Connect with us

Świat

Koronawirus. Niemiecki ekspert: Świadectwo szczepień musi być oficjalnym dokumentem

Published

on

Świadectwo szczepień musi być oficjalnym, zabezpieczonym przed fałszerstwami i nadającym się do odczytu maszynowego dokumentem, podobnie jak dowód osobisty, powiedział ekonomista ds. Zdrowia Dieter Cassel dla niemieckiego dziennika Die Welt. Dodał, że jest przeciwny przymusowym szczepieniom.

Jak wyjaśnił Cassel, świadectwo szczepień dokumentuje, czy i co ktoś został zaszczepiony. – Ten dowód ma pewne statystyczne prawdopodobieństwo, że dana osoba jest chroniona przed infekcją i nie może zarazić innych. To powinien być wystarczający powód, aby słusznie traktować osobę inaczej niż osobę nieszczepioną, na przykład jeśli chodzi o mobilność osobistą podczas blokowania lub podróży za granicę, powiedział Cassel.

– Przywilej otrzymywania świadectw szczepień jest czasami dyskredytowany i budzi strach jako przejaw dwuklasowego społeczeństwa. Jednak jest nieuniknione, jeśli zapis szczepień ma pomóc zwiększyć gotowość szczepień – dodał.

Cassel powiedział, że jest wiele kroków, które można podjąć, aby zapewnić wysoki wskaźnik szczepień. – Możesz płacić ludziom za szczepienia. Możesz również mieć obowiązkowe szczepienia. Możesz też wydać motywacyjne zaświadczenie o szczepieniu, które jest prawnie wymagane w celu zagwarantowania większej swobody niż jej brak. Jestem ekonomistą, a nie etykiem ani prawnikiem. Jednak stanowczo sprzeciwiam się obowiązkowym szczepieniom, powiedział.

„Świadectwo szczepień, podobnie jak dowód osobisty, musi być oficjalnym, odpornym na fałszerstwa i nadającym się do odczytu maszynowego dokumentem” – dodał.

Zapytany przez Journal, czy chce dobrowolnych szczepień dla wszystkich grup, odpowiedział, że uważa, że ​​obowiązkowe szczepienia personelu medycznego i pielęgniarskiego są pożądane i uzasadnione, ponieważ mogą zapewnić opiekę zdrowotną podczas pandemii.

– Bezsporne jest, że osoby starsze są narażone na stosunkowo wysokie ryzyko poważnych, a nawet śmiertelnych chorób. Ale czy to usprawiedliwia szczepienia starszych ludzi wcześniej niż ktokolwiek inny ze względu na ich wiek? Mam co do tego uzasadnione wątpliwości ”- powiedział Cassel.

READ  Szwecja: Zamieszki w Malmö po spaleniu Koranu

– Ktoś ma 70 lat, ktoś 80. 70-latek ma wiele chorób, więc szczepienia powinny być priorytetem. Z drugiej strony 80-latek jest bezpieczny i zdrowy jak na swój wiek. Dlaczego miałby być chroniony przed wszystkimi innymi? Kryterium wieku jest bardziej złożone, niż się wydaje. Sam mam 81 lat, jestem mobilny i mieszkam w domu z ogrodem. Mogę w dużej mierze zabezpieczyć się przed infekcjami, na przykład dobrowolnie poddając się kwarantannie i zmniejszając w ten sposób ryzyko infekcji do zera. Zdaniem eksperta sam wiek jest co najmniej wątpliwy jako punkt odniesienia dla priorytetowych szczepień.

Z Berlina Berenika Lemańczyk

Chcesz dowiedzieć się więcej o pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki na milion mieszkańców

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *