Connect with us

Gospodarka

Ambasador: Jersey i Polska powinny budować więzi po Brexicie

Published

on

Jego Ekscelencja Profesor Arkady Józef Rzegocki wziął udział w serii spotkań z dygnitarzami i urzędnikami wyspy, w tym premierem Johnem Le Fondré i ministrem spraw zagranicznych Ianem Gorstem, podczas „wirtualnej” wizyty na Jersey w zeszłym tygodniu.

W rozmowie z JEP ambasador powiedział, że relacje między nimi są długie i muszą ewoluować, biorąc pod uwagę nową siłę gospodarczą Polski w ostatnich latach.

„Polonia jest obecna na Jersey od XIX wieku, a obecnie Polska jest jednym z najbardziej dynamicznych krajów UE” – powiedział.

„Jesteśmy jednym z najbliższych sojuszników Wielkiej Brytanii i Jersey i mamy ogromną giełdę handlową. Jesteśmy również bardzo zainteresowani współpracą gospodarczą, kulturalną i turystyczną z Jersey.

„Nadal uważam, że brakuje informacji o Polsce i Europie Środkowej, która jest i będzie motorem wzrostu unijnego PKB teraz iw przyszłości. Istnieje wiele nowych możliwości dla naszej współpracy. ‘

Jego Ekscelencja zwrócił się do Polaków mieszkających na Jersey, aby pełnili funkcję ambasadorów relacji między nimi.

„Około 3% populacji Jersey to Polacy i część z nich wraca do Polski” – powiedział. „Bardzo się cieszymy, że polska gospodarka ma się tak dobrze, że nasze zarobki są tak dobre, a poziom życia jest coraz lepszy.

„W ciągu ostatnich kilku lat przyjęliśmy większość migrantów z UE, więcej niż Niemcy czy nawet USA, a wielu Polaków też decyduje się na powrót.

„Ci ludzie są naprawdę ambasadorami naszej przyszłej współpracy.

„Ci ludzie znają język angielski, Jersey i Wielką Brytanię i powinni być prawdziwymi pomostami między naszymi społeczeństwami a naszymi biznesami”.

Powiedział, że polska gospodarka usług finansowych rozwija się i wierzy, że kraj może współpracować z Jersey w takich obszarach, jak startupy bankowe, fintech i zielone finanse.

Ambasador dodał, że chciałby, aby połączenia turystyczne zostały rozszerzone w obu kierunkach.

„Staramy się zachęcić Polaków do odwiedzenia Jersey, a także zachęcić mieszkańców Jersey do odwiedzenia Polski. To niesamowite podróżować po kraju, który ma bogatą historię i bogactwa naturalne. ‘

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *