Connect with us

Świat

Aktualizacje Afganistanu: Biden dociera do narodu, gdy rośnie presja, aby przyspieszyć ewakuacje

Published

on

Ministrowie spraw zagranicznych NATO, w tym minister spraw zagranicznych Blinken, spotkali się w piątek rano na spotkaniu kryzysowym w sprawie Afganistanu i wydali wspólne oświadczenie wzywające do położenia kresu przemocy.

„Naród afgański zasługuje na to, by żyć w bezpieczeństwie, ochronie i godności oraz opierać się na ważnych osiągnięciach politycznych, gospodarczych i społecznych, jakie osiągnęli w ciągu ostatnich dwudziestu lat” – czytamy w oświadczeniu.

Ministrowie spraw zagranicznych zaapelowali o „integracyjny i reprezentatywny rząd, w tym ze znaczącym udziałem kobiet i mniejszości”.

Chociaż przywódcy zgodzili się z deklaracją, istnieją krytyczne oznaki rozdźwięków między USA a ich europejskimi sojusznikami w NATO.

Była brytyjska premier Theresa May zapytała w Parlamencie na początku tego tygodnia: „Co to mówi o NATO, kiedy jesteśmy całkowicie zależni od jednostronnej decyzji Stanów Zjednoczonych? Czy właśnie myśleliśmy, że musimy podążać za Stanami Zjednoczonymi i ze skrzydłem i modlitwą, czy będzie dobrze w nocy?

Niektórzy zmagali się z obroną odwrotu Bidena.

Tom Tugendhat, przewodniczący komisji spraw zagranicznych brytyjskiej Partii Konserwatywnej, który służył jako oficer armii w Afganistanie, pobił Bidena za to, że powiedział, że siły afgańskie nie będą walczyć o swój kraj.

„Widział, jak ich dowódca kwestionuje odwagę ludzi, z którymi walczyłem – twierdząc, że uciekli – jest haniebny. Ci, którzy nie walczyli o kolory, którymi latają, powinni uważać na krytykowanie tych, którzy to zrobili – powiedział.

READ  Afgański minister, który został kurierem rowerowym w Niemczech
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *