Connect with us

Nauka

„Żydzi to krwiopijcy”: Rafał Ziemkiewicz, najbardziej zagorzały antysemicki uczony w Polsce, uruchamia własny program telewizyjny

Published

on

Rafał Ziemkiewicz, najgłośniejszy antysemicki analityk w Polsce. Zdjęcie: zrzut ekranu.

Polski naukowiec, znany z gryzących antysemickich tyrad, umieścił swój własny program telewizyjny w jednej z najpopularniejszych sieci telewizyjnych w kraju.

Rafał Ziemkiewicz – publicysta skrajnie prawicowego tygodnika polskiego Do momentu – poprowadzi program informacyjny i czatowy „Bez Gardenek” w telewizji Polsat. Zapowiadany jako program „infotainment”, w formacie programu Ziemkiewicz będzie opowiadał o bieżących wydarzeniach i wydarzeniach z dwoma współtwórcami, felietonistami Moniką Jaruzelską i Wiktorem Świetlikiem. Odcinki pilotażowe są nagrywane, chociaż data premiery serialu nie została jeszcze ogłoszona.

Ziemkiewicz, pisarz science fiction, który zajął się poglądami na temat poglądów po upadku reżimu komunistycznego w Polsce w 1989 roku, w ostatnich latach stał się sztandarowym nosicielem wpływowego, antysemickiego, homofobicznego i antyimigranckiego nurtu nacjonalistycznego w polskiej polityce.

W swoim dorocznym raporcie na temat globalnego antysemityzmu za 2018 rok Centrum Kantora Studiów nad Współczesnym Europejskim Judaizmem Uniwersytetu w Tel Awiwie podkreśliło rolę Ziemkiewicza jako czołowego polskiego antysemityzmu propagandowego. W ślad za uchwaleniem w tym samym roku ustawodawstwa w Polsce, które zezwala na ściganie cywilne historyków badających zmowę niektórych Polaków z hitlerowskimi okupantami w czasie II wojny światowej, Ziemkiewicz oświadczył: „Przez wiele lat przekonywałem ludzi, że musimy wspierać Izrael . Dziś z powodu jakichś głupich i chciwych strupów czuję się jak idiota. ”

Powiązany zakres

2 grudnia 2021 11:19 rano

Odnotowując, że słowo „skorupy” było „historycznie używane w dyskursie antysemickim w Polsce”, raport Centrum Kantora zauważył, że Ziemkiewicz „nie był karany ani karany i powtarzał obraźliwe określenie w kolejnych wystąpieniach medialnych”. Po odkryciu, że jego nazwisko znalazło się w raporcie ośrodka, Ziemkiewicz przechwalał się: „Swój sukces zawodowy uważam za wpisany na listę antysemitów”.

Znaczna część retoryki Ziemkiewicza wymierzonej w Żydów była jeszcze bardziej zjadliwa. W filmie zamieszczonym w tym tygodniu na swoim kanale YouTube Ziemkiewicz twierdził, że żydowskie ofiary pogromu 10 lipca 1941 r. w polskim Jedwabnem w zasadzie zasłużyły na swój los.

READ  Elementy kursu online na temat sztucznej inteligencji są teraz dostępne w 22 krajach i językach UE

„Ci Żydzi historycznie byli odkrywcami, pijawkami” – oświadczył. „Nie było większego wroga polskiego chłopa niż żydowski pośrednik, który pieprzył go dla pieniędzy w każdy możliwy sposób. W czasach obcych okupacji byli też szpiegami niemieckimi. Emancypacja Polaków wymagała pozbycia się tych wyzyskiwaczy. ”

Niedawne badanie pism Ziemkiewicza przez Stowarzyszenie „Nigdy Więcej” – polską organizację pozarządową walczącą z antysemityzmem i rasizmem – podkreśliło jego ciągłe stosowanie prymitywnych antysemickich tropów.

W swojej ostatniej książce Ziemkiewicz stwierdził, że „syjonizm pod wpływem Holokaustu, a raczej stworzonego przez nich mitu Holokaustu, nabrał swoistego okrucieństwa”. Obalając młodych Izraelczyków służących w IDF jako „maszyny do zabijania”, Ziemkiewicz zaatakował także to, co nazwał „żydowską agresją”, mówiąc, że „ideologię Holokaustu” można podsumować jako „Żydzi, Żydzi über alles” – nawiązanie do hymnu nazistowskiego.

Innym mniejszościom nie oszczędzono gniewu Ziemkiewicza. W artykule, który napisał w 2019 roku, analityk poprosił o „rozstrzelanie” członków społeczności LGBTQ. W ubiegłym roku określił kobiety uczestniczące w masowych demonstracjach przeciwko nowym ograniczeniom aborcji wprowadzonym przez polski rząd jako „agresywne i wulgarne prostytutki”.

Choć Ziemkiewicz nie cieszy się jeszcze międzynarodową renomą, jego urojenia budzą niepokój w innych krajach. W październiku rząd brytyjski odmówił Ziemkiewiczowi wjazdu wkrótce po tym, jak przybył na londyńskie lotnisko Heathrow wraz z żoną i córką, studentką Uniwersytetu Oksfordzkiego. Według Ziemkiewicza otrzymał on oficjalne zawiadomienie, w którym informowano go, że jego poglądy są „sprzeczne z wartościami brytyjskimi i prawdopodobnie wywołałyby obrazę”. Później skarżył się, że został zatrzymany „przez mężczyzn, z którymi nie mogłem się porozumieć w żadnym języku europejskim, z Afryki, z niektórych krajów Bliskiego i Dalekiego Wschodu”.

Wraz z zapowiedzią swojego programu czatowego w sieci Polsat Ziemkiewicz z pewnością dotrze teraz do jeszcze większej liczby odbiorców. Nie mniej radykalni w swoich opiniach są jego dwaj współprowadzący. Niedawnymi gośćmi na kanale YouTube Moniki Jaruzelskiej są Stanisław Michalkiewicz, pisarz znany przede wszystkim z brutalnego antysemityzmu, oraz Grzegorz Braun, skrajnie prawicowy poseł i zwolennik odmowy szczepień w Polsce.

READ  Epidemia COVID-19 w bazie morskiej w hrabstwie Mono

Otwarty kanał Polsat, który zamówił nowy program Ziemkiewicza, jest jedną z najchętniej oglądanych stacji w Polsce. Kanał jest głównym domem dla polskich wersji popularnych zachodnich programów telewizyjnych, w tym „Dancing With The Stars” i „Hell’s Kitchen”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.