Connect with us

Zabawa

„Zielona Granica” przeciwstawia się ostrym reakcjom i notuje rekordowe otwarcie w Polsce

Published

on

„Zielona Granica” przeciwstawia się ostrym reakcjom i notuje rekordowe otwarcie w Polsce

Dramat Agnieszki Holland o kryzysie uchodźczym Zielona granica osiągnął najlepszy weekend otwarcia dla polskiego filmu w 2023 roku, pomimo ostrej reakcji politycznej ze strony prawicowego rządu kraju.

Polski dystrybutor filmu, Kino Świat, powiedział w poniedziałek, że film, który wszedł do kin we wrześniu 2022 roku, w weekend premierowy przyciągnął 137 tys. widzów, co było najlepszym wynikiem dla polskiego filmu w tym roku.

Dramat, który bada złe traktowanie migrantów wzdłuż gęsto zalesionej granicy Polski z Białorusią po obu stronach, od czasu swojej światowej premiery na Festiwalu Filmowym w Wenecji spotkał się z ostrym sprzeciwem politycznym i kampanią nienawiści w Internecie, gdzie zdobył Nagrodę Specjalną Jury.

Film trafił w szczególnie czuły punkt rządzącej w Polsce prawicowej, antyimigranckiej koalicji rządowej pod przewodnictwem Prawa i Sprawiedliwości (PiS), ponieważ sceny pokazują, jak polska straż graniczna wypycha bezbronne osoby z powrotem przez granicę na Białoruś.

Podżegające oświadczenia przywódców koalicji podsyciły internetową kampanię nienawiści przeciwko Holandii, a także doprowadziły do ​​fizycznych protestów grup neofaszystowskich przed kinami, w których wyświetlany jest film.

Polska aktorka filmowa María Magdalena Gierat powiedziała w niedzielę panelowi branżowemu na Festiwalu Filmowym w San Sebastian, że jej kino Pod Baranami znalazło się wśród kin celem prawicowych protestujących.

Powiedziała jednak, że reakcja raczej zachęciła, niż zniechęciła ludzi do obejrzenia filmu.

A skoro mowa o aktualnych wynikach box office’u w Polsce: Zielona granica Producent wykonawczy Mike Downey powiedział, że polska premiera była pierwszym krokiem w szerszym planie dystrybucyjnym.

„To oznacza początek naszej kampanii mającej na celu rozpowszechnienie tego przesłania Zielona granica dla reszty świata” – powiedział. „Wybielanie polskiego rządu i jego aktywne próby zamiatania kwestii migracji pod dywan poprzez cenzurę i dezinformację nigdy nie mogą zablokować drogi do prawdy”.

READ  Richard Roat, widziany w „Cheers”, „Friends” i „Seinfeld”, zmarł w wieku 89 lat

„To fakt, który będzie jasny dla każdego, kto obejrzy ten film na całym świecie. Brutalny reżim dopuszcza się okrucieństw wobec słabych i bezbronnych w sercu Europy. Musimy sprawić, by nasz głos został usłyszany. Ludzie głosują nogami na największą jak dotąd kinową premierę polskiego filmu w tym roku.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *