Connect with us

Świat

Atak rakietowy na saudyjską strefę naftową udaremniony – koalicja kierowana przez Arabię ​​Saudyjską

Published

on

DUBAJ, 4 września (Reuters) – W sobotę przechwycono atak rakietami balistycznymi na bogaty w ropę region Arabii Saudyjskiej – poinformowała w oświadczeniu saudyjskie media państwowe koalicja pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej walcząca z grupą Huti w Jemenie.

Pocisk został przechwycony nad miastem Dammam, według źródła zaznajomionego z tą sprawą, które odmówiło jej nazwiska i doniesień w mediach społecznościowych.

Koalicja obarczyła winą za atak wojska Huti, sprzymierzone z Iranem. W mediach kierowanych przez Huti nie było bezpośredniego roszczenia do odpowiedzialności.

Koalicja poinformowała również, że przechwyciła i zniszczyła rakiety balistyczne wymierzone w Dżazan i Najran, oba na południu kraju.

Koalicja również wcześniej informowała o przechwyceniu trzech załadowanych materiałami wybuchowymi dronów zmierzających do królestwa.

We wschodniej Arabii Saudyjskiej istnieje znaczna infrastruktura naftowa, która wcześniej była atakowana i atakowana przez naloty. Atak na dwie fabryki Aramco na wschodzie we wrześniu 2019 r. tymczasowo sparaliżował produkcję ropy w kraju.

Huti w Jemenie, którzy regularnie wystrzeliwują drony i pociski do królestwa, w przeszłości przyznali się do wielu ataków na saudyjskie instalacje naftowe.

Źródło zaznajomione z tą sprawą powiedziało, że nie miał wpływu na obiekty należące do kontrolowanego przez państwo giganta naftowego Saudi Aramco, a atak miał miejsce poza obiektami Aramco.

Koalicja wojskowa pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej interweniowała w Jemenie w 2015 r. i wspierała siły zbrojne obalonego rządu prezydenta Abd-Rabbu Mansura Hadiego w walce z Huti.

Sprawozdania Mahera Chmaytelli i Saeed Azhar; Dodatkowe sprawozdanie Nayery Abdallah w Kairze, napisane przez Lisę Barrington, edytowane przez Andrew Cawthorne’a i Sonyę Hepinstall

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Koronawirus w Polsce. Raport Ministerstwa Zdrowia z 3 grudnia
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *