Connect with us

Gospodarka

bne IntelliNews – Polska sprzedaż detaliczna pozytywnie zaskoczyła w październiku, ale inflacja psuje perspektywy

Published

on

Polska sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku o 6,9% rok do roku w cenach stałych, przy wzroście po 5,1% wzroście rok do roku w poprzednim miesiącu, jak podał urząd statystyczny WNP 23 listopada.

Dane za październik są znacznie powyżej konsensusu, który przewidywał wzrost rok do roku o 6,3%. Jest to zaskoczeniem, biorąc pod uwagę przyspieszającą inflację, która pogłębi jej negatywny wpływ na konsumpcję w 2022 roku.

Na razie jednak sprzedaż detaliczna i inne dane o wysokiej częstotliwości, takie jak: produkcja przemysłowa dobry początek czwartego kwartału polskiej gospodarki.

„Najnowsze dane sugerują, że polska gospodarka dobrze rozpoczęła czwarty kwartał, ponieważ sprzedaż przemysłowa i detaliczna gwałtownie wzrosła w październiku. Spodziewamy się, że w nadchodzących miesiącach branża będzie nadal dobrze sobie radzić, ale przeciwności związane z rosnącą inflacją i rosnącą liczbą zachorowań na wirusy prawdopodobnie odbiją się wkrótce.

„Nasza prognoza wzrostu PKB na poziomie 5,3% w całym roku pozostaje realna” – powiedział Bank Millennium w komentarzu do danych z WNP.

Siedem z ośmiu głównych segmentów detalicznych odnotowało w październiku wzrost sprzedaży rok do roku w cenach stałych, jak pokazuje CIS w zestawieniu danych.

Sprzedaż tekstyliów, odzieży i obuwia wzrosła w dziesiątym miesiącu o 29,3% rok do roku. Sprzedaż żywności wzrosła o 2,7% r/r, a sprzedaż paliw o 6,9% r/r, co pokazały również dane z WNP.

Sprzedaż farmaceutyków wzrosła o 6,1% w porównaniu do roku poprzedniego. Sprzedaż mebli, sprzętu audio, wideo i AGD wzrosła o zaledwie 0,2% r/r z powodu problemów w łańcuchach dostaw.

Jedynym segmentem detalicznym, który odnotował spadek sprzedaży były samochody, których sprzedaż ponownie spadła do 5,2% rok do roku z powodu problemów z dostawami związanych z globalnym niedoborem chipów i innych komponentów.

W ujęciu miesięcznym sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku o 3,6% w cenach stałych, po spadku o 2,4% we wrześniu w porównaniu z poprzednim miesiącem.

READ  Centra handlowe straciły około 3,5 mld zł. „Kolejna blokada będzie katastrofą”

W cenach bieżących sprzedaż w październiku wzrosła o 14,4% rok do roku (+11,1% w sierpniu) i 5,4% miesiąc do miesiąca (+1,4% we wrześniu).

Sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo w październiku wzrosła o 1,2% w poprzednim miesiącu (w porównaniu ze wzrostem +0,2% we wrześniu). GUS nie podaje danych wyrównanych sezonowo r/r.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *