Connect with us

Nauka

270 Irlandczyków zgłosiło się na astronautów

Published

on

Od najmłodszych lat Cillian Murphy uwielbiał odkrywać i odkrywać przygody, a także żywo interesował się nauką i oglądaniem gwiazd.

Podarunek w postaci mikroskopu i zestawu teleskopowego jeszcze w szkole podstawowej zainspirował młodego ucznia do przeprowadzenia własnych eksperymentów. Kiedy jego rodzina wróciła do Dublina z Meksyku, Murphy uczęszczał do Coláiste Éanna High School w Dublinie i wybrał fizykę jako przedmiot.

Po ukończeniu studiów studiował fizykę na UCD, specjalizując się w astronomii i naukach o kosmosie.

Dziś 28-latek mieszka i pracuje w Budapeszcie jako inżynier procesu w firmie biopaliwowej. Ma jedną główną życiową ambicję: zostać astronautą i być jednym z pierwszych Irlandczyków, którzy dotarli w kosmos.

Europejska Agencja Kosmiczna

Na początku tego roku Murphy był jednym z 270 Irlandczyków, którzy ubiegali się o szansę zostania kolejną grupą astronautów dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

ESA – europejski organ zajmujący się eksploracją kosmosu – ogłosił nabór nowych kandydatów po raz pierwszy od 2008 roku. W tym czasie formularze zgłoszeniowe wypełniło łącznie 8413 osób. Tym razem zarejestrowało się ponad 23 000 osób, chociaż niektóre aplikacje są uważane za nieprawidłowe. Mimo to wzrost zainteresowania był ogromny.

Na początku tego tygodnia ESA wydała oświadczenie, w którym prosił potencjalnych wnioskodawców o zostanie pacjentami, ponieważ wciąż analizuje dużą liczbę wniosków. Organizacja powiedziała, że ​​wszyscy kandydaci muszą wiedzieć, czy przeszli do następnej fazy najpóźniej do listopada.

Murphy już od jakiegoś czasu czekał na ogłoszenie kandydatów, dbał o kondycję i przygotowywał się jak najwięcej.

„Osobiście dla mnie byłoby wspaniale, gdyby stało się to kilka lat później” – mówi. Gazeta.

„Czuję, że jest jakieś dodatkowe krytyczne doświadczenie, które chciałbym mieć. Ale jestem tam, gdzie jestem i zrobię co w mojej mocy, tak jak teraz. ”

Spośród tysięcy kandydatów tylko cztery do sześciu osób zostanie wybranych jako astronauci zawodowi, a około 20 zostanie wybranych jako astronauci rezerwowi. Jak zauważa Murphy, konkurencja o miejsce jest zacięta:

„Nie ma lepszej areny do podania dobrej dawki syndromu oszusta.

„Ale to także część emocji. To onieśmielające widzieć kaliber rywalizacji, ale też bardzo inspirujące jest widzieć, co wszyscy porabiają, i ekscytujące jest poznanie tych wszystkich ludzi. ”

Filozofia aspirującego astronauty w takich chwilach pochodzi od jego matki. Kiedy wybierał dziedzinę fizyki, na której powinien się skupić na studiach licencjackich na UCD, Murphy postępował zgodnie z radą, której zawsze udzielała mu matka.

READ  Przewodniczący rady naukowej: Szkoły jako pierwsze muszą wyjść z ograniczeń | Koronawirus

„Było bardzo podążanie za radą mojej mamy, która zawsze miała wysoki cel, kiedy podejmujesz decyzje, więc nawet jeśli nie osiągniesz swoich celów, nadal masz kilka bardzo dobrych osiągnięć, z których możesz być dumny”.

osiągnięcia

Od ukończenia studiów licencjackich Murphy zgromadził długą listę osiągnięć na swojej drodze do zostania astronautą.

Ukończył studia magisterskie w dziedzinie nauk o kosmosie i technologii w 2016 r., a w 2018 r. zdobył nagrodę Irlandzkiej Rady ds. Badań Naukowych, aby przez dwa lata szkolić się w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Murphy – biegle posługujący się językiem hiszpańskim – pracował przez dwa lata w Europejskim Centrum Astronomii Kosmicznej w Madrycie w Hiszpanii w ramach misji Gaia, aby pomóc w przeprowadzeniu astrometrycznego przeglądu gwiazd za pomocą obserwacji sondą kosmiczną.

Ostatnio był jednym z sześciu międzynarodowych astronautów analogowych, którzy wzięli udział w misji HECATE (Human Exploration in a Closed Analog Terrestrial Environment) w Stacji Badawczej LunAres w Polsce.

Celem dwutygodniowej misji było zbadanie wpływu izolacji na astronautów i przeprowadzenie serii eksperymentów. Mówi, że misja była „męcząca, ale też bardzo ekscytująca i zabawna”.

„Ogólnie rzecz biorąc, było to bardzo ekscytujące móc wziąć tę małą grupę ludzi i mieć doświadczenie w udziale w tych badaniach w terenie i poznać trochę, jak to jest być na takiej misji”.

Irlandczycy przybywają w kosmos

Każdy, kto podróżuje w kosmos, staje się częścią ekskluzywnej grupy – mniej niż 600 osób odbyło tę podróż w historii ludzkości. Dla wielu ludzi jest postrzegana jako ostateczna przygoda, najdalszy horyzont, do jakiego mogą dotrzeć ludzie.

Żaden Irlandczyk nigdy nie był w kosmosie, a Murphy ma nadzieję, że będzie jednym z pierwszych, którzy to zrobią. Nie jest osamotniony w tej ambicji, jak pokazuje 270 irlandzkich kandydatów do ESA.

Inni aspirujący astronauci o wysokim profilu to dr Norah Patten, znana mówczyni, inżynier aeronautyki i członek globalnego wydziału na Międzynarodowym Uniwersytecie Kosmicznym.

Patten jest również badaczem bioastronautyki w Międzynarodowym Instytucie Nauk Astronautycznych w ramach projektu PoSSUM (Polar Suborbital Science in the Upper Mesosphere), programu szkoleniowego dla naukowców i astronautów na Florydzie. Brała udział w wielu pokazach i jest powszechnie uważana za pierwszą Irlandkę, która dotarła w kosmos.

READ  El Pasoans powyżej 75 roku życia otrzymują szczepionkę Covid-19 w klinice UMC West; Departament Zdrowia mówi więcej w przyszłości

Inną wybitną irlandzką osobą z ambicjami w zakresie podróży kosmicznych jest dr Niamh Shaw, inżynier, mówca, performer i pedagog, która na całe życie postawiła sobie za cel dotarcie w kosmos.

strzelanie w gwiazdy

Dla Cilliana Murphy’ego ambicja wejścia w kosmos skupia się na dwóch aspektach – osobistej ambicji oraz szerszej i skupionej na świecie.

„Przestrzeń to nic innego jak nowości, nic poza nowymi miejscami, nic poza nowymi doświadczeniami, których nikt inny nie miał wcześniej” – mówi.

„To poczucie tajemnicy, eksploracji lub odkrywania – to jest niezwykle pociągające. Nie tylko dla mnie, ale wiele innych osób mówi o tym, że to poczucie odkrycia jest wciąż ekscytujące i pociągające w kosmosie. ”

Ale poza tym Murphy mówi o „o wiele ważniejszej motywacji” pracy w karierze, która ma pozytywny wpływ i przynosi realne korzyści światu.

„Nie wszyscy doceniają korzyści, jakie badania kosmiczne naprawdę wnoszą do naszego codziennego życia. To coś, co studiowałem na pewnym poziomie szczegółowości, więc bardzo to doceniam” – mówi.

„Ale wierzę również, że astronauci to wyjątkowo dobrze przygotowani ludzie, którzy inspirują świat do bycia lepszym i mają środki i zasoby, aby wprowadzić te zmiany.

„To właśnie mówi mi o byciu nie tylko odkrywcą, ale konkretnie astronautą – to daje mi możliwość ulepszania świata i inspirowania innych do robienia tego samego”.

#Otwarte dziennikarstwo

Brak wiadomości to złe wieści
Wesprzyj gazetę

Twój składki pomoże nam dalej opowiadać historie, które są dla Ciebie ważne.

wesprzyj nas teraz

ofiary

Murphy doskonale zdaje sobie sprawę z wyrzeczeń, jakie pociąga za sobą kariera astronautów, zarówno osobiście w jego codziennych relacjach z rodziną i przyjaciółmi, jak i fizycznie, jeśli chodzi o ryzyko dla jego zdrowia i życia.

„Po pierwsze, ma to wpływ na życie rodzinne, gdzie ta kariera wymaga tak wiele czasu, inwestycji i zaangażowania, że ​​niezmiennie nie masz już tyle czasu ani zasobów, które możesz dać przyjaciołom i rodzinie”, mówi.

Po drugie, astronauci dokonują osobistych poświęceń w zakresie zdrowia fizycznego.

„Być może nie wszyscy zdają sobie sprawę lub rozumieją, jak nieprzyjazna jest przestrzeń jako środowisko. Nie możesz udać się w kosmos bez fizycznego uszczerbku na zdrowiu” – mówi Murphy.

READ  Japońska podróż na asteroidę Hayabusa2 kończy się polowaniem na australijskim pustkowiu

„Jesteś bardziej narażony na promieniowanie, wpływ mikrograwitacji na twój układ sercowo-naczyniowy, na twój szkielet jest niezwykły i często nie w pełni odwracalny”.

„Efektem podróży w kosmos jest skrócenie oczekiwanej długości życia. Za każdy dzień, który tam spędzisz, możesz oczekiwać, że przeżyjesz o jeden dzień mniej. ”

Co więcej, ryzyko „krytycznej awarii” – wybuchu podczas startu lub innej katastrofy – jest zawsze obecne podczas lotu kosmicznego.

Przyszłość

Ostatnie lata przyniosły ponowne zainteresowanie podróżami kosmicznymi, ponieważ operatorzy komercyjni, tacy jak SpaceX Elona Muska i Virgin Galactic Richarda Bransona, przyciągnęli uwagę opinii publicznej na całym świecie i pojawiło się więcej możliwości w tym sektorze.

„To rozwijająca się dziedzina, jest więcej pracy, więcej badań, więcej możliwości, ludzie są tego bardziej świadomi z różnych powodów”, mówi Murphy.

„Więc pod każdym względem wygląda na to, że wkraczamy w nową erę podróży kosmicznych pod każdym względem… wszystko jest na skraju eksplozji, której możemy się spodziewać w ciągu najbliższych kilku dekad”.

Całe życie Murphy’ego jest poświęcone pracy w przemyśle i zostaniu astronautą. Ale podczas gdy podróż kosmiczna jest ostatecznym celem, to, co osiąga, gdy do tego dąży, jeśli chodzi o osobisty sukces i ogólnie o postęp w eksploracji kosmosu, jest niezwykle ważne.

Czy byłby rozczarowany, gdyby nie udało mu się dotrzeć w kosmos?

„Cóż, zakładając, że odniosłem sukces w [the ongoing ESA] selekcji, więc oczywiście byłbym rozczarowany, gdybym nigdy nie został przydzielony do misji i poleciał w kosmos. To byłoby osobiste rozczarowanie” – mówi.

„Ale jak powiedziałem, moją najsilniejszą motywacją byłby wpływ, jaki mógłbym mieć na świat dzięki tej roli, która nie wymaga ode mnie podróży w kosmos. Dobro, które mógłbym zrobić jako astronauta lub zastępczy astronauta, jest nadal w moim zasięgu bez latania. ”

Co powiesz na ogólnie dostęp do kosmosu?

„Upewniłbym się, czy astronauta za mojego życia, czy nie, każdy będzie mógł polecieć w kosmos, jeśli naprawdę tego chce”.

Praca jest współfinansowana przez Journal Media oraz program stypendialny Parlamentu Europejskiego. Wszelkie opinie lub wnioski wyrażone w tej pracy są na odpowiedzialność autora. Parlament Europejski nie jest zaangażowany ani odpowiedzialny za treść redakcyjną publikowaną w ramach projektu. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz tutaj.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *