Connect with us

Najważniejsze wiadomości

bne IntelliNews – inflacja bazowa w Polsce przyspiesza w sierpniu do 3,9% r/r

Published

on

Inflacja bazowa w Polsce, która mierzy wzrost cen z wyłączeniem żywności i energii, wzrosła w sierpniu o 0,2 punktu procentowego do 3,9 procent rok do roku, podał 16 września Narodowy Bank Polski (NBP).

Presja inflacyjna w Polsce jest od miesięcy podwyższona i obecnie oczekuje się, że będzie trwać dłużej niż oczekiwano na początku roku, pod wpływem rosnących cen surowców. Jednak Rada Polityki Pieniężnej – organ ustalający stopy procentowe w Narodowym Banku Polskim – od dawna wahała się z rozpoczęciem cyklu zacieśniania.

RPP – która wydaje się być podzielona w tej kwestii pomimo gołębi posiadających większość – twierdzi, że odejście od obecnej ultraluźnej polityki może nastąpić po utrwaleniu się po pandemii ożywienia gospodarczego w Polsce.

Na listopadowym posiedzeniu RPP dokona przeglądu nowych prognoz inflacji i PKB, które powszechnie uważane są za kluczowe dla dalszego przebiegu polskiej polityki pieniężnej. Biorąc pod uwagę przewidywany dalszy wzrost inflacji bazowej i zasadniczej, „dość trudno będzie uzasadnić decyzję o niepodwyżce stóp” w listopadzie, napisał Bank Millennium.

Polska utrzymała stopy procentowe na najniższym w historii poziomie 0,1% po tym, jak NBP dokonał trzech obniżek w 2020 r., aby złagodzić skutki pandemii. To zadziałało, ponieważ recesja wywołana pandemią wyniosła w zeszłym roku tylko 2,7%, a teraz bardzo prawdopodobne jest silne ożywienie na poziomie co najmniej 5% w 2021 roku.

Wzrost inflacji zasadniczej wyniósł w sierpniu 5,5% r/r wobec 5% r/rw lipcu.

Bieżąca perspektywa inflacji opublikowana przez bank centralny w lipcu to 3,8% -4,4% w 2021 r., znacznie powyżej poprzedniej prognozy 2,7% -3,6%.

„Uważamy, że nowa projekcja przyniesie jeszcze wyższy wskaźnik CPI niż ta zaprezentowana w lipcu. [It] … powinno pomóc w stworzeniu większości w RPP do podwyżki stóp jeszcze w tym roku” – powiedział ING w komentarzu.

READ  Wiadomości UE: „Stany Zjednoczone Europy” „niebezpieczna utopia” - Polska w brutalnym ataku | Polityka | Aktualności

„Naszym zdaniem, decydujące będą tutaj wysokie wartości CPI za listopad i grudzień. Spodziewamy się, że do końca roku inflacja cen konsumpcyjnych w Polsce zbliży się do 6% ”- powiedział ING.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.