Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com
ONZ, 2 marca (Reuters) – W środę Zgromadzenie Ogólne ONZ oceni Rosję za inwazję na Ukrainę i zażąda od Moskwy zaprzestania walk i wycofania swoich sił, co ma na celu dyplomatyczne odizolowanie Rosji od ciała światowego.
We wtorek wieczorem prawie połowa 193-członkowego Zgromadzenia Ogólnego zobowiązała się do współsponsorowania projektu rezolucji przed głosowaniem w środę, powiedzieli dyplomaci. Tekst „żałuje” rosyjskiej „agresji na Ukrainę”.
Przypomina projekt rezolucji, który Rosja zawetowała w piątek w 15-osobowej Radzie Bezpieczeństwa. Żaden kraj nie ma prawa weta w Zgromadzeniu Ogólnym, a zachodni dyplomaci oczekują, że rezolucja, która wymaga poparcia dwóch trzecich, zostanie uchwalona.
„Wojna w Rosji wyznacza nową rzeczywistość. Wzywa każdego z nas do podjęcia stanowczej i odpowiedzialnej decyzji oraz do opowiedzenia się po którejś ze stron” – powiedziała we wtorek federalna minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock przed Zgromadzeniem Ogólnym.
Rezolucje Zgromadzenia Ogólnego, choć nie są wiążące, mają wagę polityczną.
Projekt tekstu „wymaga, aby Federacja Rosyjska natychmiast, całkowicie i bezwarunkowo wycofała wszystkie swoje siły zbrojne z terytorium Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową”.
Oczekuje się, że dziesiątki państw formalnie wstrzyma się od udziału lub w ogóle ich nie weźmie. W dwóch głosowaniach 15-osobowej Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie kryzysu na Ukrainie w zeszłym tygodniu Chiny, Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie wstrzymały się od głosu.
„Musimy zostawić miejsce na wyjście dyplomatyczne” – powiedziała we wtorek ambasador ZEA w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Lana Nusseibeh. „Kanały muszą pozostać otwarte, a kraje, które wstrzymały się od głosu, mają te kanały z prezydentem Putinem i wykorzystają je, aby pomagać i pomagać, gdzie tylko możemy”.
Głosowanie w Zgromadzeniu Ogólnym odbywa się na zakończenie rzadkiej sesji specjalnej organu zwołanej w niedzielę przez Radę Bezpieczeństwa. Rosja nie mogła zawetować tego ruchu, ponieważ była to kwestia proceduralna. Kontynuuj czytanie
Na sesji przed głosowaniem zabierze głos ponad 100 krajów.
Posunięcia w ONZ odzwierciedlają to, co wydarzyło się w 2014 roku po aneksji Krymu przez Rosję.
Rada Bezpieczeństwa głosowała nad projektem rezolucji przeciwko referendum w sprawie statusu Krymu, wzywając państwa do jego nieuznawania. Rosja go zawetowała.
Walne Zgromadzenie podjęło wówczas uchwałę o unieważnieniu referendum. Otrzymała 100 głosów za, 11 przeciw i 58 formalnych wstrzymujących się, a dwa tuziny krajów nie wzięły udziału.
Sprawozdawczość Michelle Nichols; Pod redakcją Mary Milliken i Richarda Pullina
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”