Connect with us

Świat

Białoruś. Alaksandr Łukaszenka o zamknięciu granicy z UE, sankcjach i państwach bałtyckich

Published

on

Prezydent Alaksandr Łukaszenka skomentował sankcje nałożone przez państwa bałtyckie na przedstawicieli białoruskich władz i powiedział we wtorek, że „szczekał” na rozkazy większych państw UE. Dodał, że duże kraje UE wiedzą, że Mińsk może zdecydować się na zamknięcie swoich zachodnich granic, blokując eksport Wspólnoty na wschód.

Wywiad ze Światłaną Cichanouską we wtorek o 19:25 w „Faktach po Faktach” w TVN24.

– Silniejsze państwa rozumieją, że Białorusi nie należy zawalić, w końcu mogłaby zamknąć granicę w okolicach Brześcia i Grodna, a (w tym czasie – wydawcy) niemieckie towary nie będą mogły tak łatwo dotrzeć na wschód – ocenił prezydent Alaksandr Łukaszenka o. Wtorek. Jego zdaniem, duże kraje UE nie nałożyły więc na Białoruś żadnych sankcji, ale dały krajom bałtyckim „Take it”.

OBEJRZYJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Do tej pory Litwa, Łotwa i Estonia nałożyły sankcje osobiste na prezydenta Białorusi i szereg urzędników, w tym szefów sił bezpieczeństwa. – Wydałeś im rozkaz „zabierz go” i szczekają spod płotu. Tak to oceniam – powiedział Łukaszenka.

Pale w centrum MińskaPAP / EPA / STRINGER

Kraje bałtyckie „dają przykład innym krajom”

Litwa, Łotwa i Estonia nałożyły w poniedziałek sankcje na 30 przedstawicieli białoruskich władz, w tym Łukaszenkę. Sankcje zostały nałożone na osoby rzekomo związane z oszukańczymi wyborami prezydenckimi 9 sierpnia oraz przemocą podczas tłumienia protestów.

Jak napisał Reuters, umieszczenie Łukaszenki na liście sankcyjnej jest sygnałem dla innych krajów europejskich, które nie chciały poprzeć środków, które konkretnie go wymierzają. „Powiedzieliśmy, że potrzebujemy pokojowego dialogu i porozumienia między reżimem a społeczeństwem, ale widzimy, że reżim nie jest na to gotowy” – powiedział litewski prezydent Gitanas Nauseda. „Widzimy, że musimy iść naprzód, aby dawać przykład innym krajom” – dodał.

Cytowana przez Reutera głowa państwa Litwy podkreśliła w poniedziałek wcześniej, że lista sankcji jest pierwszym krokiem i może zostać rozszerzona w przyszłości.

Protesty na BiałorusiTATYANA ZENKOVICH / PAP / EPA

„Nasi litewscy sąsiedzi przekroczyli już wszelkie granice przyzwoitości”

Pracę dyplomacji litewskiej w obliczu sytuacji na Białorusi skrytykował szef MSZ FR Siergiej Ławrow. – Widzimy próby destabilizacji sytuacji. Właściwie nikt tego nie ukrywa. Moim zdaniem nasi litewscy sąsiedzi przekroczyli już wszelkie granice przyzwoitości – zaznaczył na spotkaniu ze studentami Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO).

Dodał, że wypowiedzi przywódców zachodnich na temat Białorusi są nieetyczne. – Spójrz na (…) oświadczenia sekretarza generalnego NATO, przedstawicieli Unii Europejskiej i zachodnich przywódców na szczycie OBWE – powiedział. Oskarżył tych polityków o „kazania wygłoszone w jednoznacznym tonie, że każdy powinien używać ich jako przewodnika do działania”. Dodał, że jest to „brak podstawowych nawyków dyplomatycznych” i „jest to„ nie do przyjęcia nie tylko z dyplomatycznego, ale i ludzkiego punktu widzenia ”.

– Widzimy pokusę wielu państw zachodnich, zarówno na sąsiedniej Ukrainie, jak i daleko za oceanem – mam na myśli USA i Kanadę – do wprowadzenia pewnego podejścia do rozwiązania obecnej sytuacji na Białorusi – powiedział Ławrow. Rosja uważa, że ​​„w przypadku Białorusi usługi pośrednictwa nie są potrzebne” – powiedział.

Oskarżył kraje zachodnie o „natychmiastowe usiłowanie działania w charakterze sędziów” i nakładanie kar oraz „wykonywanie tych wyroków poprzez wprowadzenie sankcji i różnych gróźb”. Sąsiedzi Białorusi oskarżyli ich o wciągnięcie „wszystkich państw członkowskich UE na ich„ kategorycznie antyłukaszenkowskie stanowisko ”.

Szef rosyjskiego MSZ ocenił, że zaproponowana przez Łukaszenkę reforma konstytucji była optymalnym sposobem rozwiązania sytuacji na Białorusi. Dialog na ten temat „umożliwi omówienie kwestii, które dotyczą tej czy innej części obywateli Białorusi” – powiedział Ławrow.

Alaksandr Łukaszenka grozi zamknięciem zachodnich granicPresident.gov.by

Zielone światło dla sankcji UE

– Sankcje UE wobec przedstawicieli białoruskiego reżimu powinny być gotowe bardzo szybko – powiedział w poniedziałek Peter Stano, rzecznik szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella.

Na spotkaniu w Berlinie w piątek ministrowie spraw zagranicznych UE zezwolili grupom roboczym Rady UE na sporządzenie listy osób, które zostaną objęte sankcjami. Wśród nich znajdą się osoby odpowiedzialne za brutalne represje wobec pokojowych demonstrantów i fałszowanie wyborów na Białorusi. Polska znalazła się wśród jedenastu krajów, które zwróciły się do Borrella o jak najszybsze nałożenie sankcji.

– Ten proces rozpoczął się od politycznego zielonego światła. Z dyskusji ministerialnych w Berlinie jasno wynika, że ​​chcemy to zakończyć jak najszybciej. Prace już się rozpoczęły i mamy nadzieję, że wkrótce zobaczymy rezultaty – powiedział Stano na konferencji prasowej w Brukseli.

BiałoruśPAPKA

Główne źródło zdjęć: PAP / EPA / STRINGER

READ  Lojalny piesek czeka na swojego właściciela przed szpitalem przez sześć dni
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *