Connect with us

Nauka

Biden wybucha w Niemczech, gdy rosyjska umowa gazowa grozi wojną na Ukrainie: „Wejdź i zrób więcej” | Nauka | Aktualności

Published

on

Prezydent USA zaapelował o anulowanie Nord Stream 2, którym będzie tranzyt gazu z Rosji do Niemiec z pominięciem Polski i Ukrainy po doniesieniach o wzroście rosyjskich wojsk na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Przyszedł wczoraj wieczorem, gdy Biden rozmawiał z europejskimi sojusznikami, po dwugodzinnym wirtualnym spotkaniu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem na temat szeregu kwestii, w tym rosnącej presji Moskwy na Ukrainę.

Według doniesień, Waszyngton powiedział Europie, że musi „interweniować i robić więcej”, aby ograniczyć uprawnienia Putina i wykorzystać jego wpływy gospodarcze do zniechęcenia Moskwy do inwazji.

Moskwa naciska na przyspieszenie certyfikacji Nord Stream 2, w związku z czym jest oskarżana o ograniczanie dostaw gazu do Europy.

Niemieccy regulatorzy zawiesili certyfikację rurociągu, ale wydaje się, że rząd Bidena uważa, że ​​można zrobić więcej, ponieważ napięcia z Ukrainą narastają.

Nowy kanclerz, który ma dziś objąć urząd, Olaf Sholz, zajął twarde stanowisko wobec Rosji.

Nie wiadomo jednak, czy nowy kanclerz złamie umowę podpisaną przez swojego poprzednika.

Powiedział we wtorek, że Niemcy są „bardzo zaniepokojone ruchami wojsk, których jesteśmy świadkami na granicy z Ukrainą”.

Dodał: „Dlatego musi być bardzo jasne, że byłaby to sytuacja niedopuszczalna, gdyby istniało zagrożenie dla Ukrainy”.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ostrzegła, że ​​„wszelkie dalsze agresje” Rosji na Ukrainę skłoniłyby UE „do zintensyfikowania i rozszerzenia istniejących sankcji”.

Dodała: „Jesteśmy gotowi do podjęcia dodatkowych środków restrykcyjnych we współpracy z naszymi partnerami”.

Ale Sholz nadal broni poparcia dla Nord Stream 2, mówiąc, że czuje się związany ze zobowiązaniami Merkel w sprawie rurociągu, i powtórzył jej groźby, że Niemcy mogą ukarać Rosję, jeśli użyje gazu jako „broni geopolitycznej” przeciwko Ukrainie.

Putin został już jednak oskarżony o wykorzystywanie gazu jako broni geopolitycznej po zawieszeniu dostaw gazu do Europy, zablokowaniu dostępu innym rosyjskim firmom do ukraińskiego systemu przesyłowego gazu oraz zablokowaniu eksportu z Azji Środkowej, który mógłby trafić na Ukrainę przez Rosję.

READ  Nieuczciwa i szkodliwa dla środowiska licencja na wydobycie dla Turowa przedłużona do 2044 roku - EURACTIV.com

CZYTAJ WIĘCEJ: Straszne ostrzeżenie Elona Muska „Cywilizacja się rozpadnie”

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan powiedział Białemu Domowi po wirtualnym spotkaniu: „Przeprowadziliśmy intensywne dyskusje z ustępującym i przychodzącym rządem niemieckim w sprawie Nord Stream 2 w kontekście możliwej inwazji.

„Jest to obiekt o wysokim priorytecie dla rządu Bidena”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *