Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Naczelny rabin Polski: „LGBTQ+ – strefy wolne są przeciw halachy”

Published

on

„Tworzenie wolnych stref LGBTQ + jest przeciwko Halacha” – powiedział naczelny rabin Polski Michael Schudrich na inauguracji The Agudah – Stowarzyszenia na rzecz Równości LGBTQ + w nowej serii wydarzeń Izraela „Duma w salonie”.

Agudah organizuje i wspiera dziesiątki tych wydarzeń w krajach na całym świecie, w tym w Brazylii, Japonii, Australii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych i innych, z których niektóre są transmitowane na żywo w mediach społecznościowych. Niektóre z tych krajów, takie jak Polska i Węgry, niedawno uchwaliły prawa, które są powszechnie uważane za anty-LGBTQ+.

Zarówno prawicowe rządy Polski, jak i Węgier trafiły na nagłówki gazet w 2021 r., kiedy uchwaliły ustawy anty-LGBTQ +. Przepisy te obejmują zakaz nadawania w telewizji treści przyjaznych dla osób LGBTQ +, zakaz nauczania w salach lekcyjnych oraz ustanowienie stref „wolnych od LGBTQ +”.

Halachiczne implikacje tych praw zostały omówione przez Schudricha podczas wydarzenia inauguracyjnego Agudah.

„Ze wszystkiego, co mogę powiedzieć, tworzenie wolnych stref LGBTQ + jest sprzeczne z halachą” – powiedział Schudrich.

„Każdy Żyd powinien wiedzieć, że jest mile widziany i że jeśli ktoś mu mówi, że nie jest mile widziany, to się myli. Tak, mamy różnice, więc co? wszyscy są Żydami razem ”.

Rabin Michael Schudrich (Zdjęcie: REUTERS)

„To bardzo ważne, aby rabini w naszym życiu mówili o osobach LGBTQ + Żydach, ponieważ ta cisza może być śmiertelna” – powiedziała w odpowiedzi dyrektor generalna Keshet UK Dalia Fleming.

Ustawy anty-LGBTQ + przyjęte przez Polskę i Węgry wywołały spore kontrowersje na całym świecie, ale szczególnie w Europie, a oburzenie w Unii Europejskiej skupiło się na tym pogwałceniu wartości liberalnych. W czerwcu holenderski premier Mark Rutte wezwał nawet Węgry do opuszczenia UE, ponieważ naruszyło to wartości panelu. Bloomberg zgłoszone.
W szczególności polskie przepisy zawsze były kontrowersyjne, ponieważ kraj ten nie uznaje związków osób tej samej płci ani nie zezwala parom tej samej płci na adopcję dzieci – coś, co stało się jeszcze bardziej rygorystyczne, ponieważ nowe przepisy będą wymagać od władz sprawdzania przeszłości każdego wniosku o adopcja przez samotnego rodzica, BBC zgłoszone.
Strefy wolne od LGBTQ+ w Polsce dotyczą około 100 miast, około jednej trzeciej całego kraju i były głośno krytykowane Wgląd na Bałkany.

„Widzieliśmy, jak politycy… cynicznie próbowali wzniecać wrogość i nienawiść wobec osób LGBT” – napisał w liście w czerwcu 2020 r. zarząd warszawskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.

READ  Justyna Żyła uderza Piotra Żyłę. Mocne wejście byłej żony skoczka | Instagram

„My Żydzi – potomkowie ocalałych z Holokaustu – nie możemy i nie pozostaniemy obojętni na słowa, które odczłowieczą osoby LGBT” – napisała rada, mówiąc, że politycy nie wyciągnęli wniosków z II wojny światowej.

Reuters przyczynił się do powstania tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *