Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Kościół katolicki w Polsce ujawnia kolejne zarzuty o nadużycia

Published

on

WARSZAWA – Kościół Katolicki w Polsce, który od lat był atakowany pod zarzutem ignorowania seksualnego wykorzystywania nieletnich przez duchownych, przyznał w poniedziałek, że od lipca 2018 roku do końca zeszłego roku otrzymał skargi dotyczące wykorzystywania 368 chłopców i dziewcząt.

Zwierzchnik polskiego Kościoła arcybiskup Wojciech Polak wezwał do „przebaczenia” dla „pokrzywdzonych i wszystkich, którzy są wstrząśnięci złem w Kościele” – powiedział zwierzchnik polskiego Kościoła, liczby „nie wcisnąć im do głębi dramat wykorzystywania seksualnego nieletnich”. popełnione przez niektórych duchownych”.

Prawie połowa ostatnio zgłoszonych spraw dotyczyła zarzutów wykorzystywania ofiar w wieku poniżej 15 lat.

Moment opublikowania danych – zaledwie kilka dni po tym, jak Watykan ogłosił, że bada zarzuty zaniedbania seksualnego w stosunku do emerytowanego polskiego kardynała – wskazuje na próbę wykazania przez Kościół katolicki w Polsce, że jest to poważne zajęcie się przestępstwami seksualnymi przez duchowieństwo, sprawa, która poważnie nadszarpnęła jego reputację i rozgniewała Rzym.

Jednak liczby zebrane przez Kościół w dobrowolnym badaniu diecezji i klasztorów w całej Polsce nie wskazują jednoznacznie, czy problem pogorszył się w ostatnich latach. Ponad trzy czwarte skarg zgłoszonych w poniedziałek dotyczyło przypadków podejrzeń o nadużycia przed 2018 r., z których część pochodziła z 1958 r.

Wcześniejsze badanie opublikowane w 2019 r. wykazało, że w ciągu ostatnich 28 lat Kościół otrzymał 382 skargi dotyczące nadużyć.

W kraju, w którym 90 procent populacji uważa się za katolików, kwestia wykorzystywania seksualnego nie wzbudziła zainteresowania opinii publicznej ze strony niektórych duchownych, dopóki w 2019 i 2020 r. nie ukazały się dwa filmy dokumentalne, które dostarczyły szokujących zeznań ofiar wykorzystywania dzieci.

Od tego czasu polski Kościół próbował uspokoić wierzących, że ma problem pod kontrolą. Kilku wysokich rangą członków kościoła zostało zmuszonych do rezygnacji lub przejścia na wcześniejszą emeryturę.

READ  Wybory w USA. Głosowanie korespondencyjne. Jak leci? Czego boją się Amerykanie?

W ostatnim takim przypadku Watykan przyjął w poniedziałek pozornie wymuszona rezygnacja biskupa w południowo-wschodniej Polsce Zbigniewa Kiernikowskiego, przeciwko któremu w jego dawnej diecezji zostało wszczęte śledztwo o zaniechanie działań przeciwko wykorzystywaniu seksualnemu małoletniego.

Kościół katolicki w Polsce, jedna z najbardziej szanowanych instytucji w kraju, nadal cieszy się dużym uznaniem wielu Polaków, ale stara się powstrzymać stały spadek frekwencji, zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy uważają, że Kościół jest zbyt bliski głęboko konserwatyści Zobaczcie powiązaną i otwarcie anty-homoseksualną partię rządzącą, prawo i sprawiedliwość.

Poparcie Kościoła dla zaostrzenia i tak już surowych restrykcji aborcyjnych w Polsce skłoniło do tego fala protestów która rozpoczęła się pod koniec zeszłego roku i przyczyniła się do narastającego rozczarowania wielu młodych ludzi Kościołem katolickim. .

Abp Polak powiedział w poniedziałek dziennikarzom w Warszawie, że dane zebrane przez Kościół na temat wykorzystywania seksualnego pokazują, że Kościół zasługuje na zaufanie opinii publicznej i że jego „system reagowania na krzywdę nieletnich działa”.

Szczególnie krzywdzące były zarzuty zaniedbań wobec emerytowanego arcybiskupa krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza, który wcześniej pełnił funkcję osobistego sekretarza papieża Jana Pawła II. Jan Paweł II, czczony w Polsce, a teraz kanonizowany na świętego, przed przeprowadzką do Rzymu pełnił również funkcję arcybiskupa krakowskiego.

Do reportażu przyczynił się Tolek Magdziarz.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *