Connect with us

Gospodarka

Życie w darowiznie na dziecko: jeśli urząd skarbowy może ubiegać się o podatek – spadki i darowizny

Published

on

Darowizna podlega opodatkowaniu. Im bliższy stopień powiązania, tym mniejszy staje się urząd skarbowy.

Niektórzy nic nie płacą, ponieważ wysokość podatku zależy od grupy podatkowej, do której należy kupujący.Istnieją trzy grupy i tak zwane zero, które obejmuje najbliższą rodzinę. Pierwsza grupa podatkowa obejmuje małżonków, zstępnych (dzieci, wnuki itp.), Zstępnych (rodziców, dziadków itp.), Zięcia, synowej, pasierba, rodzeństwa, ojczyma, macochy i teściów. Do drugiej grupy należą: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków oraz małżonkowie innych zstępnych. Trzecia grupa to osoby, które nie należą do dwóch pierwszych, czyli dalsza rodzina i nieznajomi.

Przeczytaj także:

Życie jako prezent dla dziecka – jak to zrobić

To strony decydują, kto płaci notariuszowi

Możesz podarować dziecku prezent bez utraty dachu nad głową

Jeśli anulujesz darowiznę, musisz okazać rażącą niewdzięczność

Do grupy zerowej zalicza się: małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), przodków (rodziców, dziadków), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Osoby należące do grupy zerowej mogą pod pewnymi warunkami przenieść własność o dowolnej wartości bez podatku. W przypadku darowizny domu lub mieszkania konieczne jest, abyś nie musiał płacić podatków. Poinformuj urząd skarbowy. Ponieważ darowizna na nieruchomość wymaga wizyty u notariusza, to on, a nie ofiarowany, musi poinformować o tym kancelarię.

Jeśli rodzice przekazują dziecku darowiznę pieniężną, najlepiej jest zrobić skierowanie – przelewem. Musisz również poinformować o tym fiskusa.

Źródło: Rzeczpospolita

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.