Connect with us

Świat

Zgromadzenie Ogólne ONZ chce potępić Rosję za inwazję na Ukrainę

Published

on

Zgromadzenie Ogólne ONZ chce potępić Rosję za inwazję na Ukrainę

Siedziba ONZ jest przedstawiona z logo ONZ w dzielnicy Manhattan w Nowym Jorku, Nowy Jork, Stany Zjednoczone, 1 marca 2022 r. REUTERS/Carlo Allegri

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

ONZ, 2 marca (Reuters) – W środę Zgromadzenie Ogólne ONZ oceni Rosję za inwazję na Ukrainę i zażąda od Moskwy zaprzestania walk i wycofania swoich sił, co ma na celu dyplomatyczne odizolowanie Rosji od ciała światowego.

We wtorek wieczorem prawie połowa 193-członkowego Zgromadzenia Ogólnego zobowiązała się do współsponsorowania projektu rezolucji przed głosowaniem w środę, powiedzieli dyplomaci. Tekst „żałuje” rosyjskiej „agresji na Ukrainę”.

Przypomina projekt rezolucji, który Rosja zawetowała w piątek w 15-osobowej Radzie Bezpieczeństwa. Żaden kraj nie ma prawa weta w Zgromadzeniu Ogólnym, a zachodni dyplomaci oczekują, że rezolucja, która wymaga poparcia dwóch trzecich, zostanie uchwalona.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Wojna w Rosji wyznacza nową rzeczywistość. Wzywa każdego z nas do podjęcia stanowczej i odpowiedzialnej decyzji oraz do opowiedzenia się po którejś ze stron” – powiedziała we wtorek federalna minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock przed Zgromadzeniem Ogólnym.

Rezolucje Zgromadzenia Ogólnego, choć nie są wiążące, mają wagę polityczną.

Projekt tekstu „wymaga, aby Federacja Rosyjska natychmiast, całkowicie i bezwarunkowo wycofała wszystkie swoje siły zbrojne z terytorium Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową”.

Oczekuje się, że dziesiątki państw formalnie wstrzyma się od udziału lub w ogóle ich nie weźmie. W dwóch głosowaniach 15-osobowej Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie kryzysu na Ukrainie w zeszłym tygodniu Chiny, Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie wstrzymały się od głosu.

„Musimy zostawić miejsce na wyjście dyplomatyczne” – powiedziała we wtorek ambasador ZEA w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Lana Nusseibeh. „Kanały muszą pozostać otwarte, a kraje, które wstrzymały się od głosu, mają te kanały z prezydentem Putinem i wykorzystają je, aby pomagać i pomagać, gdzie tylko możemy”.

READ  Przywódcy twierdzą, że Etiopia i separatystyczny region Somalii podpisują umowę zapewniającą Etiopii dostęp do morza

Głosowanie w Zgromadzeniu Ogólnym odbywa się na zakończenie rzadkiej sesji specjalnej organu zwołanej w niedzielę przez Radę Bezpieczeństwa. Rosja nie mogła zawetować tego ruchu, ponieważ była to kwestia proceduralna. Kontynuuj czytanie

Na sesji przed głosowaniem zabierze głos ponad 100 krajów.

Posunięcia w ONZ odzwierciedlają to, co wydarzyło się w 2014 roku po aneksji Krymu przez Rosję.

Rada Bezpieczeństwa głosowała nad projektem rezolucji przeciwko referendum w sprawie statusu Krymu, wzywając państwa do jego nieuznawania. Rosja go zawetowała.

Walne Zgromadzenie podjęło wówczas uchwałę o unieważnieniu referendum. Otrzymała 100 głosów za, 11 przeciw i 58 formalnych wstrzymujących się, a dwa tuziny krajów nie wzięły udziału.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdawczość Michelle Nichols; Pod redakcją Mary Milliken i Richarda Pullina

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *