Connect with us

Świat

Aktywiści LGBT + w Gruzji odwołują mecz Pride po ataku na biuro

Published

on

MOSKWA, 5 lipca (Reuters) – Aktywiści LGBT + w Gruzji odwołali plany marszu dumy w poniedziałek po tym, jak brutalne grupy przeciwne temu wydarzeniu wtargnęły i splądrowały ich biuro w stolicy, Tbilisi, atakując aktywistów i dziennikarzy.

Aktywiści rozpoczęli pięć dni obchodów LGBT + Pride w zeszły czwartek i zaplanowali w poniedziałek „Marsz za godnością” w centrum Tbilisi, odrzucając krytykę Kościoła i konserwatystów, którzy stwierdzili, że w Gruzji nie ma na to miejsca.

Plan marszu został zakłócony przez kontrdemonstratorów w poniedziałek, zanim mógł się rozpocząć.

Nagranie wideo opublikowane przez aktywistów LGBT + pokazało, że ich przeciwnicy wspinają się po budynku, aby dotrzeć do ich balkonu, gdzie zerwali tęczowe flagi i byli widziani, jak wchodzili do biura Tbilisi Pride.

Inne materiały przedstawiały dziennikarza z zakrwawionymi ustami i nosem oraz mężczyznę na skuterze jadącym z dziennikarzami po ulicy.

Aktywiści powiedzieli, że część ich sprzętu została uszkodzona podczas ataku i zostali zmuszeni do odwołania ataku.

„Żadne słowa nie mogą teraz wyjaśnić moich uczuć i myśli. To moja praca, mój dom, moja rodzina dzisiaj. Pozostawiony sam sobie w obliczu brutalnej przemocy” – napisał na Twitterze Tamaz Sozashvili, aktywista LGBT.

MSW poprosiło aktywistów o przerwanie marszu ze względów bezpieczeństwa. W oświadczeniu stwierdzono, że w poniedziałek zebrały się i protestowały różne grupy, a dziennikarze zostali brutalnie zaatakowani.

“Po raz kolejny publicznie wzywamy uczestników ‘Dumy Tbilisi’ do powstrzymania się od ‘Marszu Godności’… ze względu na zakres kontr-wieców planowanych przez przeciwne grupy…”, napisano.

W okresie przygotowawczym premier Irakli Garibashvili powiedział, że uważa marsz za „nierozsądny” i powiedział, że grozi on publiczną konfrontacją i jest nie do zaakceptowania dla większości Gruzinów, podała firma medialna Civil Georgia.

Obrońcy praw człowieka potępili przemoc i oskarżyli Garibashvili o zachęcanie grup nienawiści.

„Gwałtowne, skrajnie prawicowe tłumy, wspierane przez (kościół) i zachęcane przez (niesamowicie nieodpowiedzialne oświadczenie premiera @GharibashviliGe), zebrały się w centrum Tbilisi, aby zapobiec Marszowi Równości, zaatakować dziennikarzy i włamać się do biura Pride” – napisał Giorgi Gogia , który pracuje dla Human Rights Watch z siedzibą w USA.

READ  USA: Szpital Illinois ogranicza szczepienia przeciwko Covid-19. Wystąpiły skutki uboczne - PCh24.pl

Reportaż Toma Balmfortha / Olzhasa Auyezova Montaż: Andrew Osborn

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *