Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska twierdzi, że strajk pomocowy testuje stosunki – DW – 4 kwietnia 2024

Published

on

Polska twierdzi, że strajk pomocowy testuje stosunki – DW – 4 kwietnia 2024

Autonomia Palestyńska ponowiła swój wniosek o przyjęcie państwa palestyńskiego do Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Wniosek o przystąpienie do organu międzynarodowego został złożony po raz pierwszy w 2011 r., nie uzyskał jednak dziewięciu głosów wymaganych do przyjęcia w Radzie Bezpieczeństwa. W następnym roku Zgromadzenie Ogólne przyznało Państwu Palestyna status obserwatora ONZ.

We wtorkowym piśmie palestyński wysłannik ONZ Riyad Mansour wezwał Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa do ponownego rozpatrzenia pierwotnego wniosku z 2011 roku.

„Dziś Państwo Palestyna i na polecenie przywódców palestyńskich wysłało list [to] Sekretarz Generalny zwraca się o ponowne rozpatrzenie [our] Wniosek o członkostwo” – podała w mediach społecznościowych Palestyńska Stała Misja Obserwacyjna przy ONZ.

W odrębnym piśmie Liga Arabska, Organizacja Konferencji Islamskiej i Ruch Państw Niezaangażowanych wyraziły poparcie dla wniosku o członkostwo Palestyny.

„Chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na fakt, że do tej pory 140 państw członkowskich uznało Państwo Palestyna” – stwierdzono we wspólnym piśmie.

Każdy wniosek o członkostwo w Organizacji Narodów Zjednoczonych musi najpierw zostać zarekomendowany przez Radę Bezpieczeństwa, a następnie zatwierdzony większością dwóch trzecich głosów Zgromadzenia Ogólnego.

Jednakże najbliższy sojusznik Izraela, Stany Zjednoczone, mogłyby wykorzystać swoje prawo weta do zablokowania wniosku o członkostwo Palestyny.

READ  Prezes NBP twierdzi, że decyzja o zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych nie została podjęta
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *