Connect with us

Świat

Zanim zmarł w więzieniu, Aleksiej Nawalny napisał swoje wspomnienia. Nadejdzie tej jesieni.

Published

on

Zanim zmarł w więzieniu, Aleksiej Nawalny napisał swoje wspomnienia.  Nadejdzie tej jesieni.

Na kilka lat przed śmiercią w rosyjskim więzieniu Aleksiej A. Nawalny, przywódca rosyjskiej opozycji, napisał wspomnienia o swoim życiu i pracy jako działacza prodemokratycznego.

Wspomnienia zatytułowane „Patriot” zostaną opublikowane przez wydawnictwo Knopf w Stanach Zjednoczonych 22 października w pierwszym nakładzie pół miliona egzemplarzy i równoczesnym wydaniu w kilku krajach.

Nawalny, który zyskał światową sławę jako zaciekły krytyk prezydenta Rosji Władimira V. Putina, opierał się wielokrotnym próbom Kremla uciszenia go poprzez przemoc fizyczną, aresztowania i uwięzienie w odległej arktycznej kolonii karnej, gdzie w lutym zmarł podczas wezbrania. Wiek zmarł 47 lat .

Książka, w której własnymi słowami opowiada swoją historię, jest ostatnim przejawem buntu – stwierdziła w oświadczeniu wdowa po nim Julia Nawalna i może mieć elektryzujący wpływ na jego zwolenników.

„Ta książka jest świadectwem nie tylko życia Aleksieja, ale także jego niezachwianego zaangażowania w walkę z dyktaturą, dla której oddał wszystko, łącznie z życiem” – powiedziała Nawalna. „Na jej stronach czytelnicy poznają mężczyznę, którego bardzo kochałam – człowieka o głębokiej prawości i nieustępliwej odwadze. Dzielenie się jego historią nie tylko uczci jego pamięć, ale także zainspiruje innych, aby stanęli w obronie tego, co słuszne i nigdy nie stracili z oczu wartości, które naprawdę się liczą”.

W komunikacie prasowym Knopf stwierdził, że wspomnienia „wyrażają całkowite przekonanie Nawalnego, że zmian nie da się zatrzymać i nadchodzą”.

Według przedstawiciela Knopfa Nawalny sam napisał całe wspomnienia i podyktował niektóre fragmenty, a Julia Nawalna współpracuje z wydawcą nad redakcją i sfinalizowaniem rękopisu. Książka została już przetłumaczona na 11 języków, Nawalna napisał na Xdostępne będzie rosyjskojęzyczne wydanie książki.

Projekt jest przedsięwzięciem bardziej wrażliwym niż większość wspomnień znanych osobistości politycznych. Zwolennicy Nawalnego i zespół, który kontynuował jego dzieło, w dalszym ciągu przyciągają uwagę władz rosyjskich, które krytykują Kreml na tle wojny na Ukrainie.

READ  Rzadkie „specjalne ostrzeżenie” wydane jako potężny tajfun powoduje lądowanie w Japonii | Japonia

Nawalny rozpoczął pracę nad swoimi wspomnieniami w 2020 r., po tym jak przeżył niemal śmiertelne zatrucie środkiem paraliżującym – atak, który według urzędników zachodniego wywiadu był zabójstwem sponsorowanym przez państwo. Książka opisuje jego młodość, karierę działacza politycznego, małżeństwo i rodzinę, karierę polityczną jako przywódcy opozycji, a także – według wydawcy – zamachy na jego życie i ataki na bliskie mu osoby.

Nawalny miał ambicje polityczne, ale zabroniono mu kandydowania na prezydenta po tym, jak rosyjski sąd skazał go za oszustwo powszechnie postrzegane jako motywowane politycznie. Swoje wpływy polityczne wykorzystywał w inny sposób: organizując protesty przeciwko Putinowi oraz zakładając w całym kraju biura i zespoły dochodzeniowo-śledcze w celu wykrywania korupcji.

Nawalny napisał większość swoich wspomnień podczas rekonwalescencji po zatruciu w Niemczech. Wrócił do Rosji w lutym 2021 r., wiedząc, że prawdopodobnie zostanie ponownie aresztowany lub zaatakowany. Został aresztowany na lotnisku, a później oskarżony o defraudację i oszustwo podczas procesu, który zdaniem międzynarodowych obserwatorów miał również podłoże polityczne. W sierpniu 2023 roku został oskarżony o „ekstremizm” i skazany na 19 lat więzienia. Jego surowe traktowanie w rosyjskich koloniach karnych obejmowało brak opieki medycznej i częste pobyty w izolatce.

Odnosząc się do powodów, dla których zdecydował się wrócić do Rosji, gdzie groziło mu niemal pewne uwięzienie i możliwa śmierć, Nawalny powiedział, że pozostawanie na wygnaniu wydawało mu się zdradą swojej sprawy.

„Nie chcę rezygnować z kraju i wiary” – napisał Nawalny na Facebooku post w styczniu, na krótko przed śmiercią. „Nie mogę ujawnić ani pierwszego, ani drugiego. Jeśli Twoje przekonania są coś warte, musisz chcieć je bronić. A jeśli to konieczne, poświęć się.”

Powrót Nawalnego do Rosji wywołał tygodnie protestów w całym kraju, które ostatecznie zostały stłumione przez represje ze strony Kremla. Nawet gdy Rosja zamknęła lub wydaliła niezależne media informacyjne i uciszyła wielu swoich wewnętrznych krytyków, aby stłumić sprzeciw polityczny, Nawalny pozostał głośną i wpływową postacią, ucieleśniającą oblężony ruch demokratyczny w kraju.

READ  National Hurricane Center: Ścieżka burzy tropikalnej Iana przesuwa się na zachód, zwiększając szanse na to, że NC zobaczy ulewny deszcz w przyszłym tygodniu | trackery | NOAA

Nawalny pozostał obecny w mediach społecznościowych nawet za kratami i pozostał ostrym krytykiem Putina. Jego zespół, żyjący i pracujący na emigracji, w dalszym ciągu publikował doniesienia o korupcji w Rosji. Kontynuował także pracę nad książką, która według wydawcy zawiera nigdy wcześniej niepublikowaną korespondencję z więzienia.

W Rosji tysiące jego zwolenników zebrało się na jego pogrzebie pomimo ryzyka aresztowania przez władze rosyjskie. Przed kościołem na obrzeżach Moskwy, gdzie odbyło się nabożeństwo, obecni w tłumie skandowali takie zwroty, jak „Miłość jest silniejsza od strachu” i „Dziękuję, Aleksiej”.

Nawet po jego śmierci ci, którzy chcą kontynuować dzieło Nawalnego i poszerzać jego dziedzictwo, w dalszym ciągu spotykają się z groźbami i atakami. W zeszłym miesiącu Leonid Wołkow, jeden z czołowych organizatorów Nawalnego, został zaatakowany młotkiem i gazem łzawiącym przed swoim domem w stolicy Litwy.

Nawalny doskonale zdawał sobie sprawę, że jego aktywizm naraża go na niebezpieczeństwo, ale pozostał pogodny i wyzywający, a jego ironiczna, żartobliwa osobowość pomogła w napędzaniu części jego wirusowego aktywizmu w Internecie.

„Staram się o tym nie myśleć zbyt wiele” – powiedział wywiad dla CBS News w 2017 r. „Kiedy zaczniesz myśleć o ryzyku, jakie mnie czeka, nic nie możesz zrobić”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *