Connect with us

Gospodarka

Agencja Moody’s potwierdza rating Polski na poziomie A2 ze stabilną perspektywą – The First News

Published

on

Długoterminowy rating Polski w walucie został potwierdzony w piątek wieczorem przez agencję ratingową Moody’s na poziomie A2 z perspektywami stabilnymi.

Zdaniem agencji rating równoważy z jednej strony korzystny wzrost i perspektywy budżetowe, z drugiej kwestionuje siłę instytucjonalną Polski.

Jednym z głównych atutów kredytowych Polski jest odporność gospodarcza, która znajduje odzwierciedlenie jedynie w umiarkowanej recesji podczas pandemii Covid w porównaniu z innymi krajami, powiedział Moody’s.

Chociaż ogólne ramy instytucjonalne Polski pozostają solidne, stoi ona przed wyzwaniami, „szczególnie w związku z niekorzystnymi wydarzeniami w polskim systemie sądowniczym” – czytamy w oświadczeniu.

Agencja Moody’s potwierdziła swoją kwietniową prognozę, że polska gospodarka wzrośnie w tym roku o 3,3 proc., Aw 2022 r. O 4,8 proc.

Minister finansów Tadeusz Kościelski powiedział PAP, że decyzja Moody’s o potwierdzeniu polskiego ratingu „jest dowodem na odpowiedzialność rządu za politykę gospodarczą i fiskalną”.

Spośród trzech głównych agencji ratingowych Moody’s jest autorem najwyższego ratingu w Polsce. Według agencji Fitch i S & P Polska ma rating na poziomie „A-”. Wszystkie trzy dają Polsce „stabilną” perspektywę. Fitch opublikuje nowy rating dla Polski 27 sierpnia, a Fitch 1 października.

READ  Jeffrey Sachs otrzymuje 2022 Tang Prize for Sustainable Development za wiodącą transdyscyplinarną naukę o zrównoważonym rozwoju
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.