 20. XX wieku.

Sprawdź biuletyny Teslarati dla szybkich aktualizacji, perspektyw naziemnych i unikalnych wglądów w procesy startu i odzyskiwania rakiety SpaceX.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *