Connect with us

Najważniejsze wiadomości

ZOBACZ: Ten poruszający dramat rzuca surowe i bolesne światło na homofobiczną historię Polski

Published

on

ZOBACZ: Ten poruszający dramat rzuca surowe i bolesne światło na homofobiczną historię Polski
Źródło obrazu: „Wszystkie nasze obawy”, Peccadillo Pictures

W badaniu przeprowadzonym w 2023 r. przez grupę rzeczników ILGA-Europe Polska została uznana za kraj o najgorszych prawach LGBTQ+ w Unii Europejskiej.

Chociaż w 1932 r. zdekryminalizowano związki osób tej samej płci, nadal nie ma formalnej ochrony rządowej przed przestępstwami z nienawiści, a kraj nie uznaje małżeństw ani związków partnerskich osób tej samej płci (chociaż liberalne partie polityczne wyraziły poparcie dla praw gejów). ruchu w ostatnich latach).

Nie może więc dziwić, że w Polsce powstaje niewiele queerowych filmów, co sprawia, że ​​filmowy duet Łukasz Gutt i Łukasz Ronduda jest najmłodszym Wszystkie nasze lęki Rzadkość, zwłaszcza że rzuca światło na homofobiczną historię kraju.

Oparta na prawdziwej historii gejowskiego artysty i aktywisty Daniela Rycharskiego. Wszystkie nasze lęki zabiera nas do małej wiejskiej społeczności, gdzie konserwatyzm religijny w kraju ma swoją twierdzę.

Mimo to Daniel (w tej roli Dawid Ogrodnik, najbardziej znany z roli w nominowanym do Oscara w 2015 roku „Idzie”) jest powszechnie akceptowany i szanowany przez swoich sąsiadów. Nawet śmiga po mieście w kurtce ozdobionej tęczowymi lamówkami.

Prawdziwego Rycharskiego w jego charakterystycznym wyglądzie możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu:

Daniel jest zakochany w Olku (Oskar Rybaczek, występujący także w serialu dla nastolatków Netflix). Fikcja fanowska), choć jego partnerka jest tajemnicza, a ich związek pozostaje tajemnicą. Stał się nawet kimś w rodzaju mentora dla wielu lokalnych queerowych dzieciaków w mieście.

Po tragedii, która spotyka jednego z przyjaciół Daniela, wielu mieszkańców zwraca się przeciwko niemu, obwiniając jego aktywizm za negatywny wpływ na młodzież. A kiedy próbuje przekonać innych do wzięcia udziału w rytuale Drogi Krzyżowej upamiętniającej ofiarę homofobicznego ataku, staje się pariasem.

Źródło obrazu: „Wszystkie nasze obawy”, Peccadillo Pictures

Gdy Daniel walczy o utrzymanie wiary, jego prace przykuwają uwagę kuratora, który zachęca go do wzięcia udziału w wystawie w warszawskiej galerii sztuki. Jednak większe odkrycie grozi jedynie narzuceniem mu jeszcze większego celu.

Wszystkie nasze lęki Tak naprawdę film miał swoją premierę na prestiżowym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2021 roku, gdzie zdobył główną nagrodę festiwalu – Złote Lwy. Od tego czasu film był pokazywany na festiwalach na całym świecie, przyczyniając się do przeniesienia walki Polski o prawa osób LGBTQ+ na arenę międzynarodową.

Od tego czasu na stanowiska władzy w kraju wybrano wielu kandydatów z partii opozycyjnych, z których wielu przynajmniej popierało związki partnerskie tej samej płci, co dało społeczeństwu nadzieję na pozytywne zmiany w Polsce w najbliższej przyszłości.

Wszystkie nasze lęki można teraz oglądać na Tubi i Vudu, a także na większości platform VOD w USA. Przed premierą filmu w Wielkiej Brytanii, która odbędzie się 5 maja, dystrybutor Peccadillo Pictures udostępnił nowy międzynarodowy zwiastun, który można obejrzeć poniżej:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *