Connect with us

Nauka

Badania pokazują, że u 90% Europejczyków wykryto substancję chemiczną zaburzającą gospodarkę hormonalną: ScienceAlert

Published

on

Badania pokazują, że u 90% Europejczyków wykryto substancję chemiczną zaburzającą gospodarkę hormonalną: ScienceAlert

Bisfenol A (BPA), substancja chemiczna zaburzająca hormony stosowana w opakowaniach żywności, jest obecna w organizmach prawie wszystkich Europejczyków i stwarza potencjalne ryzyko dla zdrowia, twierdzi Europejska Agencja Środowiska powiedział Czwartek.

„W ramach niedawnej inicjatywy badawczej HBM4EU w ramach programu „Horyzont 2020” zmierzono zawartość substancji chemicznych w ciałach ludzi w Europie i wykryto BPA w moczu 92 procent dorosłych uczestników z 11 krajów europejskich” – podała agencja. – napisano w nowym raporcie.

EEA z siedzibą w Kopenhadze stwierdziła, że ​​odsetek dorosłych przekraczający maksymalne zalecane poziomy wahał się od 71 do 100 procent w 11 badanych krajach, odnosząc się do poziomów określonych przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w przeglądzie z kwietnia.

W tamtym czasie EFSA drastycznie obniżyła maksymalne zalecane dzienne spożycie BPA dozwolone dla konsumentów, zmniejszając je 20 000 razy, do 0,2 miliardowej części grama, w porównaniu z czterema milionowymi części grama.

BPA, który był kiedyś używany do produkcji butelek dla niemowląt, dopóki nie został zakazany w Europie, Stanach Zjednoczonych i innych krajach dziesięć lat temu, jest nadal używany do produkcji plastiku do niektórych opakowań żywności i napojów, co oznacza, że ​​większość ludzi jest potencjalnie narażona na niego podczas spożywania żywności i napoje. drink.

Badania sugerują, że jest to powiązane z wieloma zaburzeniami zdrowia związanymi z zaburzeniami hormonalnymi, takimi jak rak piersi i niepłodność.

Francja jest jedynym krajem, który całkowicie zakazał stosowania BPA.

UE i USA ograniczyły jego stosowanie i zasygnalizowały, że planują dalsze jego ograniczanie.

Infografika podsumowująca raport. (HBM4EU)

Agencje się nie zgadzają

Istnieją jednak różnice zdań co do tolerowanej dziennej ilości BPA, którą można spożywać przez całe życie bez stwarzania ryzyka dla zdrowia ludzkiego.

​Europejska Agencja Leków odpowiedzialna za zatwierdzanie leków, zakwestionowane nowe najwyższe dopuszczalne poziomy zalecane przez EFSA.

READ  „Nikt nie powinien kontrolować tej ziemi. Każdy powinien mieć na jej temat zdanie”.

Krytykując metodologię EFSA, zasugerował, że organ też to zrobił pośpieszny „biorąc pod uwagę, że w badaniach na zwierzętach lub ludziach nie wykazano związku przyczynowego”.

Jednakże AEA stwierdził że narażenie ludzi na BPA „znacznie przekracza akceptowalny poziom bezpieczeństwa zdrowotnego, według zaktualizowanych danych badawczych”.

„Stwarza to potencjalne zagrożenie dla zdrowia milionów ludzi” – stwierdził. powiedział.

W latach 2014–2020 w moczu 2756 osób w 11 krajach zmierzono poziom bisfenolu A, S i F.

​Były to Chorwacja, Czechy, Dania, Francja, Finlandia, Niemcy, Islandia, Luksemburg, Polska, Portugalia i Szwajcaria.

Najniższe poziomy były w Szwajcarii, gdzie przekroczyły nowe maksymalne zalecane poziomy u 71 procent badanych osób, natomiast we Francji, Luksemburgu i Portugalii przekroczyły je u 100 procent osób – podała EEA.

„Zgłoszone przekroczenia są liczbami minimalnymi. Istnieje prawdopodobieństwo, że w rzeczywistości we wszystkich 11 krajach wskaźniki przekroczeń wynoszące 100% przekraczają bezpieczne poziomy” – stwierdził. stwierdził.

© Agence France-Presse

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *