Connect with us

Gospodarka

Żaden samolot bojowy nie będzie kierowany przez przestrzeń powietrzną sojuszników na Ukrainę

Published

on

Żaden samolot bojowy nie będzie kierowany przez przestrzeń powietrzną sojuszników na Ukrainę

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg rozmawia z amerykańskimi generałami w bazie lotniczej Lask, Polska, 1 marca 2022 r. Od lewej: Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych NATO Europa gen. Tod Wolters, gen. broni Erik Kurilla, dowódca XVIII Korpusu Powietrznodesantowego i gen. Christopher G. Cavoli , dowódca Armii USA Europa-Afryka. (Twitter/Jens Stoltenberg)

RZESZÓW, Polska – Przestrzeń powietrzna NATO nie będzie wykorzystywana do przekazywania samolotów wojskowych ukraińskim wojskom, poinformowali we wtorek przywódcy sojuszu po spotkaniu w Polsce z udziałem wyższych dowódców USA w rozmowach na wysokim szczeblu w sprawie bezpieczeństwa.

Ukraina zażądała od Zachodu dodatkowego sprzętu wojskowego w celu odparcia masowej inwazji Rosji, która miała miejsce szóstego dnia rozmów NATO.

„NATO nie będzie częścią konfliktu” – powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg. „Więc NATO nie wyśle ​​wojsk na Ukrainę ani samolotów w ukraińską przestrzeń powietrzną”.

W poniedziałek wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej Josep Borrell powiedział, że wiele krajów jest gotowych dostarczyć Ukrainie myśliwce. W poniedziałek parlament Ukrainy powiedział, że Polska jest jednym z krajów gotowych dostarczyć myśliwce MiG-29 z czasów sowieckich.

Prezydent RP Andrzej Duda wypowiedział się we wtorek niejednoznacznie na temat tego, jak i czy te samoloty przybędą.

„Nie wyślemy żadnych odrzutowców w ukraińską przestrzeń powietrzną” – powiedział Duda, który nie sprecyzował, czy Polska rozważa transfer samolotów drogą lądową, czy też kto inny mógłby je dostarczyć.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, po lewej, słucha polskiego prezydenta Andrzeja Dudy podczas konferencji prasowej w Bazie Sił Powietrznych w Łasku, Polska, 1 marca 2022 r.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, po lewej, słucha polskiego prezydenta Andrzeja Dudy podczas konferencji prasowej w Bazie Sił Powietrznych w Łasku, Polska, 1 marca 2022 r. (NATO)

Generał Sił Powietrznych USA Tod Wolters, po lewej, pełniący funkcję Naczelnego Dowódcy Sił Sojuszniczych NATO Europa i holenderski admirał Rob Bauer, w centrum, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, posłuchaj generała Rajmunda Andrzejczaka, szefa Sztabu Wojska Polskiego, o siłach w Łasku Baza Lotnicza, Polska, 1 marca 2022. W bazie spotkali się Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg i Prezydent RP Andrzej Duda.

Generał Sił Powietrznych USA Tod Wolters, po lewej, pełniący funkcję Naczelnego Dowódcy Sił Sojuszniczych NATO Europa i holenderski admirał Rob Bauer, w centrum, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, posłuchaj generała Rajmunda Andrzejczaka, szefa Sztabu Wojska Polskiego, o siłach w Łasku Baza Lotnicza, Polska, 1 marca 2022. W bazie spotkali się Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg i Prezydent RP Andrzej Duda. (NATO)

Oświadczenie Dudy pojawia się, gdy USA i ich sojusznicy z NATO zwiększają wsparcie militarne dla Ukrainy, jednocześnie próbując uniknąć wciągnięcia w wojnę. Duda powiedział, że dopuszczenie polskich odrzutowców do ukraińskiej przestrzeni powietrznej groziłoby wciągnięciem NATO w bezpośredni konflikt z Rosją.

Prezydent USA Joe Biden również wielokrotnie wykluczał bezpośrednie zaangażowanie wojsk amerykańskich na Ukrainie, mówiąc, że taki krok groziłby wojną światową.

Mimo to sojusznicy twierdzą, że nadal są zaangażowani w dostarczanie broni na Ukrainę, co oznacza, że ​​broń musi przekraczać granicę w taki czy inny sposób.

We wtorek w Łasku Stoltenberg i Duda spotkali się z kilkoma dowódcami amerykańskimi, w tym z Naczelnym Dowódcą Sił Sojuszniczych NATO, generałem Todem Woltersem i generałem Christopherem Cavoli, najwyższym generałem armii amerykańskiej w Europie.

Spotkanie w Polsce odbyło się w momencie, gdy elementy szpicy NATO wylądowały w Rumunii, po raz pierwszy w historii mobilizując siły szybkiego reagowania.

„Dzisiaj wojska francuskie przybywają do Rumunii jako wiodący element tej siły” – powiedział Stoltenberg.

Jednostka, oficjalnie znana jako Połączona Grupa Zadaniowa Bardzo Wysokiej Gotowości, jest obecnie kierowana przez Francję. Oczekuje się, że inne części Sił Odpowiedzi NATO również rozmieszczą i zintegrują żołnierzy amerykańskich.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podaje dłoń Naczelnemu Dowódcy Sił Sojuszniczych NATO Europa Generał Sił Powietrznych USA Tod Wolters w bazie lotniczej w Łasku, Polska, 1 marca 2022 r. Stoltenberg odwiedził bazę z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, po prawej.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podaje dłoń Naczelnemu Dowódcy Sił Sojuszniczych NATO Europa Generał Sił Powietrznych USA Tod Wolters w bazie lotniczej w Łasku, Polska, 1 marca 2022 r. Stoltenberg odwiedził bazę z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, po prawej. (NATO)

Stany Zjednoczone rozmieściły tysiące żołnierzy w Europie Środkowej i Wschodniej, aby uspokoić sojuszników i zasygnalizować Rosji determinację militarną.

Prezydent Rosji Władimir Putin ostro skrytykował zachodnie wsparcie militarne dla Ukrainy oraz sankcje gospodarcze, które zadały poważny cios rosyjskiej gospodarce.

W niedzielę Putin nakazał swoim wojskom przestawienie rosyjskich sił nuklearnych na „specjalny tryb użycia bojowego”. Nuklearny grzechot szablą podsycił obawy, że wojna może rozprzestrzenić się poza Ukrainę.

Tymczasem dostawy broni nadal płyną na Ukrainę, powiedział Stoltenberg. Wśród dostaw znajdują się włócznie przeciwpancerne, rakiety Stinger, broń strzelecka i amunicja.

„Prezydent Putin wstrząsnął pokojem w Europie” – powiedział Stoltenberg. „Sojusznicy potępiają nieuzasadnioną i brutalną inwazję na Ukrainę. Rosyjski atak jest całkowicie nie do przyjęcia”.

Dostawy broni nie ograniczają się do krajów NATO. Również Szwecja i Finlandia wysyłają broń na Ukrainę.

We wtorek parlament Finlandii rozpoczął debatę na temat tego, czy kraj ten powinien teraz rozważyć przystąpienie do NATO. Chociaż Finlandia od dawna jest bliskim partnerem sojuszu, w przeszłości niechętnie przystępowała do tego sojuszu.

Ale opinia publiczna w kraju, który dzieli najdłuższą granicę Europy z Rosją, zmieniła się i coraz więcej Finów woli wstąpić do NATO.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *