Connect with us

Najważniejsze wiadomości

W Polsce odkryto średniowieczną pieczęć papieską

Published

on

W Polsce odkryto średniowieczną pieczęć papieską

Na terenie Polski odkryto fragment XIV-wiecznej pieczęci papieskiej. Znaleziska tego typu są niezwykle rzadkie, w Polsce odkryto dotychczas zaledwie kilkanaście.

Przedmiot odnalazł w pobliżu wsi Wysoka Kamieńska w północno-zachodniej Polsce Jacek Ukowski, prezes Stowarzyszenia Św. Kordula, zrzeszającego miłośników historii w celu przeszukiwania regionu za pomocą wykrywaczy metali.

Mieli nadzieję znaleźć sprzęt wojskowy z II wojny światowej, który jest powszechny w tej okolicy. Natomiast pieczęcie papieskie znajdują się zwykle w pobliżu dużych miast.

Przedmiot, o którym mowa, był częścią ołowianej pieczęci – tzw bulla, od którego wywodzi się określenie bulla papieska – w celu zabezpieczenia dekretów papieskich. Zachowało się to jedynie częściowo, co utrudnia ustalenie dokładnej daty jego powstania.

Jednak widoczne litery i ikonografia mogą przedstawiać papieża Benedykta XI. (1303-1304), Klemensa V (1305-1314), Benedykta można datować na lata 1303-1352.

Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamińskiej, w którym obecnie znajduje się pieczęć, powiedział Polskiej Agencji Prasowej (PAP), że znalezisko było „niezwykłe”.

Jeśli chodzi o „surrealistyczne” miejsce, Kurka spekuluje, że mogło się tam znaleźć po przewiezieniu materiałów z innego miejsca podczas budowy drogi. Inna możliwość jest taka, że ​​zaginął ktoś, dla kogo stanowił „jakąś pamiątkę”.

„Najbardziej spektakularna wersja zakłada, że ​​bulla została zniszczona w drodze do adresata i pozostawiona na poboczu drogi” – stwierdził Kurka, zwracając uwagę, że miejsce to znajdowało się 11 kilometrów od zamku w Golczewie, gdzie rezydowali miejscowi biskupi w XIV wiek

Nowe znalezisko dołącza do dwóch innych średniowiecznych pieczęci papieskich w zbiorach Muzeum Kurka. Jedna z nich, zachowana w całości, pochodzi z czasów tzw. papiestwa awinińskiego papieża Benedykta XII. (1334-1342) i odkryto w 2020 roku na polu w pobliżu Kamienia Pomorskiego.

Drugi, tytułowy Papież Innocenty VIII, został odnaleziony w 2023 roku przez Ukowskiego i jego stowarzyszenie. Większą kolekcję takich pieczęci odkrytych w Polsce posiada jedynie Muzeum Zamku na Wawelu w Krakowie.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *