Connect with us

Świat

Rosyjscy miliarderzy przenoszą superjachty na Malediwy po zaostrzeniu sankcji

Published

on

Rosyjscy miliarderzy przenoszą superjachty na Malediwy po zaostrzeniu sankcji

Rosyjski potentat Oleg Deripaska bierze udział w sesji Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu (SPIEF) w Sankt Petersburgu, Rosja, 3 czerwca 2021 r. REUTERS/Evgenia Novozhenina

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

NEW DELHI (Reuters) – Co najmniej pięć superjachtów należących do rosyjskich miliarderów było w środę na kotwicy lub pływało po Malediwach, kraju wyspiarskim na Oceanie Indyjskim, który nie ma umowy o ekstradycji ze Stanami Zjednoczonymi, wynika z danych śledzących statki.

Przybycie statków na archipelag u wybrzeży Sri Lanki jest następstwem surowych zachodnich sankcji nałożonych na Rosję w odwecie za inwazję 24 lutego na Ukrainę.

Superjacht Clio, należący do Olega Deripaski, założyciela aluminiowego giganta Rusal, usankcjonowanego przez Stany Zjednoczone w 2018 roku, zakotwiczył w środę w stolicy Male, według bazy danych MarineTraffic.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Tytan, należący do Aleksandra Abramowa, współzałożyciela producenta stali Evraz, przybył 28 lutego.

Dane pokazały, że w środę na wodach Malediwów zauważono trzy kolejne jachty należące do rosyjskich miliarderów. Należą do nich 88-metrowa Nirvana, należąca do najbogatszego człowieka Rosji, Władimira Potanina. Większość statków została ostatnio zauważona na kotwicy w portach Bliskiego Wschodu na początku tego roku.

Rzecznik rządu Malediwów nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Stany Zjednoczone zapowiedziały, że podejmą ostre działania w celu konfiskaty mienia sankcjonowanych Rosjan.

„W nadchodzącym tygodniu rozmieścimy wielostronną transatlantycką grupę zadaniową, aby zidentyfikować, wytropić i zamrozić aktywa objętych sankcjami rosyjskich firm i oligarchów – ich jachty, ich rezydencje i wszelkie inne nieuczciwie zdobyte zyski, które możemy znaleźć i zamrozić prawo. – powiedział Biały Dom w niedzielnym tweecie.

READ  Tajwan twierdzi, że Chiny mogą „obezwładnić” swoją obronę, a zagrożenie się nasila

Waszyngton nałożył sankcje na Deripaską i innych wpływowych Rosjan w 2018 roku za ich powiązania z prezydentem Władimirem Putinem po rzekomej ingerencji Rosji w amerykańskie wybory w 2016 roku, czemu Moskwa zaprzecza.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Alasdaira Pal w New Delhi Dodatkowe reportaże Mohameda Junayda, redagowanie przez Williama Maclean

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *