Connect with us

Świat

Zełenski prosi przywódców G7 o dalszą pomoc dla Ukrainy

Published

on

Zełenski prosi przywódców G7 o dalszą pomoc dla Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wylądował w Japonii w sobotę z zamiarem wezwania najbogatszych demokracji na świecie, by stanęły po jego stronie, podczas gdy Moskwa zakłada, że ​​Zachód jest coraz bardziej zmęczony kosztami i skutkami wojny.

Pan Zełenski miał dramatyczną inwazję na Hiroszimę, lądując francuskim samolotem po dniach ukraińskich i japońskich urzędników nalegających, prawdopodobnie ze względów bezpieczeństwa, że ​​dołączy do przywódców tylko wirtualnie na szczycie G7. Ubrany w swoją charakterystyczną bluzę z kapturem wyróżniał się z tłumu dyplomatów w płaszczu i krawacie na tym dorocznym szczycie.

Kilka godzin po przybyciu Zełenskiego do Japonii rosyjski rząd poinformował, że jego siły zajęły miasto Bachmut na wschodzie Ukrainy. Miasto stało się ważnym symbolem ukraińskiego buntu i rosyjskiej determinacji, a jego upadek wzmocniłby i skomplikował apel Zełenskiego o pomoc.

Urzędnicy amerykańscy i brytyjscy twierdzą, że Zełenski wydaje się czuć, że pokazując się osobiście, może zarówno przełamać amerykański opór przed wysłaniem potężniejszej broni, jak i wywrzeć presję na kraje, takie jak Indie i Brazylia, które pozostały na uboczu.

Kilku urzędników powiedziało, że jego obecność może utrudnić im utrzymanie postawy obserwatorów. I kiedy Zełenski konsultował się z krajami, które już są po jego stronie, usiadł z Narendrą Modi, premierem Indii, który był na miejscu jako obserwator, aby przedstawić swoje argumenty za wsparciem, tak jak robił to wcześniej. w tygodniu w Arabii Saudyjskiej.

„Myślę, że jest to wyjątkowa okazja” dla pana Zełenskiego do „wymiany z wieloma krajami Południa i wyrażenia swojej sytuacji, wyrażenia przesłania i podzielenia się swoją opinią” – powiedział francuski prezydent Emmanuel Macron. „Naprawdę myślę, że to może być przełomowe”.

Oczekiwano, że Zełenski przemówi w niedzielę do przywódców Grupy Siedmiu w ramach swoich ciągłych wysiłków na rzecz zapewnienia większej pomocy wojskowej swojemu krajowi. Swoje apele prowadzi w mieście, które służy jako otrzeźwiające przypomnienie zniszczeń, jakie następuje, gdy zaciekła wojna prowadzi do użycia broni nuklearnej.

READ  Starszy wysłannik Iranu ostrzega, że ​​wkrótce spodziewane są „środki zapobiegawcze” przeciwko Izraelowi

Zełenski planuje odwiedzić Park Pokoju zbudowany na wyspie, która była miejscem wybuchu w 1945 roku, który zapoczątkował erę broni jądrowej – erę, która powróciła pośród okazjonalnych gróźb ze strony prezydenta Rosji Władimira V. Putin zwrócił się do własnego arsenału.

Jeszcze przed lądowaniem Zełenski odniósł znaczące zwycięstwo: w piątek wieczorem prezydent Biden powiedział innym przywódcom, że przyłączy się do w dużej mierze europejskiej próby szkolenia ukraińskich pilotów do latania myśliwcem F-16. Odwracając swoje poprzednie stanowisko, Biden powiedział, że będzie współpracował z sojusznikami, aby rozpocząć dostawy myśliwców na Ukrainę i odzwyczaić je od ich chorych myśliwców z czasów sowieckich.

Przedstawiciele rządu powiedzieli, że coraz bardziej zdawali sobie sprawę, że prędzej czy później Ukraina będzie potrzebować nowych myśliwców w ramach długoterminowego programu powstrzymania Rosji przed ponowną inwazją i postanowili, że powinni zapobiec atakom. Ale samoloty byłyby mało przydatne w obecnej fazie wojny, kiedy przeważa wojna miejska, a nie powietrzna.

Zełenski przybył tutaj w chwili, gdy przywódca grupy paramilitarnej Wagner powiedział, że jego wojska zajęły w sobotę zdewastowane miasto Bachmut, co sugeruje, że trwająca od miesięcy walka o kontrolę dobiegła końca. Ukraińskie wojsko zaprzeczyło twierdzeniom przywódcy grupy najemników Jewgienija W. Prigożyna, który ma skłonność do bombastycznych wypowiedzi.

Większość dyskusji w ciągu ostatnich dwóch dni koncentrowała się na sposobach radzenia sobie z uchylaniem się od sankcji, ponieważ kraje, które chciały grać po obu stronach wojny – w tym Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie – nie zrobiły nic, aby ograniczyć handel półprzewodnikami na czarnym rynku i materiałów potrzebnych Rosji do kontynuowania wojny.

Biden i Zełenski – a także większość głównych członków Grupy Siedmiu – wydają się być zdeterminowani, by zmaksymalizować ból Moskwy, dopóki nie zasiądzie ona do stołu negocjacyjnego i nie wycofa się z terytorium Ukrainy. Pomimo zaprzeczania, że ​​trwa nowa zimna wojna, seria sankcji ogłoszonych w ciągu ostatnich dwóch dni wydaje się być nowoczesną wersją strategii powstrzymywania, która kierowała konfrontacją Zachodu z upadłym Związkiem Radzieckim ponad trzy dekady temu.

READ  Wenezuela wprowadza nową walutę z 6 mniej zerami

To był pierwszy raz, kiedy Zełenski odbył swoją podróż dyplomatyczną do Azji i wylądował późnym sobotnim popołudniem w mieście znanym na całym świecie z tego, że wskrzesił się w monumentalnym zadaniu odbudowy, podobnym do tego, które wielu uważa, że ​​Ukraina musi je pokonać.

Na płycie lotniska w Hiroszimie rozwinięto czerwony dywan, na którym materiał na żywo z publicznego nadawcy NHK pokazał, że Zełenski wysiada z francuskiego samolotu w swojej oliwkowo-zielonej bluzie z kapturem. Natychmiast został zabrany czarnym sedanem.

„Japonia. G7. Ważne spotkania z partnerami i przyjaciółmi Ukrainy” – powiedział Zełenski napisał na Twitterze krótko po wylądowaniu. „Bezpieczeństwo i zwiększona współpraca dla naszego zwycięstwa. Pokój będzie dziś bliższy”.

Wizyta Zełenskiego w Japonii na spotkaniu Grupy Siedmiu nastąpiła po podróży do Arabii Saudyjskiej, gdzie wezwał zgromadzonych tam arabskich przywódców, aby nie „przymykali oczu” na rosyjskie okrucieństwa na Ukrainie.

Jego pojawienie się zostało zaaranżowane po tym, jak Zełenski wyraził „silną chęć” osobistego uczestnictwa w szczycie – poinformowało japońskie MSZ. w opinii. Wizyta jest ostatnią z serii podróży poza Ukrainę w celu wzmocnienia wsparcia przed spodziewaną ukraińską kontrofensywą.

Oprócz prezydenta Bidena wśród przywódców są przywódcy Japonii, Kanady, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Włoch; i wysoki urzędnik Unii Europejskiej – będą przemawiać w weekend na temat wszystkich wymiarów rosyjskiej wojny na Ukrainie. Poza pytaniem, kiedy iw jaki sposób Kijów powinien otrzymać myśliwce F-16, mogli także przedyskutować możliwość negocjacji zawieszenia broni lub traktatu pokojowego.

Przywódcy G7 zobowiązali się już na szczycie do zaostrzenia sankcji wobec Moskwy i podwojenia wysiłków w celu ograniczenia finansowania jej wojny.

Pan Biden skrócił swoją podróż, aby wrócić do Waszyngtonu na rozmowy dotyczące zadłużenia i wydatków. Prezydent planował przelot z Japonii do Papui-Nowej Gwinei, a następnie lot do Sydney na spotkanie tzw. Quadów: Stanów Zjednoczonych, Australii, Indii i Japonii.

READ  Rosja obwinia atak dronów za pożar składu paliwa na Krymie | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Zamiast tego przywódcy krajów Quad przybyli do pana Bidena i spotkali się z nim w Hiroszimie w sobotę wieczorem.

Motoko Rich I Jima Tankersleya przyczynił się do zgłoszenia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *