Connect with us

Świat

Wielka Brytania chce współpracować z talibami

Published

on

ISLAMABAD, 3 września (Reuters) – Wielka Brytania nie uzna talibów jako nowego rządu w Kabulu, ale musi zmagać się z nowymi realiami w Afganistanie i nie chce, aby jego tkanka społeczna i gospodarcza została zerwana, powiedział minister spraw zagranicznych Dominic Raab Piątek.

Podczas wizyty w Pakistanie Raab powiedział, że bez współpracy z talibami, którzy 15 sierpnia okupowali stolicę, ewakuacja z Kabulu ok. 15 tys. osób nie byłaby możliwa.

„Podejście, które przyjmujemy, polega na tym, że nie uznajemy talibów jako rządu” – powiedział, dodając, że Wielka Brytania zwykle uznaje państwa, a nie rządy.

„Widzimy, jak ważna jest możliwość zaangażowania się i bezpośredniej komunikacji”.

Komentarze Raaba odzwierciedlają równowagę, do której dążą kraje takie jak Wielka Brytania i Stany Zjednoczone po błyskawicznym zwycięstwie talibów i upadku wspieranego przez Zachód rządu w Kabulu.

Kraje zachodnie obawiają się, że zbliżający się kryzys humanitarny w Afganistanie i załamanie gospodarcze mogą spowodować powstanie setek tysięcy uchodźców.

Ale są podejrzliwi wobec obietnic talibów, że Afganistan nie powróci do surowych fundamentalistycznych rządów, które sprawowali podczas ostatniej kadencji przed 2001 rokiem.

„Talibowie podjęli szereg zobowiązań – niektóre z nich są pozytywne na poziomie słowa. Musimy je przetestować i zobaczyć, czy przekłada się to na działanie” – dodał Raab.

„Na tym etapie ważne jest, aby określić lub ocenić talibów na podstawie tych wczesnych, wstępnych i prawdopodobnie dość skromnych testów i sprawdzić, czy są one skuteczne”.

Powiedział, że Wielka Brytania wydała pierwszą transzę wartego 30 milionów funtów (41,5 miliona dolarów) pakietu pomocy humanitarnej dla sąsiadów Afganistanu, którzy mogą zmierzyć się z poważnym exodusem.

Raab dodał, że budżet pomocowy dla Afganistanu wzrósł do 286 mln funtów, ale przyszłe płatności będą dokonywane za pośrednictwem agencji pomocowych.

READ  Koronawirus w Niemczech. Rząd chce ceremonii upamiętniającej tych, którzy przegrali walkę z COVID-19

(1 USD = 0,7229 funta)

Sprawozdania Asifa Shahzada i Gibrana Peshimama; Pisanie Jamesa Mackenziego; Edytowanie przez Catherine Evans i Clarence Fernandez

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *