Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Na kilka tygodni przed wyborami mocno antyimigranckim rządem Polski wstrząsa skandal wizowy

Published

on

Na kilka tygodni przed wyborami mocno antyimigranckim rządem Polski wstrząsa skandal wizowy

WARSZAWA, Polska (AP) —

Prezydent Polski Andrzej Duda powiedział w czwartek, że czeka na wyniki śledztwa w sprawie zarzutów, że polskie konsulaty sprzedawały migrantom wizy na pracę tymczasową za tysiące dolarów, zaledwie kilka tygodni przed staraniami silnie antyimigranckiej partii rządzącej o reelekcję na trzecią kadencję.

Według doniesień medialnych od 2021 r. polskie służby konsularne wydały migrantom z Azji i Afryki w zamian za łapówki około 250 tys. wiz.

Zapytany o doniesienia Duda stwierdził, że „nie może podać żadnych szczegółów dotyczących mojej wiedzy na temat podejrzeń co do takich praktyk”.

Oznajmił, że czeka na wynik śledztwa i dodał, że „według mojej wiedzy przynajmniej część informacji przekazywanych w mediach jest nieprawdziwa”.

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, odpowiedzialny za sprawy konsularne, został w zeszłym miesiącu niespodziewanie zwolniony Pierwsze doniesienia o aferze pojawił się w mediach.

Prokuratura i Państwowy Urząd Antykorupcyjny poinformowały w czwartek, że siedem osób – w tym żaden urzędnik państwowy – zostało aresztowanych pod zarzutem korupcji przy wydawaniu kilkuset wiz na pracę tymczasową. Powiedzieli, że dochodzenie rozpoczęło się w lipcu 2022 roku i jest w toku.

Główny lider polskiej opozycji Donald Tusk nazwał to „prawdopodobnie największym skandalem w Polsce XXI wieku”.

Zapytał czołowych polskich polityków, jak długo wiedzą o tych praktykach, kto w rządzie na nich skorzystał i gdzie obecnie przebywa Wawrzyk.

Tusk, były premier i prezydent UE, skierował pytania do Dudy i lidera rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego, który jest kluczowym decydentem. O odpowiedź poprosił także premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministrów spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych.

Jak podaje serwis informacyjny Onet.pl, Wawrzyk osobiście nalegał, aby wizy na pracę tymczasową wydawane były grupom osób z Indii udających ekipy indyjskiego przemysłu filmowego, popularnie zwanego Bollywood.

READ  WFI powołuje obóz Sonepat, zapaśników związanych z igrzyskami w Polsce do końca maja

Zarzuty mogą mocno uderzyć w konserwatywną partię rządzącą przed wyborami powszechnymi w przyszłym miesiącu. Prawo i Sprawiedliwość, które w centrum swojej polityki umieściło sprzeciw wobec migracji, dąży do zdobycia bezprecedensowej trzeciej kadencji w głosowaniu 15 października.

Sondaże wskazują, że partia zdobędzie najwięcej głosów, ale prawdopodobnie nie na tyle, aby rządzić samodzielnie lub z obecnymi sojusznikami.

Polski populistyczny rząd robił to wielokrotnie odmówił przyjęcia Migranci w ramach unijnego programu podziału obciążeń. W zeszłym roku wydał na jeden z nich około 1,6 miliarda złotych (380 000 dolarów). masywna ściana Wzdłuż granicy z Białorusią ma zostać zablokowany napływ migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Według doniesień napływ został ograniczony, ale nie całkowicie zatrzymany.

Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Polska otworzyła swoje granice dla milionów uchodźców i zaoferowała im zakwaterowanie i pracę. W sąsiedniej Polsce zarejestrowanych jest około 1,3 miliona Ukraińców, głównie kobiet i dzieci.

___

Śledź relację AP na temat globalnej migracji pod adresem https://apnews.com/hub/migration

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *