Connect with us

Nauka

Respiratory są skuteczniejsze niż maski chirurgiczne w ochronie przed infekcją – oto jak działają i kto powinien je nosić

Published

onosoba nosząca niebieski kapelusz: Respiratory, podobnie jak maski twarzowe N95, są niezbędne do ochrony pracowników służby zdrowia przed chorobami. Samara Heisz / Getty Images


© Samara Heisz / Getty Images
Respiratory, podobnie jak maski na twarz N95, są niezbędne do ochrony pracowników służby zdrowia przed chorobami. Samara Heisz / Getty Images

Respiratory, bardziej znane jako maski na twarz, mają chronić pracowników służby zdrowia i ratowników przed chemikaliami i cząstkami zakaźnymi.

Maski chirurgiczne mogą być pomocne, jeśli jesteś chory, tak jak one zapobiegają rozprzestrzenianiu się zarazków noszącego na inne osoby. Jeśli jesteś pracownikiem służby zdrowia i chcesz uchronić się przed chorobą lub wdychaniem innych niebezpiecznych cząstek, respirator będzie skuteczniejszy.

Oto, co musisz wiedzieć o różnych typach półmasek, ich działaniu i kto może ich potrzebować.

Jak działają respiratory

Respirator to urządzenie, które zakrywa nos i usta i chroni Cię przed wdychaniem niebezpiecznych substancji unoszących się w powietrzu, takich jak chemikalia lub cząsteczki zakaźne.

Tam są określone typy respiratorów dla różnych scenariuszy, w tym:

 • Respiratory ucieczkowe, które są przeznaczone do użytku wyłącznie w sytuacjach awaryjnych, takich jak pożar lub uwolnienie oparów chemicznych. Te maski oddechowe mają na celu ochronę podczas przechodzenia w bezpieczne miejsce i są zwykle przeznaczone do krótkotrwałego użytkowania do jednej godziny.
 • Maski gazowe, który oczyszcza gazy chemiczne z powietrza podczas oddychania. Wkłady do maski przeciwgazowej filtrują określone substancje biologiczne lub chemiczne, ale nie ma wkładu, który chroniłby cię przed wszystkimi substancjami, więc maski przeciwgazowe są skuteczne tylko wtedy, gdy używasz wkładu odpowiedniego do zagrożenia, przed którym stoisz.
 • Zasilane respiratory oczyszczające powietrze (PAPR) używaj tych samych filtrów co maski przeciwgazowe, ale ułatwiaj oddychanie, używając wentylatora do przedmuchiwania powietrza przez filtr.
 • Respiratory pyłowe chronią Cię przed cząsteczkami, ale nie przed chemikaliami, gazami i oparami. Na przykład pracownicy służby zdrowia używają masek N95, które oczyszczają powietrze podczas oddychania i chronią przed cząstkami zakaźnymi, takimi jak koronawirus.
READ  Od VR do e-sportu: wzmacnianie pozycji studentów w Europie, na Bliskim Wschodzie iw Afryce

Respiratory cząstek stałych chronią pracowników służby zdrowia

Galeria: Jak pozbyć się zatkanego nosa, w zależności od tego, co go powoduje (Health.com)

młoda dziewczyna rozmawiająca przez telefon komórkowy: Pomyśl o śluzie w układzie oddechowym jako o „warstwie chroniącej ważne części wewnętrznego nosa i płuc” - mówi alergolog i internistka Tania Elliott, dyrektor medyczny EHE, New Firma medyczna z siedzibą w York City specjalizująca się w medycynie prewencyjnej. Zapewnia dobre nawilżenie nosa (i płuc). „Nie chcemy, aby te rzeczy wyschły!” Dr Welch wyjaśnia, kiedy wirus przeziębienia dostanie się do twojego nosa, produkcja śluzu przechodzi w nadmierną prędkość. „To reakcja organizmu na wirusy, bakterie, a nawet cząsteczki kurzu” - mówi. Zapobiega wnikaniu tych substancji drażniących głębiej w płuca. Dr Elliott mówi, że małe włoski w drogach oddechowych, zwane rzęskami, pomagają usuwać zainfekowany śluz jak małe miotły, dzięki czemu możemy kaszleć lub wydmuchać.

Respiratory, jak powszechnie spotykane Maski twarzowe N95pomagają chronić pracowników służby zdrowia przed wdychaniem cząsteczek zakaźnych podczas leczenia pacjentów, którzy mogą być zaraźliwi. Były szczególnie ważne podczas wybuchu koronawirusa.

„Maski N95 pomagają odfiltrować cząsteczki koronawirusa, aby pracownicy służby zdrowia ich nie wdychali” – mówi Parshawn lahiji, MD, lekarz medycyny ratunkowej i specjalista medycyny krytycznej oraz internista w Providence Saint John’s Health Centre.

Oprócz niedoboru sprzętu medycznego, takiego jak wentylatory, w wielu szpitalach w całym kraju występuje również niedobór niedobór środków ochrony indywidualnej, jak te maski N95, zagrażają zdrowiu i bezpieczeństwu pracowników służby zdrowia.

W Nowym Jorku, niektórzy lekarze ponownie używają respiratorów N95 przechowując je w torbie i ponownie zakładając później. Zwykle te maski są przeznaczony do jednorazowego użytku a lekarze używają nowego dla każdej interakcji z pacjentem.

Respiratory są niezbędne do ochrony pracowników służby zdrowia, ale Centers for Disease Control (CDC) nie zaleca stosowanie respiratorów lub masek N95 dla ogółu społeczeństwa. Zamiast tego CDC zaleca ograniczenie narażenia poprzez jak największe przebywanie w domu, częste mycie rąk i unikanie dotykania twarzy.

Przeczytaj oryginalny artykuł na Wtajemniczony

Kontynuuj czytanie

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *