Connect with us

Świat

Biden rozmawia z Xi o konfliktach od Ukrainy po Pacyfik

Published

on

Biden rozmawia z Xi o konfliktach od Ukrainy po Pacyfik

Prezydent Biden rozmawiał we wtorek rano z przywódcą Chin Xi Jinpingiem podczas rozmowy telefonicznej, której celem było poruszenie różnych kwestii związanych z walką i współpracą, w obliczu gdy Stany Zjednoczone zmagają się z wojnami i innymi globalnymi kryzysami, podali urzędnicy amerykańscy i chińscy.

Jak wynika z podsumowania rozmowy Białego Domu, tematy poruszone przez Bidena obejmowały walkę z produkcją narkotyków, konflikt na Bliskim Wschodzie, program nuklearny Korei Północnej oraz wsparcie Chin dla Rosji podczas wojny na Ukrainie.

„Biden chciał, aby rozmowa miała raczej charakter „odprawy” niż dyskusji prowadzącej do konkretnych wyników, powiedział wyższy rangą urzędnik administracji, który w poniedziałkowy wieczór rozmawiał z małą grupą reporterów pod warunkiem zachowania anonimowości, która jest standardem dla reporterów odprawy w Waszyngtonie. Był to jednak kamień milowy w kluczowym roku politycznym i próbie ustabilizowania swoich stosunków, które w zeszłym roku osiągnęły najniższy poziom od dekady.

Rozmowa telefoniczna nadeszła na kilka dni przed podróżą do Chin sekretarz skarbu Janet L. Yellen, a wkrótce potem sekretarz stanu Antony J. Blinken – powiedział urzędnik. Byłaby to pierwsza w tym roku wizyta członków gabinetu w Chinach; Obaj urzędnicy udali się w zeszłym roku do Pekinu, aby ustabilizować stosunki po gwałtownym wybuchu nastrojów podczas epizodu z chińskim balonem szpiegowskim.

Od lata ubiegłego roku Biden i Xi starają się zapobiegać niepokojom między swoimi narodami. Biden chce w tym roku skupić się na zaciętym wyścigu o reelekcję. Pan Xi zmaga się z szeregiem problemów wewnętrznych, w tym z trudnościami gospodarczymi i korupcją na najwyższych szczeblach swojej armii.

W listopadzie Biden i Xi odbyli osobiste spotkanie na szczycie w luksusowej posiadłości w Woodside pod San Francisco. Spotkali się także na Bali w Indonezji w listopadzie 2022 r. – był to ich pierwszy osobisty szczyt w roli przywódców krajowych – a ostatnią rozmowę odbyli w lipcu 2022 r.

READ  Według brytyjskiego sądu władca Dubaju włamał się do telefonów swojej byłej żony i jej prawników

Wyższy urzędnik amerykański powiedział reporterom, że wtorkowa rozmowa była częścią wysiłków USA zmierzających do realizacji skromnych celów, jakimi są utrzymanie kontaktu i „odpowiedzialne podejście” do konkurencji.

Jak wynika z podsumowania Białego Domu, Biden poruszył dwie kwestie związane z agresją Chin na Pacyfiku: Tajwan i Morze Południowochińskie.

Administracja Bidena ostrzegła Chiny, aby powstrzymały statki straży przybrzeżnej, które strzelały z armatek wodnych w kierunku filipińskich statków zaopatrzeniowych na spornym obszarze Morza Południowochińskiego. Stany Zjednoczone stwierdziły, że chińska armia prowokacyjnie używa odrzutowców i statków w pobliżu Tajwanu, de facto niezależnej wyspy, której status jest największym punktem konfliktu między Waszyngtonem a Pekinem.

Biden powtórzył jednak Xi, że Stany Zjednoczone pozostają zaangażowane w swoją „politykę jednych Chin”, która uznaje Chińską Republikę Ludową za jedyny prawowity rząd Chin, nie wspominając jednak nic o statusie Tajwanu.

Podczas rozmowy pan Xi „podkreślił, że kwestia Tajwanu jest pierwszą czerwoną linią, której nie wolno przekraczać w stosunkach Chiny-USA” – stwierdził jeden z Opis połączenia opublikowane przez rząd chiński. Jak głosi opis, pan Xi wezwał Stany Zjednoczone do „konkretnych działań”, aby zademonstrować swoje zaangażowanie we wspieranie niepodległości Tajwanu.

Podobnie jak poprzedni chińscy przywódcy, Xi powiedział, że Tajwan musi zostać poddany rządom Partii Komunistycznej, w razie potrzeby siłą. Biden czterokrotnie powiedział, że wojska amerykańskie będą bronić Tajwanu, jeśli Chiny podejmą próbę inwazji. Komentarze te oznaczały odejście od trwających od kilkudziesięciu lat wysiłków rządu USA, aby pozostawić niejasność, czy amerykańskie wojsko będzie bronić Tajwanu przed chińskim atakiem.

Joseph Wu, minister spraw zagranicznych Tajwanu, powiedział w czwartek w wywiadzie dla „The New York Times” w Tajpej, że Chiny stale rozszerzają swoje działania wojskowe wokół Tajwanu, a także wysiłki w zakresie cyberszpiegostwa i promowanie dezinformacji w Internecie, a wszystko to jest „ szara” strefa „-Agresje bez pełnej wojny. „Potrzebujemy bliższej współpracy USA z Tajwanem” – powiedział.

READ  Kamala Harris przerywa milczenie po klęsce Afganistanu, kiedy premier Singapuru przyznaje, że wycofanie się poszło „niewłaściwie”

W rozmowie telefonicznej Xi skrytykował także „niekończący się strumień środków” podjętych przez Stany Zjednoczone w celu stłumienia chińskiej gospodarki, nauki i technologii, jak głosi podsumowanie chińskiego rządu. Biden wprowadził ograniczenia w eksporcie zaawansowanych półprzewodników do Chin.

Biden powiedział panu Xi, że jego administracja „będzie w dalszym ciągu podejmować niezbędne działania, aby zapobiec wykorzystywaniu zaawansowanych technologii amerykańskich do osłabiania naszego bezpieczeństwa narodowego, bez nadmiernego ograniczania handlu i inwestycji” i skrytykował „nieuczciwą politykę handlową” Chin. podsumowanie rozmowy w Białym Domu.

Wyższy urzędnik amerykański powiedział, że Biden chciał podkreślić Xi, że Chinom nie wolno w dalszym ciągu pomagać Rosji w odbudowie jej bazy wojskowo-przemysłowej. Rosyjska produkcja broni utrzymuje się na wysokim poziomie pomimo sankcji gospodarczych nałożonych przez Stany Zjednoczone i inne kraje po zarządzeniu przez prezydenta Władimira Putina inwazji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 roku. Stała produkcja amunicji i rakiet, a także pomoc zbrojeniowa z Korei Północnej i Iranu pomagają Rosji na Ukrainie.

Chiny nadrobiły zaległości w niektórych obszarach handlu, które kraje europejskie wstrzymały, co umożliwiło Rosji odbudowanie zdolności produkcyjnych w zakresie broni – stwierdził urzędnik.

Biden chciał także, aby pan Xi pomógł w powstrzymaniu ataków sił Houthi w Jemenie na statki handlowe na Morzu Czerwonym – wspieranej przez Iran grupy wojskowej, która twierdzi, że będzie kontynuować ataki tak długo, jak Izrael będzie prowadził wojnę z izraelskim Hamasem w Gazie. powiedział urzędnik amerykański. Administracja Bidena nalegała, aby Chiny zwróciły się do Iranu o powstrzymanie Houthi, zwłaszcza że chińskie statki również przepływają przez Morze Czerwone.

Urzędnik powiedział, że Biden chciałby kontynuować współpracę z Chinami w kilku kwestiach: ograniczeniu eksportu chemikaliów używanych do produkcji fentanylu, rozmowach wojskowych na wysokim szczeblu, dyskusjach na temat sztucznej inteligencji i polityki dotyczącej zmian klimatycznych.

READ  Rząd Etiopii twierdzi, że wojsko na razie nie zaatakuje Tigray

Meaghana Tobina wniósł raport z Tajpej na Tajwanie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *