Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Apple na wojnie z programistami Fortnite. Tim Cook nie cofnie się o krok

Published

on

Apple na wojnie z programistami Fortnite.  Tim Cook nie cofnie się o krok

Fortnite to jedna z najpopularniejszych gier na świecie. Według danych opublikowanych w maju przez studio Epic Games, tytuł może pochwalić się liczbą 350 milionów zarejestrowanych kont graczy, który tylko w kwietniu spędził 3,2 miliarda godzin w świecie Fortnite.

W zeszłym tygodniu jednak nad Epic Games zebrały się ciemne chmury. Apple zdecyduje się usunąć Fortnite z AppStore. Powd? Epic Games wprowadza wewnętrzny system płatności, który omija ekosystem Apple. Powiedz procafirmie z Cupertino nie podoba się fakt, że Epic Games nie dzieli się z nią zyskami z gry.

I teoretycznie powinno. Apple AppStore działa w modelu 70:30. Oznacza to, że Apple przejmuje kontrolę 30 proc. Prowizji od płatności dokonywanych przez użytkowników aplikacji pobranych ze sklepu, a pozostałe 70 procent trafia do dewelopera.

Firma Epic od dawna nie lubi tych zasad. Z tego powodu firma podjęła decyzję do stworzenia wspomnianego już system patnoci „Epicka płatność bezpośrednia” i wszedł w otwarty konflikt z Apple. Obecnie użytkownicy iPhone’a i iPada nie mogą zainstalować Fortnite na swoich urządzeniach (przynajmniej legalnie).

Epic wkroczył w ślad nie tylko Apple, ale także Google. W Sklepie Play obowiązują te same zasady, co w AppStore. Dlatego też firma Mountain View usunie Fortnite ze swojej biblioteki. Użytkownicy smartfonów z Androidem są jednak w lepszej sytuacji, że instalator Fortnite dla tej platformy można łatwo znaleźć poza sklepem Google Play.

Epic Games pozywa Apple. Tim Cook nie rezygnuje

W tym tygodniu konflikt między Epic Games a Apple będzie jeszcze bardziej ostry. Pierwszy cios zadali programiści Fortnite. Firma zoya w Kalifornii w procesie sądowym przeciwko Apple. Jak czytamy w zeznaniu, Epic nie domaga się jednak w nim żadnej rekompensaty.

Zamiast tego Epic domaga się orzeczenia sądowego zezwalającego na uczciwą konkurencję na dwóch kluczowych rynkach, co ma bezpośredni wpływ na setki milionów konsumentów i dziesiątki tysięcy – jeśli nie więcej – zewnętrznych twórców aplikacji

– czytamy. Epic oskarżył również Apple o to, że Tim Cook stał na stanowisku „to, czego kiedyś brzydzono: lewiatan, który chce kontrolować rynki, blokować konkurencję i tłumić innowacje”.

Deweloperzy Fortnite zrobili krok dalej ja sparodiowali synn reklam Apple “1984”, „Wejdź na stronę fn.gg/freefortnite i weź udział w walce o to, by rok 2020 nie stał się rokiem 1984”, zachęcaj graczy.

Apple nie pozostawi tej prowokacji bez odpowiedzi. Jak donosi sama Epic Games, producent iPhone’a zagrozi im usunięciem wszystkich kont deweloperskich Epic 28 sierpnia, co w praktyce zablokuje im możliwość pracy na dowolnych aplikacjach iOS.

Epic pozwał Apple do zniesienia monopolu firmy na App Store, a Apple zareagował agresją. Zostaliśmy poinformowani, że dostęp do wszystkich narzędzi programistycznych dla platform Apple zostanie zablokowany

– czytamy w oświadczeniu Epic Games.

Decyzja Apple jest tak ważna Że tym razem wpłynie to nie tylko na Fortnite, ale praktycznie na każdą grę opartą na silniku Unreal Engine, należącym do Epic.

Apple w ogóle nie odejdzie. W oświadczeniu przesłanym do The Verge firma podkreśla, że ​​najwyraźniej chce, aby Epic i jej aplikacje pozostały częścią programu Apple Developer Program, ale Epic musi przejąć inicjatywę, aby to zrobić.

Problem, którym Epic zajmował się sam, można teraz łatwo rozwiązać, przesyłając aktualizację aplikacji, która przywróci jej zgodność z naszymi wytycznymi. Wytyczne, które (Epic – red.) Wcześniej uzgodnili i które mają zastosowanie do wszystkich programistów

czytamy w oświadczeniu Apple.

Trudno jest ocenić, która firma jako pierwsza pokazała białą flagę. Wydaje się jednak, że będzie to Epicka, gdyż twórcy Fortnite w całej sytuacji mają zdecydowanie więcej do stracenia.

READ  bne IntelliNews - ING: Presja inflacyjna w Polsce nadal rośnie
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *